Майстриня з Полтавщини відродила традицію випікання панянок – обрядового різдвяного печива

0 1 626

Майстриня Оксана Дорошенко з Котельви має власний бренд автентичного печива «Котелевський коржик». На створення коржика майстриню надихнуло традиційне обрядове печиво її краю – панянки, пише SEEDS

Панянки – є традиційною випічкою. Готуються з простого тіста та фарбуються у рожевий колір. Розписують їх глазур’ю з крохмалю, борошна, води та барвнику. Панянки завжди фарбували у рожевий колір і розписували білими, блакитними чи жовтими завитками (орнамент у вигляді спіралі). Для розпису скручувався паперовий ріжок з вощеного паперу, який вмокали у глазур і малювали.

«Панянки – це обрядова сакральна  випічка. Вона готується тільки на Різдво та Святвечір. Пекли панянки з того що було: борошно, цукор, вода і амоній. Амоній – це розпушувач. Тобто вони взагалі були простенькі і тільки того що солодкі. Печиво випікали у формі дівчаток, тобто таких паняночок, коників і півників. Іноді ще у формі пташечок маленьких», – розповіла Оксана Дорошенко виданню Zmist.

Крім панянок майстриня створює авторські коржики, рецепт яких розробила сама. Для приготування Оксана Дорошенко використовує борошно, цукор, спеції, какао, ром, лимонну цедру, лікер, масло, яйця, мед тощо.


Фото: Котелевський коржик

Для глазурі Оксана Дорошенко рецепта не має. Говорить, що навчилася її відчувати. Готує традиційну білкову глазур (білок, цукрова пудра та барвник): «Для заливки глазур має бути рідкою, щоб фон зробити. А от для розпису вона має бути густіша».

Зовнішній вигляд коржика майстриня придумує самостійно в процесі роботи. Для своїх робіт вона використовує різні кольори і орнаменти. Двох однакових виробів майстриня немає. Всі коржики є унікальними:

«Це моє авторське бачення традиції. Я сідаю малювати і не знаю чим це закінчиться. Не знаю, що мені привидиться наступного разу. Придумую комбінації узорів, деяким з них уже по 4-5 тисяч років. Це все закодована сила наших предків. Вони у ці символи багато вкладали».

На виготовлення одного коржика йде чотири дні. У перший день тісто замішується,  воно має настоятися у холодильнику. На другий день – випікають. На третій – наносять фон, а на четвертий розписують. На розпис майстриня витрачає майже 5 годин.

Коржик можна зберігати пів року, бо у своєму складі випічка має корицю та мед, які є натуральними консервантами.


Фото: Котелевський коржик

Оксана Дорошенко говорить, що підтримувати та розвивати традиції важливо, бо традиції – це ідентифікація народу:

«Хто ми без традицій? Ніхто. Бо що відрізняє одну спільноту від іншої? Це мова і культура. Якщо це забрати, то це просто безлика сіра маса… Чим вищий культурний рівень, то менше споживацького відношення. Тому треба культуру підіймати і розвивати. Не опускатися до рівня сірої маси, а цю масу підіймати на вищий рівень. Тому треба популяризувати традиції, музику тощо».

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!