Капіталізація ринку сільгоспземель в Україні зросла на 115 млрд гривень

0 95

Земельний ринок в Україні попри умови воєнного часу демонструє високий потенціал. Сьогодні обіг і використання землі приносять регіонам в середньому 10-12% від сукупного бюджету громад, пише SEEDS.

Про це розповів керівник напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) Сергій Кубах під час публічної дискусії «Ринок земель в Україні: стан, ефективність, прозорість», яка відбулась за сприянням Київської школи економіки (KSE) та підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Учасники заходу обговорили питання ефективності та прозорості ринку земель, питання його публічного моніторингу, пріоритетні кроки для повноцінного функціонування ринку землі та його вплив на економіку країни.

Читайте також: Через підвищення середньорічної температури в Україні може зникнути Полісся і північний Лісостеп

За словами керівника напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО), за весь час існування ринку землі, майже 645 днів – це період повномасштабної війни. Але за цей час в Україні вже сформувалася національна ринкова база земельних відносин.

«Цей ринок вже пройшов випробування. Випробування на міцність, на те, наскільки існує потреба в купівлі продажу самих земельних ділянок, наскільки земельні ділянки можуть бути основою, капіталом для аграрного бізнесу, навіть в тих умовах обмеження.

Зараз ми можемо чітко сказати, що в Україні сформована національна ринкова база земельних відносин, яка забезпечує по основним напрямкам і принципам всі вимоги ЄС. І ця база функціонує як цільний механізм існування ринку», – вважає Сергій Кубах.


На його думку, за весь час існування ринку землі можна зробити певні висновки і відкинути побоювання та міфи, які існували напередодні його відкриття.

«Земля залишається в аграрному виробництві, і вона залишається в оренді. Ніхто землю нікуди не вивіз і не перепродав.

Ринок землі став частиною економіки. Ми бачимо, що обіг і використання землі приносять сьогодні громадам в середньому 10-12% від сукупного бюджету громад. Це означає що кожна громада, при плануванні свого бюджету, розраховує на те, що такий ринок буде існувати і буде зростати», – наголосив Сергій Кубах.

Крім того, він нагадав, що в Україні насьогодні розвинувся і доволі активно працює ринок оренди через аукціони.

«У нас передаються права на оренду комунальних і державних земель через Prozorro.Продажі, і це приносить громадам щорічно 355 млн грн доходу. Лише за цей рік середньозважена ціна зросла на 10%, до 38,5 тис. грн\га, що дало капіталізацію ринку сільгоспземель на 115 млрд гривень, а це більше, ніж 3 млрд доларів. Це означає, що власники земельних ділянок стали просто багатшими на 3 млрд доларів вцілому по країні, що дає можливості далі використовувати цей капітал», – зазначив Сергій Кубах.


На першому етапі відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення, який почався 1 липня 2021 р. і має завершитися 31 грудня 2023 р., його учасниками є тільки громадяни України, які можуть набувати у власність не більше 100 га угідь.

Другий етап земельного ринку має розпочатися 1 січня 2024 р. На цьому етапі набувати у власність сільськогосподарської землі зможуть не тільки громадяни, а й юридичні особи України, а також збільшиться наявне обмеження площі угідь.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!