Площі під яблуневими садами в Україні досягнуть нового історичного мінімуму

0 808

Яблучний сезон-2022/23 в Україні видався, мабуть, одним із найскладніших за останнє десятиліття. Причин для цього було чимало, пише SEEDS.

“Проблеми з використанням і подорожчанням ЗЗР, добрив та інших витратних частин, нестача робочої сили, відносно низькі ціни на промислове яблуко, відсутність зростання цін на свіже яблуко істотну частину сезону, проблемний експорт і складна логістика, удари по енергетичній інфраструктурі – це далеко не все, з чим змушені були зіткнутися українські садівники в умовах війни”, – пояснює Євген Кузін, керівник аналітичного напряму проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.

Внутрішній ринок свіжих яблук в Україні продовжував стагнувати на тлі активного виїзду жінок і дітей за кордон через військову агресію РФ. У підсумку, ті садівники, які були не в змозі забезпечити собі експорт, змушені були задовольнятися низькими цінами та зниженими обсягами продажів. А це, на тлі негативних цінових тенденцій сезону-2020/21 і атак на енергетичну інфраструктуру України, лише посилило тенденцію викорчовування яблуневих садів у країні.

“У підсумку, країні навіть довелося імпортувати яблуко під кінець минулого сезону, хоча до цього навіть в умовах початку повномасштабної агресії росії імпортні яблука Україні навесні 2022 року були не потрібні”, – додає Євген Кузін.

Напередодні старту нового яблучного сезону-2023/24 в Україні проєкти “АПК-Інформ: овочі та фрукти” і EastFruit підготували аналітичний матеріал. Однак в ньому ще не враховано особливостей майбутнього яблучного сезону в інших країнах світу, а вони можуть мати істотний вплив, зокрема, на експорт українських яблук.


Детальний прогноз з урахуванням цих даних буде презентовано на щорічній конференції FTrade Club Apples 2023 у м. Дніпро (Україна) 18 серпня.


Виробництво

У 2023 р. площі під яблуневими садами в Україні знову знизяться, повторюючи як тенденції попередніх років, так і з огляду на абсолютно нові чинники в країні, що воює.

“Так, сектор виробництва яблук у країні продовжить розпочатий уже давно процес інтенсифікації (заміна старих неефективних насаджень новими інтенсивними). До цього додамо відхід з українського ринку невеликих площ під садами в окупованих регіонах країни й негативні фактори поточних умов ринку.

Багато виробників не збираються проводити збір плодів у садах через проблеми з робочою силою, подорожчання витратних частин, низьких закупівельних цін переробників у минулому сезоні, стагнацію внутрішнього ринку і можливе повторення ударів по енергетиці країни взимку”, – пояснює Євген Кузін.Таким чином, площі під яблуневими садами, скорочуючись з 2016 р. у середньому на 3% щорічно, у 2023 р. досягнуть нового мінімуму в Україні. Проте деяка частина таких площ може цілком повернутися на український ринок у разі повторення сценарію високого попиту з боку переробників на промислове яблуко.

Поки що відкритим залишається і питання врожайності яблук в Україні, адже погодні умови влітку та на початку осені можуть дещо вплинути на неї. З одного боку, якихось серйозних катаклізмів навесні та в першій половині літа цього року в Україні не було. Деякі виробники з Чернівецької та Вінницької областей повідомляли про можливу втрату врожаю через заморозки та град. Також із цих же регіонів повідомляли про ураганний вітер наприкінці липня. Проте таких виробників було все-таки не багато, і частка такої шкоди загалом співвідносилася з аналогічними повідомленнями в попередні сезони.

“Ба більше, в Україні, як показує наше щорічне опитування виробників яблук, у 2023 р. зросте і частка інтенсивних насаджень, і частка садів під краплинним зрошенням, і особливо частка садів, які використовують захисну сітку у своєму виробництві. Тобто, з одного боку, на врожайність серйозно впливатимуть позитивні фактори”, – підкреслює Євген Кузін.

З іншого боку, зазначені вище причини (зростання вартості витратних частин у виробництві, проблеми зі збутом і цінами на внутрішньому ринку тощо) можуть змусити виробників знову мінімізувати використання добрив і ЗЗР у садах, і врожайність яблук у поточному сезоні буде під впливом і негативних факторів.

