Музика в теплицях і вертикальних фермах допомагає підвищити врожайність: правда чи міф

0 91

Ідеї про цілющий вплив музики не тільки на людей, а й на тварин і навіть на рослини звучать уже з півстоліття, пише SEEDS.

У деяких молочних фермах коровам теж транслюють класичну музику, вважаючи, що вона заспокоює тварин. Це важливо при безприв’язному утриманні, хоча класична музика буває різною і присипляє далеко не всіх. Наприклад, від увертюри Чайковського “1812 рік” молоко і пропасти може, попри всі переваги цього твору.

А що ж рослини? Нещодавно з’явилося чергове повідомлення, яке стверджує, ніби іони кальцію в продихових клітинах листка за певних частот звуку вступають у резонанс і сприяють відкриванню продихів.

Продихи – це особливі клітини в нижньому боці листків, які забезпечують газообмін листка. Через них назовні надходять пари води (рослина при цьому охолоджується), а всередину надходять молекули СО2, необхідні для протікання фотосинтезу.Здавалося б, можливість примусово посилити фотосинтез має призвести до підвищення врожаю, подібні можливості дуже приваблюють тих творців вертикальних ферм, яким не вистачає агрономічних знань, пише EastFruit.

На практиці не все так просто. У природі ступінь відкриття продихів залежить від низки взаємопов’язаних чинників, насамперед температури та вологості повітря та концентрації СО2. Що вища температура, то нижча відносна вологість повітря, оскільки повітря здатне утримати більше парів води.

Саме тому останніми роками тепличні агрономи дедалі частіше користуються поняттям дефіциту водяної пари, тобто різницею між максимально можливою і наявною вологістю повітря, виміряною в г/м3 повітря.

Продихи закриваються як за низького, так і за надто високого вмісту вологи в повітрі, тому в разі перегріву теплиці агрономи намагаються підвищити вологість повітря за допомогою систем туманоутворення.

Читайте також: Сади Донбасу через вибухові хвилі втратили врожай яблук популярних сортів

У повністю закритих приміщеннях вертикальних ферм вологість повітря безпосередньо в зоні рослин зазвичай занадто висока, знизити її намагаються за допомогою вентиляторів, але іноді необхідні системи примусового осушення повітря.На ступінь відкриття продихів впливає також концентрація СО2. За недостатньої освітленості та підвищеного вмісту вуглекислоти продихи закриваються.

Попри те, що нас інтенсивно переконують у тому, що потепління клімату пов’язане зі зростанням концентрації СО2 в атмосфері з 0,36% до 0,4%, у промислових високотехнологічних теплицях намагаються підтримувати концентрацію СО2 на рівні 0,6-0,9%, а в напівзакритих теплицях навіть до 1,6%.

Підвищений вміст СО2 за достатнього освітлення і поливу підвищує інтенсивність фотосинтезу, при цьому температура самих рослин знижується. Однак при недостатньому освітленні або водопостачанні підвищена концентрація СО2 може призвести до закриття продихів або зниження їхньої кількості на нових листках, що утворюються.Останніми роками у зв’язку з поширенням застосування ЛЕД світильників виявилося, що на інтенсивність транспірації (яка безпосередньо пов’язана зі ступенем відкриття продихів) впливає і склад спектра світла. Особливо яскраво це проявляється в повністю закритих приміщеннях, де відсутнє природне світло. У таких випадках доводиться підбирати режим поливу й оптимальну температуру індивідуально для кожного приміщення і вирощуваної культури.

То що ж, музика в теплицях і вертикальних фермах не потрібна? Не зовсім так, у сучасних теплицях нерідко можна почути музику, але не заради рослин, а заради людей, які з ними працюють. Видалення листя, збирання врожаю або підкручування верхівок рослин – одноманітна, виснажлива робота. Музика робить її веселішою.

Раніше в багатьох теплицях звучало радіо, нині працівники частіше користуються міні-плеєрами. Обидва рішення не завжди тішать агрономів, тому що і з радіоапаратом, і з міні-плеєром, і навіть із мобільним телефоном у теплицю можна занести вірусну чи бактеріальну інфекцію, з якою дуже важко (і навіть не завжди можливо) боротися. Крім того, музика в навушниках заважає почути наближення транспортних засобів і підвищує ризик нещасних випадків.Сучасні технології, звісно, дають змогу трансляцію музики з адміністративних приміщень, але тут виникає інша проблема – різниця смаків і вподобань. У багатьох магазинах прийнято прокручування популярної музики, особливо в передсвяткові періоди.

Вважається, що це підвищує продажі, проте самі продавці, змушені протягом дня слухати одні й ті самі 10-15 творів, скаржаться, що їх це стомлює. Проте нерозв’язних проблем не буває і, якщо комусь музика допомагає працювати, лишається дозволити користуватися навушниками, передбачивши запобігання фітосанітарним ризикам і дотримання техніки безпеки.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!