Чи сприятиме арешт майна вчасному поверненню боргів

0 920

Без кредитів важко уявити жоден бізнес, аграрний не є винятком. Однак там де є кредити, з’являються і борги.

Практичними порадами про те, як змусити боржника виконати свої зобов’язання і досягнути реального стягнення коштів, з читачами SEEDS поділився керуючий партнер юридичної компанії ESQUIRES, адвокат Олександр Шкелебей.


«Одна з найрозповсюдженіших проблем ведення бізнесу – виникнення простроченої дебіторської заборгованості, що спричиняє, подекуди, чималі непорозуміння та конфліктні ситуації. Після тривалих обіцянок боржник часто відмовляється виконувати зобов’язання за договором та уникає кредитора.

Досвідчені кредитори натомість прагнуть застосовувати ефективні способи впливу на поведінку боржника з метою спонукання його до вчасного повернення боргу.

Наведене нерідко трапляється і в агробізнесі. Гравці цього ринку невтомно шукають нові інструменти для надійної співпраці, як от аграрні розписки», – розповідає Олександр Шкелебей.

«Як змусити боржника виконати свої зобов’язання, якщо добровільно він цього робити не бажає? На думку одразу спадає звернення до суду. Ніби нічого складного: готуєте позов, виграєте суд, стягуєте кошти.

Насправді, звернутися з позовом справа нехитра, інша річ – досягнути реального стягнення коштів, отримати те, що по праву ваше.

Повністю знати справжній фінансовий стан свого бізнес-партнера ви не можете, а під час розгляду справ про стягнення заборгованості кількість матеріальних благ боржника, як правило, ще й різко зменшується. Кудись зникають усі активи, які можна було б реалізувати для погашення заборгованості, а банківські рахунки обнуляються», – зазначає юрист.



«Для уникнення таких додаткових незручностей наявна можливість забезпечення позову. Процесуальне законодавство України надає суду право за заявою учасника справи вжити передбачених законом заходів забезпечення позову, наприклад, арешт майна та грошових коштів, заборону вчиняти певні дії тощо.

Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення (ч. 2 ст. 136 Господарського процесуального кодексу України, надалі – ГПК).

Часто пріоритетним для позивача у справі про стягнення заборгованості є забезпечення позову до його подання. Це істотно підвищує шанси реального отримання коштів та знижує ризик списання заборгованості, як безнадійної. Опонент, здебільшого, дізнається про звернення до суду вже після того, як його активи стають гарантією виконання рішення суду і не встигає їх приховати”, – продовжує Олександр Шкелебей.

«Проте варто розуміти особливості інституту забезпечення. При обранні невірного підходу існує високий ризик отримати відмову суду у арешті коштів та майна боржника. У такому випадку ви вже розкрили свій намір відповідачу та фактично власноруч попередили його про необхідність вжиття заходів для унеможливлення примусового виконання рішення.

Так, під час обрання стратегії забезпечення позову важливим є дотримання ключових принципів, а заява про забезпечення позову не менш важлива, ніж позовна заява.

Умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, що має бути підтверджено доказами щодо наявності фактичних обставин, з якими пов’язується застосування певного заходу до забезпечення позову», – додає адвокат.



«Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

При встановленні зазначеної відповідності слід  враховувати, що вжиті заходи не повинні перешкоджати господарській діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Тобто, обираючи зміст прохання до суду, слід детально проаналізувати всі обставини справи, оцінити правовідносини, що склалися, вид діяльності контрагента (саме забезпечення не повинно паралізувати роботу боржника), наявність у нього інших боргів тощо. Матимуть значення, як підстави подання майбутнього позову, так і обставини взаємовідносин з контрагентом», – нагадує Олександр Шкелебей.


Ілюструючи основні принципи інституту забезпечення позову адвокат навів конкретний прикладах саме аграрної тематики – відмова у забороні обробки земель (перешкоди діяльності підприємства).

«Хорольський районний суду Полтавської області частково задовольнив заяву про забезпечення позову у справі № 548/513/17, прийнявши аргументи, що спір відбувається за землю (наявні два договори оренди одночасно), тому використання земельної ділянки призведе до величезних збитків у разі визнання договору недійсним.

Однак Апеляційний суду Полтавської області дійшов висновку, що забезпечення позову через заборону аграрному підприємству вчиняти дії на землі сільськогосподарського призначення (фактично обробляти) є невірним. Апеляція вказала, що не підлягають застосуванню заходи забезпечення позову у вигляді заборони відповідачу, як господарюючому суб’єкту, чия діяльність безпосередньо пов’язана із використанням земельних ресурсів, проводити на спірній земельній ділянці сільськогосподарські роботи», – продовжує юрист.



«Арешт майна та коштів контрагента на строк судового процесу навряд чи полегшуватиме його діяльність. Саме тому потрібно зібрати достатні докази, що невжиття таких суттєвих заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

Аби уникнути ризику отримати обґрунтовану відмову, виважено обирайте співмірні заходи забезпечення позову та переконливо обґрунтовуйте їх необхідність з урахуванням судової практики у відповідній категорії справ», – додає адвокат Олександр Шкелебей.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!