Обліпиха – вигідна для фермерів ягода, що має стабільний попит на ринку України і експортний потенціал

0 842

Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Витрати на догляд за цією культурою невисокі, порівняно з іншими, до того ж є чимало продуктів переробки, де використовується обліпиха, пише SEEDS

Про це розповів Олександр Ярещенко, кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН, під час Міжнародної конференції: СТАЛИЙ АГРОБІЗНЕС: “ТРАДИЦІЇ.НІШІ.ЕКОПРАКТИКИ. ТЕХНОЛОГІЇ”.

Конференцію організувала та провела агромедіа-агенція Sapienza.media за підтримки профільних асоціацій: Української Плодоовочевої Асоціації – УПОА і Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції.


«Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Цікава вона і з комерційної точки зору. Якщо в 90-х, на початку 2000-х ми практично не мали комерційних насаджень обліпихи, були якісь старі, недоглянуті ще з радянських часів.

Потім був великий період часу, коли зацікавленості цією культурою практично не було. Ринок не був розвинутий, не було запитів. Не було навіть сортів у Реєстрі, а ті, що були, були викинути.   І буквально за дуже короткий період часу, за 3-4 роки, з’явилося все. І садивний матеріал, і сорти, тому що з’явився запит внутрішнього ринку і можливість для експорту», – говорить Олександр Ярещенко

За його словами, географія виробників обліпихи в Україні невелика і складає переважно західні, центральні, і, місцями північні регіони країни.

Читайте також: Сталий агробізнес об’єднав у Києві аграріїв з усієї України

«Чим культура цікава? По-перше, сортів доступних для комерційного зростання вже більше 19. Можна збирати врожай не окремими ягідками, а повністю – шляхом обрізання гілок з врожаєм.

Існує постійний сезонний попит на внутрішньому ринку. Працюють наші компанії виробники вже і на експорт. Закупівельна ціна на осінь 2023 року складала за кілограм десь 30-35 гривень брутто з гілками. Гуртова ціна заморозки вже очищеної – близько 2 євро за кілограм.

Витрати на догляд невисокі, порівняно з іншими культурами. Є купа продуктів переробки куди використовує обліпиха. Після заморожування найбільш цікавим є сушка. Тут кілограм коштує на роздрібному ринку 400-600 грн», – наголошує Олександр Ярещенко.Досі залишається відкритим питання щодо технології вирощування обліпихи, особливо якщо фермери зрізають гілки, говорить фахівець. Однак за його словами наразі передові господарства якраз займаються відпрацюванням оптимальних агроприйомів.

«Збір відбувається приблизно таким чином. Зрізаються гілочки, пакуються в ящики. Середня, фактична, врожайність в насадженнях навіть за умови того, що ви періодично зрізаєте гілки з врожаєм, вони потім відновлюються, складає близько п’яти тонн з гектара, але щорічних.

Однак обліпиха – це якраз та культура, яка потребує або великих площ, або кооперації виробників, тому що тут важливо формувати товарні партії. І важливо мати гарантований доступ, близький доступ до потужностей заморозки. Тому що саме через заморозку працює і доробка післязбиральна: струшування ягід, з гілок, очищення, пакування і так далі», – каже Олександр Ярещенко.   

Інститут садівництва, який представляє Олександр Ярещенко, теж зареєстрував кілька сортів обліпихи. Найбільш цікавим експерт вважає сорт облыпихи Морквяна, – вона ранньостигла і високопродуктивна, а також має гарний біохімічний склад.


Конференція СТАЛИЙ АГРОБІЗНЕС: “ТРАДИЦІЇ.НІШІ.ЕКОПРАКТИКИ.ТЕХНОЛОГІЇ відбулась за підтримки Проєкту розвитку підприємництва для постраждалого від війни населення в Україні “We Prosper”, який реалізується ДОГО “Сільськогосподарська консультаційна служба” та ГС “Бізнес Мережа Сільських жінок” в партнерстві із неурядовою організацією SOCODEVI, що фінансується урядом Канади.

Інформаційну підтримку конференції здійснили провідні аграрні ЗМІ, економічні та аналітичні агенції: Seeds.org.ua, Agroexpert, East-Fruit.com, Interfax, APK-Inform Agency,Agri-gator.com.ua, журналу «Ексклюзивні Технології» (Agrotimeteh.сom.ua), Агробізнес Сьогодні та Агрономія Сьогодні, Мультигалузева платформа «Здорове харчування по-українськи», Платформа «Місія – здоров’я:  разом задля активного довголіття».

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!