На світовому ринку не вистачає якісних яблук

0 388

Про те, яким буде нинішній сезон для виробників яблука і якою буде ситуація на ринку найближчими роками, про світові та регіональні тенденції розповів економіст інвестиційного центру ФАО Андрій Ярмак під час онлайн-зустрічі представників бізнесу та галузевих експертів “Яблучні прогнози 2022”, організованої Міжнародною аналітичною платформою EastFruit, пише SEEDS.

Головні проблеми сезону

На початку презентації Андрій Ярмак поділився результатами опитування фермерів з 10 країн Східної Європи та Центральної Азії щодо ключових проблем цього року.

Не дивно, що головною проблемою, яку назвали всі виробники, окрім представників Узбекистану та Киргизстану, стало віроломне вторгнення росії до України, яке докорінно погіршило ситуацію з логістикою та торгівлею яблуком та іншими товарами в регіоні.

На другому місці за частотою згадок, що також очікувано, стали низькі ціни на яблуко та надмірна його пропозиція. Це було очікувано тому, що очікуються рекордні врожаї яблука в країнах Центральної Азії та Кавказу. А ось причини низьких цін та проблем із реалізацією в Україні та Молдові іншого плану.

Також багато садівників скаржилися на різке подорожчання добрив та засобів захисту рослин, що призвело до зростання витрат на вирощування яблука, а також зниження якості цих фруктів у регіоні, тому що не всі змогли вчасно закупити ЗЗР для захисту яблуневих садів від шкідників і хвороб.

Також були численні нарікання на складності та дорожнечу логістики та, особливо з боку експортерів із Казахстану, на ненадійність торгових партнерів із Росії. Зокрема один із експортерів скаржився, що 9 з 10 російських покупців не сплатили за яблука взагалі або суттєво порушили умови оплати.

Звісно, ​​всіх дуже непокоїв величезний рівень нестабільності, викликаний агресією Росії в регіоні, що вже негативно позначилося не лише на торгівлі, а й на споживанні фруктів.

Питома вага нашого регіону на світовому ринку яблука

На Україну та Молдову припадає близько 5% світового експорту, але цей показник цього року може суттєво впасти. Туреччина може «перехопити» ті обсяги, які не зможе експортувати Україна та Молдова у сезоні 2022/23.

Щодо прогнозів змін обсягів виробництва, експорту та імпорту по ключових регіонах, то вони представлені на графіку нижче:

Глобальний прогноз не вселяє оптимізму. Чому?

«Світове виробництво яблука в 2022 році може різко знизитися, насамперед через падіння обсягів виробництва в Китаї, США та Південній півкулі. Чому ж ми кажемо, що сезон 2022/2023 для садівників нашого регіону може бути поганим?! Справа в тому, що всі експерти ринку прогнозують глобальне зниження попиту на яблуко. Яблуко – це некритичний продукт. Наразі практично всі статті витрат споживачів збільшились, зокрема, зросли витрати на житлово-комунальні послуги та на базові продукти харчування. Тому багато хто говорить, що попит на продукти не першої необхідності, такі як яблука, може впасти. Я, до речі, не був би таким категоричним. Думаю, що попит справді знизиться, але не так сильно, оскільки яблуко — це найдешевший продукт із усіх фруктів у країнах, де воно споживається та вирощується, тому «постраждати» можуть насамперед дорожчі категорії фруктів», — зазначає Андрій. Ярмарок.

«У країнах, що розвиваються, де яблуко є екзотичним і дорогим продуктом, цілком можуть бути проблеми зі збутом. Щодо ринку ЄС, то тут надлишок яблука. Цього сезону в країнах Євросоюзу найбільший урожай за останні три роки, і значно вищий за середній за останні 5 — 10 років. Також перехідні запаси яблука минулого сезону цього року вдвічі вищі, ніж рік тому. Припинення експорту в росію, яке раніше здійснювалося «сірими каналами», також негативно вплине на ринок, оскільки, наприклад з Польщі, на російський ринок, як і раніше, йшла значна частина поставок. Ну і ще неприємніше – це погіршення перспективи постачання яблука до Єгипту, який останніми роками став певним порятунком, насамперед для яблука з Польщі», — каже економіст.

Відповідно, яблуко з ЄС тиснутиме на ринок усього регіону. Адже та ж Польща багато яблука експортує і до країн Центральної Азії та до країн Східної Європи, які не входять до ЄС.

Світова проблема яблучного бізнесу – в надмірних обсягах його виробництва

Щодо прогнозів для глобального ринку яблука на найближчі роки, економіст інвестиційного центру ФАО вважає, що нічого хорошого садівників найближчим часом не чекає.

«Наразі у світі продовжує зростати площа яблуневих садів. Ця тенденція зберігається на ринку протягом останніх 8-9 років. Площа садів зростає, урожайність також зростає, а споживання яблука не зростає. У розвинених країнах, де вирощують яблуко, його споживання навіть знижується. Спостерігалося невелике підвищення попиту під час пандемії COVID-19, яке швидко перетворилося на тенденцію до зниження споживання. Є надія на країни південного сходу Азії та країни Африки, де яблуко є дорогим екзотичним продуктом. Там потенціал споживання не вичерпаний, однак загалом треба констатувати, що зростання пропозиції яблука перевищує зростання попиту на нього, а світова торгівля цим товаром стагнує або навіть знижується, особливо на тлі зростання вартості логістики», — каже Андрій Ярмак.

Щоб успішно продавати яблуко, необхідно орієнтуватися на дорожчі сегменти, вважає він. У низькому ціновому сегменті зараз «надто тісно» і буде лише гірше.

«Яблуко буває різним. Якщо раніше преміальним вважалося яблуко певного калібру, привабливого товарного вигляду, максимальної кольорової насиченості, без механічних пошкоджень, а також пошкоджень шкідниками, то тепер преміальними вважаються тільки яблука певних клубних сортів. Все інше яблуко відноситься до категорії «масове», навіть якщо воно ідеальне за якістю. Це вже той сегмент, де торгівля/конкуренція йде за ціною. Сьогодні світова проблема яблука не в обсягах його виробництва. Проблема у надмірних обсягах виробництва яблука низької якості», — резюмує Андрій Ярмак.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!