Cівалки з Житомирщини, що окупляються за сезон: історія розвитку фермера Олександра Дмитрука

0 632

Підприємець Олександр Дмитрук на Житомирщині з нуля виробляє сівалки, які замінюють усі грунтообробні машини на господарстві, та переконує, що такий агрегат окупається за один сезон.

Свій шлях в агробізнесі Олександр Дмитрук почав із маленької свинарні, разом з якою взяв в оренду паї та почав рослинництво за класичною технологією. “Але ми отримали величезні збитки. Технологію було вибрано не вірно, стандартні грунтообробні машини важко працювали на піщаних грунтах Житомирщини. Потім з рік шукав альтернативу, яка прийшла у вигляді технології Овсінського”, — коментує Дмитрук. Це спосіб вирощування культур, при якому не використовуються важкий та глибокий грунтообробіток, лише дрібна культивація. Багато хто плутає його з no-till, проте “по нулю” виключається будь-яке втручання в грунт.
Фермеру не потрібно мати плуги, борони, глибокорозпушувачі. Достатньо проводити весняну та літню культивацію на глибину п’ять см, щоб верхній шар грунту перемішати з рослинними рештками та підрізати бур’яни. Це сприятиме розвитку біоти в грунті та зберігатиме вологу.

При невеликій адаптації, у вигляді розробки спеціальної машини, технологія Овсінського на сучасний лад є розв’язанням проблем з цілим парком техніки для малого фермера. За словами Дмитрука, для цієї технології потрібна одна сівалка, яка б за один прохід робила декілька операцій. “Малому фермеру, який має біля 100 га землі, практично неможливо придбати повну лінійку техніки. Тому моєю задачею стало створити таку машину, яка б замінила усі ці агрегати та виконувала усі необхідні операції”, — говорить фермер.

Як прокласти першу борозну

Дивлячись на асортимент машин на ринку, фермер зрозумів, що машина в першу чергу повинна мати міцні робочі органі, які б витримали великі навантаження та піщані грунти. Акцент було зроблено на агрегаті, що працює лапами та здійснює плоскорізний посів. Пропустивши сезон, разом з командою, за осінньо-зимовий період фермер зробив свою першу універсальну сівалку Alligator.

Вона починається котком, що тримає глибину і перебиває рослинні рештки. За ним йде стійка з плоскорізними лапами від Bellota та сошниками, які жорстко прикріплені до рами, потім ще один коток, а завершує композицію пружинна борона. “Способи кріплення і використання лап на моїй сівалці з інженерної точки зору є неправильним. Але наприклад, якби лапа кріпилась до стійки на пружині, то вона б створювала маятниковий рух і оминала складні ділянки. Коли ж вона жорстко закріплена, то допустимий кут нахилу складає максимум півсантиметри, створюючи вібрацію в грунті”, — коментує Дмитрук. Нестандартний підхід він має і до котків. За його словами, на машині вони не для того, щоб трамбувати землю, як на більшості сівалок, а щоб її подрібнити.

Робочий орган стерньової сівалки суцільного висіву, закладає насіння на ширину 17-20 см при ширині лапи 37 см з перекриттям в 7 см. Загальна ширина міжряддя складає 10-12 см. Висівний орган — стандартна котушка зернової сівалки.
Ідея перетворилась на реальну розробку і вже протягом трьох років працює на полях фермера. За цей період було створено шість таких машин для продажу, які відрізняються кількістю висівних рядів та насиченістю вузлами. Виготовлення однієї сівалки займає від одного до двох місяців та потребує від 120 до 260 тис. грн. залежно від кількості рядів. Розробник акцентує, що через відсутність витрат на інші машини Alligator може окупитися за один сезон.

Alligator працює з традиційними культурами – соєю, пшеницею, кукурудзою. Але на господарстві у підприємця в рік вирощується одна монокультура на усіх полях. “Якщо ми сіємо кукурудзу, то заглушуємо одну котушку, зменшуємо її зазор та передаточне число, щоб висівати 20-25 кг/га кукурудзи. Звісно це не сівалка точного висіву, і про рівномірність закладання насіння складно говорити, проте для малих фермерів це взагалі не грає великої ролі”, — говорить Дмитрук.

Кожному свій зиск

Симбіоз технології Овсінського разом з сівалкою дозволили фермеру заощадити на техніці, зменшити кількість операцій на полі та збільшити врожаї. “Для мене основним аргументом є врожайність. По сої ми взяли 2,8 т/га, в той час як основний показник по району 2,2 т/га, а середній показник сусіда взагалі 1,8 т/га. Це враховуючи, що у мене в три рази менше витрати на вирощування”, — говорить фермер.

З агрономічної сторони ця комбінація ідеальна для розвитку органічного землеробства, бо може не використовувати добрива. Шляхом закриття вологи, підрізання бур’янів та розпушення верхнього шару грунту відбувається накопичення й збереження вологи. Олександр стверджує, що через ці операції всі живильні процеси в грунті відбуваються інтенсивніше та відмінно впливають на розвиток культуру.
Крім безпосередньо роботи з власним полем, Дмитрук допомагає іншим малим фермерам розробити подібні сівалки, удосконалюючи їх під потреби господарства. “Для того, щоб стати успішним фермером, не обов’язково мати великі кошти чи надсучасне обладнання, потрібно мати правильно-підібрану машину та продуману технологію. Мені подобається, що разом з іншими фермерами ми вдосконалюємо продукт, підлаштовуючи його під різні умови”, — ділиться Олександр Дмитрук.

За словами Дмитрука, такий підхід до ведення агробізнесу дасть поштов розвитку малому фермеру: дешева машина, хороші врожаї, щадне ставлення до грунту. Адже, через 5-10 років класична технологія повінстю зникне, як спосіб обробітку і вирощування. Якщо фермер, хоче закріпити свої позиції на ринку, він має рухатися до інновацій.

SEEDS.org.ua за матеріалами Агравері

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!