Читайте також: Рада ухвалила законопроект, який вирішить проблеми тіньового використання держземель

“У результаті, розрахункову врожайність по країні можна очікувати на рівні 2022 року, адже ці негативні фактори якраз і були присутні в Україні вже тоді. А це означає, що відсутність змін у цьому показнику на тлі зниження площ призведе і до зниження виробництва яблук в Україні 2023 року. За нашими підрахунками, цього року Україна збере один із найнижчих урожаїв яблук щонайменше за останні вісім років”, – підсумовує Євген Кузін.

 

Споживання, внутрішній ринок і ціни

На свіже споживання та обсяг ринку свіжих яблук у країні мав колосальний негативний ефект відтік основної категорії споживачів з України (жінки та діти), який, до того ж наклався на загальносвітову тенденцію зниження споживання яблук у країнах, для яких воно не є екзотикою.“За нашими найоптимістичнішими підрахунками, через повномасштабну агресію росії та величезну кількість біженців із країни споживання яблук у свіжому вигляді минулого сезону впало на 13%, а обсяг ринку – на 14% від середнього показника попередніх п’яти років, – повідомляє Євген Кузін.

– У новому ж сезоні якихось серйозних передумов для відновлення цих показників очікувати не варто, і споживання з ринком свіжих яблук, найімовірніше, продовжать стагнувати. Проте, ми не чекаємо і подальшого істотного їхнього падіння, адже ринок здебільшого стабілізувався після потрясінь півтора року війни”.

З одного боку, основний відтік споживачів фруктів з України вже відбувся, і деяка частина біженців навіть повернулася в країну. Ба більше, основний конкурент яблука – банан – у сезоні-2022/23 пропонували за історично рекордними цінами в національній валюті, і він був у середньому вчетверо дорожчим, ніж яблуко!

З іншого боку, самі ціни на торішнє яблуко в Україні до липня також досягли найвищих за останні роки показників (і в грн/кг, і в $/кг). Перші літні сорти яблук нового врожаю на українському ринку теж пропонуються за високими цінами, і це вже викликає негативне сприйняття у місцевих споживачів, адже їм доводиться платити преміальну ціну за часто зовсім непреміальну якість яблук.Більшості виробників рекордне зростання цін та їхній рівень під кінець сезону також не приніс якихось серйозних бонусів. По-перше, ключове зростання цін почалося в країні до весни, коли основні обсяги яблук було вже продано. По-друге, обсяг ринку в Україні досяг рекордно низького показника, тобто можливостей продати яблуко за високими цінами у виробників було не так багато. По-третє, мережі супермаркетів (основний канал продажів яблук в Україні) з весни спробували знову перейти на якісніші імпортні яблука.

З огляду на те, що експортувати свої фрукти могли лише деякі компанії, у багатьох фермерів з альтернативних каналів збуту протягом минулого сезону залишалися лише продажі яблук на переробку. Зважаючи на падіння врожаю в Китаї та США, виробники сподівалися на деяке зростання цін у сегменті промислового яблука, але все сталося з точністю до навпаки.

“Висока пропозиція низькоякісних плодів (через проблеми з внесенням ЗЗР і добрив), небажання багатьох фермерів зберігати свій урожай через відсутність зростання цін сезоном раніше і специфіка торгівлі концентратом призвели до того, що восени ціни на промислове яблуко опускалися до $0,05/кг. Тобто, фермери з промисловим яблуком минулого сезону не змогли отримати бонуси від світової ситуації, що склалася”, – підкреслює Євген Кузін.

 

Переробка

Що ж стосується промислового яблука в новому сезоні-2023/24, тут знову все залежатиме від ситуації в інших країнах світу, але поки що такої інформації в наявності у нас немає. Попередньо можна очікувати деякого зниження обсягів поставок яблук на переробку до рівня сезону-2021/22. Проте, зважаючи на безперервні проблеми з проведенням обробок садів, переробка яблук у країні залишиться досить високою, якщо, звісно, не станеться якихось світових потрясінь. До того ж на тлі стагнації свіжого ринку і зниження врожаю, частка яблук, відправлених на переробку в Україні, вперше може перевищити половину всього валового збору цих фруктів у країні!Зазначимо, що обсяги експорту яблучного концентрату з України в сезоні-2022/23 сягнуть щонайменше показника сезону-2018/19 або навіть трохи перевищать його. Основний пік експорту припав якраз на першу половину сезону, адже переробники не хотіли брати на себе ризики щодо довгострокового зберігання своєї продукції, а потім і зовсім пішли удари по українській енергетиці.

