«Древлянська» система землеробства: зберігає родючість ґрунту та збільшує урожай фермера

0 684

Щороку відбуваються незворотні зміни клімату, які впливають і на сільське господарство, як наслідок, відбувається виснаження ґрунту, нестача вологи і це призводить до зниження якості урожаїв фермерів. Як цьому запобігти без шкоди навколишньому середовищу розповів Володимир Іванюк, агроном, розробник “Древлянської” системи землеробства. Детальніше читайте на SEEDS.  

Під час свого виступу на Міжнародному органічному конгресі у Одесі, Володимир Іванюк застеріг, що в наступні 20 років температура навколишнього середовища підніметься на 1,5-2 °С, що поступово призведе до зменшення запасів води для зрошення і до 30% земель України перетворяться на пустелю або напівпустелю. На більшості території України буде степ з високими температурами повітря і ґрунту, гострою нестачею вологи.

Як можливість запобігання таким наслідкам зміни кліматичних умов агроном вважає , так звану, “Древлянську” систему землеробства. Розробку системи було розпочато в другій половині 90-х років у виробничих умовах Житомирського Полісся, з трансформації існуючих на той час сівозмін за умов відсутності тваринництва та органічних добрив, зникнення необхідності вирощування кормових культур та нестачі коштів на придбання мінеральних добрив та хімічних засобів захисту.

Головними складовими “Древлянської” системи землеробства є:

– Бінарна система сівозмін;

– Древлянська система обробітку ґрунту;

– Біологічна система заходів контролю за хворобами.

За словами фахівця, бінарні сівозміни складаються з парних сівозмінних ланок з 50% насиченням зернобобовими культурами, які є основою стабільності землеробства та ефективним засобом підтримання родючості ґрунтів. Розробник вважає, що це шлях ведення ефективного богарного землеробства в умовах глобального потепління.

Головні завдання, які вирішують бінарні сівозміни в умовах великотоварного виробництва — це ефективне ведення землеробства в умовах високих температур та нестачі вологи, контроль бур’янів, оптимізація мінерального живлення та водного балансу. Важливо й те, що за допомогою бінарних сівозмін підтримується висока біологічна активність ґрунту. Все це допомагає вирішити маркетингові проблеми в умовах глобального ринку, швидко перепрофілюватись на виробництво будь-яких польових сільськогосподарських культур та оптимізувати роботи машинно-тракторного парку”, – розповів експерт.

Отже, основними проблемами, що вирішує “Древлянська” система обробітку ґрунту є:

  • Захист ґрунту від перегрівання

В спекотні періоди, ґрунт нагрівається до температур більше 40 градусів Цельсія. При таких температурах ґрунту вмирає все живе, в тому числі корені рослин, мікроорганізми, тварини ґрунту (черв’яки), призупиняються біологічні процеси.

Ми використовуємо сам ґрунт як мульчувальний матеріал. Верхній 5-7-сантиметровий шар ґрунту розпорошується, розпилюється і висушується шляхом багаторазового передпосівного обробітку”, – сказав Володимир Іванюк.

  • Захист ґрунту від втрати вологи

Органічне землеробство – найефективніший напрямок використання обмежених водних ресурсів на переважній більшості територій України.

Висушуючи при інтенсивному боронуванні та груберуванні верхній 5-7 сантиметровий шар ґрунту (максимальні втрати до 10 мм вологи) забезпечується ефективний захист ґрунту від втрат вологи” – говорить агроном.

  • Накопичення вологи шляхом «атмосферної іригації»

Володимир Іванюк зазначив, що накопичення вологи в ґрунті вирішується методом повітряної іригації, практично реалізованим в землеробстві ще століття тому дослідником Іваном Овсінським. Основна відмінність полягає в тому, що спосіб та глибина основного обробітку ґрунту не має значення. Більш того, в органічному землеробстві “Древлянської” системи в більшості випадків це досягається після обробітку плугом.

  • Ідеальне вирівнювання поверхні ґрунту та насіннєвого ложа

Шлейфова борона та грубер добре вирівнює поверхню ґрунту та створюють хороше насіннєве ложе”, – говорить Іванюк.

  • Мульчування поживних і кореневих решток

Багаторазовий обробіток шлейфовими боронами на високих швидкостях дозволяє подрібнювати пожнивні та кореневі рештки.

  • Провокування сходів однорічних бур’янів та їх знищення в передпосівний період

Кожний прохід шлейфової борони та грубера навесні і восени створює ідеальні умови для проростання насіння бур’янів.

“По мірі появи в ґрунті бур’янів у фазі білої нитки проводиться наступне боронування (як правило, на протязі 5-7 днів). Кількість допосівних обробітків може сягати до 7-8 разів (для пізніх культур) в разі великої забур’яненості полів”, – заявив розробник.

  • Знищення механічними знаряддями багаторічних бур’янів та падалиці культурних рослин

  • Створення умов для високої мікробіологічної активності в ґрунті

Володимир Іванюк підсумував, що основними перевагами “Древлянської” системи землеробства є: здатність ефективно працювати в органічному та конвенційному землеробстві та в умовах арідного клімату.

Суттєвою перевагою в умовах зміни клімату він відзначив – спроможність працювати не тільки на збереження вологи в ґрунті, але і на накопичення її з повітря та здатність ефективно контролювати бур’яни негербіцидними засобами та підтримувати на сталому рівні родючість ґрунту. Все це сприяє підтримуванню високих екологічних стандартів ґрунту та навколишнього середовища.

SEEDS, Ярослава Коломієць

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!