Мешканців Житомира можуть обмежити у використанні води

0 781

Річка Тетерів критично обміліла. Це може привести до обмеження прав водокористувачів в місті Житомир.

“Річка майже зовсім без води, а рівень водосховища на найнижчій позначці. 1993 і 2004 роки були маловодними, але такої критичної ситуації ще не було”, – кажуть в КП “Житомирводоканал”.

Стаття 45 Водного кодексу України говорить, що в разі маловоддя, права водокористувачів можуть бути обмежені або змінені умови водокористування. Але в той же час, якщо такі заходи приймуть, пріоритетність надаватиметься забезпеченню питних і побутових потреб населення, повідомляє прес служба Національної Екологічної Ради України.

За інформацією Укргідрометцентру, сьогодні на більшості річок України спостерігається низька водність. Маловоддя може привести до пересихання малих водотоків. Варто нагадати, що за роки Незалежності зникло більше 10 тисяч малих річок.

“Уже чотири роки поспіль у нас в країні спостерігається катастрофічне маловоддя. Водойми наповнюються максимум на 80% від норми. Це призводить до зміни їх гідрологічного циклу. А так само сприяє інтенсивному забрудненню, так як скиди забруднених (вторинних, очищених і слабо очищених) вод розраховуються виходячи з наповнюваності водойми на 100%. Тому умовно “неповні” водойми забруднюються ними сьогодні надміру”,  – попереджають фахівці Національної Екологічної Ради України.

В Україні 63 тисячі річок, 400 тисяч ставків, 1 100 водосховищ. У нас в країні 1 млн.300 тисяч гектарів прісної води. Водночас ми значимось як маловодна країна. Тому що наші водні джерела забруднені настільки, що ми не можемо брати з них питну воду.

Останні дослідження, проведені на замовлення Світового банку, поставили нас на 125 місце з 180 країн за кількістю питної води на душу населення. Україна стоїть між Чадом і Суданом, африканськими країнами. А якщо брати посушливу херсонську область, то там справи набагато гірші.

У 2019 року в вітчизняні водойми було скинуто понад 2 млрд куб м різних стоків. З них 1/3 це неочищені.

В результаті в 2019 році загинули всі або майже всі водні живі ресурси в 2140 водоймах. (Тільки в останні місяці відбулися резонансні отруєння водойм в Херсонській, Сумській, Полтавській, Житомирській області. Під час яких загинула не тільки риба, а й жаби, черепахи, бобри, качки).Зараз почався самий важливий період у риби – нерест. Від того як він пройде, залежить майбутнє наших водойм і чисельність риб’ячих зграй в них. Відсутність весняної повені, яке наповнювало водою природні нерестовища, негативно відобразиться на нересту риби. Зараз нерестовища сухі, а рибі ніде нереститися.

В останнє десятиліття до водних джерел було чисто споживацьке ставлення, що межує зі злочином. І вони це гостро відчули на собі. Річка Тетерів не єдина яка  опинилася в критичному стані. Наочним прикладом можуть служити річки Ірпінь і Буча в Київській області. Ці мальовничі річки сьогодні гинуть. І таких річок сотні.

“Існує програма екологічного оздоровлення басейну Дніпра. Але безглуздо лікувати головну річку країни, не звертаючи уваги на малі річки, які її наповнюють. Україні давно вже потрібна нова Водна політика. Всю прісну воду країни необхідно визнати стратегічним ресурсом, та підходити до її охорони і використання тільки з цієї позиції.

Катаклізми зі зміною клімату рукотворні. За кожним випадком стоїть конкретне людське ім’я. Сьогодні у нас з’явився шанс переглянути своє ставлення до навколишнього природного середовища, почати будувати з ним поважні відносини, не повторювати минулих помилок і змінити навколишній світ на краще”, – говорить глава Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков.

Міжвідомча комісія з погодження режимів роботи дніпровських та дністровських водосховищ в контексті таких несприятливих умов і вираженого маловоддя погодила відповідні режими роботи водосховищ в березні-квітні 2020 року.

 

 SEEDS.org.ua 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!