Як позбутися проблем кредитування кооперації в Україні

0 1 348

Перевага великих кооперативів полягає в тому, що вони можуть не тільки задавати тренд в стандартизації своєї продукції, але й створювати кредитні спілки. Адже розвиток сільського господарства не можливий  як без допомоги від держави, так і без дешевих, так званих, “довгих” грошей.

Проте банки на сьогодні не дуже хочуть кредитувати фермерів, що є їх помилкою, адже необхідно створювати ефективні фінансові продукти, які є однаково вигідними як банкірам, так і сільгоспвиробникам. Таку думку висловив Зиновій Свереда, доктор соціальної економіки та Михайло Корилкевич, президент Української Кооперативної Федерації, член Наглядової ради Групи компаній “Монстера”, в інтерв’ю для SEEDS.

Зокрема, Зиновій Свереда навів приклад роботи великого сільгоспкооперативу Аgropur в Канаді, який налічує 3200 членів.

“Він працює з банком Desjardins. Це кооперативний банк, який допомагає фермерам кооперативу отримати дешеві гроші із ставкою від 1 до 3%. В цьому разі фермер може модернізувати виробництво, взяти кращу технологію.

Кредит він може сплачувати 7 років. 

В українських умовах ми теж зуміли вивчити усі проблеми та виклики кредитування кооперації і вже маємо кілька шляхів для вирішення цієї важливої справи”,- повідомив фахівець з кооперації Зіновій Свереда.

Зі свого боку, Михайло Корилкевич зазначив, що сьогодні, на жаль, дуже багато банків не хочуть кредитувати кооперативи. “Це є їх помилка. Треба створювати правильні фінансові продукти, стосовно не тільки, припустимо, молочної чи зернової галузі, але й агротуризму, який дуже швидко розвивається”, – висловив думку Михайло Корилкевич.

Втім, ситуація потрохи змінюється. SEEDS.org.ua вже повідомляв про те, що АТ “БАНК АЛЬЯНС” запустив нову кредитну програму для аграріїв. Її суть полягає у фінансуванні підприємств агропромислового комплексу шляхом оформлення кредиту (невідновлювальної кредитної лінії) з оформленням фінансової аграрної розписки як забезпечення повернення коштів.

Серед переваг нового продукту у компанії вважають можливість для клієнта самостійно керувати своїми фінансовими потоками після отримання кредиту, отримання фінансування оборотного капіталу та, власне, швидкість прийняття рішення щодо надання фінансування.

При цьому клієнт може сам обрати валюту для кредитування – гривню, долар чи євро, а річна відсоткова ставка за даною програмою становитиме від 21% у гривні та від 10% – у валюті.

“Наразі ми зосередилися на зернових і технічних культурах, але Банк готовий прописувати програми з урахуванням потреб усіх представників агросектору”, – зазначив начальник управління розвитку агробізнесу “БАНКУ АЛЬЯНС” Андрій Дальчанін.

У свою чергу Михайло Корилкевич зазначив, що майбутнє українського сільського господарства полягає у розвитку сімейних ферм, для чого агровиробникові не треба мати великих дотацій від держави.

“Основним є те, щоб фермеру покривали відсотки за кредитами. Державні програми за цим напрямком мали б бути націлені на те, щоб сільське господарство приносило прибуток.

Але на сьогодні люди бояться брати кредити за цими програмами, адже держава дуже часто не виконує своїх зобов’язань.

Свого часу я брав участь у громадській раді при облдержадміністрації де ми розглядали принципи роботи програми “Збудуй своє” від “Ощадбанку”. Тоді підприємці нам казали, що держава дуже часто притримує кошти, внаслідок чого нараховується пеня за кредитами і людей штрафують.

І тому вони б хотіли якихось гарантій від держави. Можливо, це можна було б зробити шляхом створення фонду розвитку при Мінагрополітики”,- висловив думку  фахівець.

Він також зауважив, що перед тим, як виходити на зовнішні ринки, українські виробники повинні розуміти де та як само там працюють дотації для місцевих виробників.

“Наприклад, в Польщі існують дотації на 1 га саду, на придбання агрохімікатів. Це призвело до того, що сьогодні країна має власну велику частину на ринку яблука ЄС”, – пояснив Михайло Корилкевич.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!