Традиція Щедрого вечора в Україні стала частиною нематеріальної культурної спадщини

0 138

Напередодні Нового року Міністерство культури та інформаційної політики України схвалило рішення про включення «Традиції Щедрого вечора в Україні» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, пише SEEDS

Як зазначив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, традиція Щедрого вечора — одна з тих, що формують ідентичність нашого народу.

«Традиція щедрування жива: вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є «Щедрик» Миколи Леонтовича», — зазначив Ростислав Карандєєв.

Міністерство культури та інформаційної політики вже внесло до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України 88 елементів, серед яких є й ті, що стосуються новорічного циклу святкувань. А саме:

  • Традиційний обряд Маланка с. Белелуя Івано-Франківської області,
  • Традиція повіншування Василів у селі Липівка Рогатинської територіальної громади Івано-Франківської області,
  • Створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі.


«Ми працюємо над включенням «Щедрика» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Наша мета — довести світові, що мелодія «Carol of the Bells» має насправді суто українське «громадянство». Відповідно до правил ЮНЕСКО, одна з вимог для включення елементу до світового Списку  — це його включення до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, тому сьогоднішня подія — важливий крок до світового визнання», —  розповіла Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Читайте також: Майстриня з Полтавщини відродила традицію випікання панянок – обрядового різдвяного печива

Упродовж року над підготовкою номінаційного досьє працювала ГО «Інститут культури України» під керівництвом дослідниці традицій української культури Марини Соботюк спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв, ГО «Інститут Леонтовича», ГО «Всесвітній день вишиванки за підтримки ТОВ «БІГ ВАЙНС».

«Традиції щедрого вечора України відбуваються у формі так званих новорічних обходів. Традиція має довгу історію, йдучи своїми корінням з дохристиянських часів і включає в себе 12 обрядових страв, звичаї готуватися до Щедрого вечора, перевдягатися: «водити козу», Маланку, щедрувати. І тут важливим є всесвітньо відомий твір «Щедрик»», — зазначила Марина Соботюк.

Дослідниця додала, що ГО з експертами вже розробили світову промо кампанію елементу: це будуть звані вечори за кордоном з відомим шеф-кухарем Євгеном Клопотенко, діджитал-шоу «Щедрий вечір» за участі співачки Jerry Heil, яку Молодіжна рада при МЗС визначила молодіжною Амбсадоркою «Щедрика».

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!