“Позитивним підсумком минулого сезону можна також вважати й зростання частки кінцевих споживачів концентрату в структурі українського експорту. Хоча Польща все ж залишалася одним із ключових ре-експортерів і перевалочних баз для яблучного концентрату українського виробництва, найзначніша частина поставок все ж таки прямувала в інші країни ЄС або США”, – додає Євген Кузін.

Хоча робити прогнози щодо експорту яблучного концентрату в новому сезоні ще доволі рано, адже варто дочекатися інформації про виробництво яблук у країнах-покупцях і країнах-конкурентах України, деякі висновки все ж таки зробити вже можна.

Основний експорт концентрату, найімовірніше, знову припаде на першу половину сезону, оскільки поточної зими знову очікуються удари по українській енергетиці. Це дасть змогу виробникам свіжих яблук знову розраховувати на українських переробників влітку і восени. Проте ціни на промислове яблуко високими очікувати поки що рано.

По-перше, переробники знову волітимуть перекладати свої ризики на постачальника яблук для переробки. Приміром, навіть в умовах минулого сезону зі світовим ринком, що пожвавився після пандемії, і нестачею концентрату з Китаю, ціни на промислове яблуко фермерів не тішили. По-друге, в умовах стагнації свіжого ринку і проблем із якістю яблук, пропозиція промислових фруктів залишатиметься високою.

З іншого боку, вони можуть усе-таки й піднятися порівняно з минулим роком, адже запаси концентрату в переробників в Україні вже до кінця весни практично вичерпалися. До того ж багато фермерів будуть не в змозі проводити повноцінне прибирання в старих насадженнях через активну мобілізацію в країні, яка вже спричинила гостру нестачу робочої сили в багатьох регіонах.

 

Зовнішня торгівля

Імпорт яблук дійсно знадобився українському ринку в сезоні-2022/23. Проте його обсяги (4,2 тис. тонн) все ж були найнижчими за останнє десятиліття, а то й більше. Ба більше, завозили яблука в Україну лише для поточних продажів, і раніше популярний сценарій ввезення фруктів із Польщі для довгострокового зберігання вже для українського ринку став неактуальним.В умовах нового сезону ситуація з імпортом навряд чи істотно зміниться. На тлі очікуваного зниження врожаю яблук в Україні обсяги їхнього імпорту можуть дещо зрости, як порівняти з попереднім сезоном. Проте очікувати серйозного їхнього зростання поки що жодних передумов немає, хоча все може і змінитися з плином зими та очікуваними атаками на енергетичну інфраструктуру країни.

Що ж стосується експорту яблук з України, важливим досягненням країни стало збереження своїх позицій на обраних після російського ембарго ринках. Так, ключовим напрямком експорту українських яблук у сезоні-2023/24 залишалися країни Близького Сходу (ОАЕ, Ірак, Саудівська Аравія, Кувейт, Катар, Оман), за якими слідували ЄС (Швеція, Франція, Румунія, Нідерланди тощо), країни Кавказу та Центральної Азії (Узбекистан, Грузія, Вірменія), а також Малайзія і регіон Субсахарської Африки.Загалом за сезон-2022/23 Україна експортувала майже 36 тис. тонн яблук, що було, хоч і менше, ніж торік, але не було історично низьким показником. При цьому до середини весни якісного яблука експортної якості в Україні практично не залишилося через небажання виробників брати на себе ризики по довгостроковому зберіганню і загальне зниження якості плодів минулого сезону.

Іншим негативним моментом в експорті була все ще сильна залежність від деяких країн-реекспортерів яблук. Якщо в сезоні-2019/20 таким ринком була білорусь, то вже в попередньому сезоні ним стала Туреччина. У цьому напрямку було поставлено понад одну п’яту українських обсягів експорту, і практично всі вони призначалися для подальшого перепродажу, позбавляючи українських фермерів частини маржі.

“У майбутньому сезоні багато чого залежатиме від ситуації на інших ринках світу, але вже очевидно, що експорт українських яблук може дещо знизитися. По-перше, в країні не залишилося перехідних запасів яблук експортної якості, а це значить, що експорт активізуватиметься лише у вересні-жовтні. По-друге, загальне виробництво яблук у країні також очікувано знизиться”, – підкреслює Євген Кузін.

 

Сценарій розвитку ринку України в сезоні-2023/24

Станом на зараз найбільш імовірним сценарієм розвитку майбутнього сезону є повторення попереднього з деякими важливими змінами. Так, перехідні запаси яблук торішнього врожаю до кінця весни сильно скоротилися, а поточні ціни на яблука нового врожаю перебувають практично на рекордному рівні.

Це створює передумови до старту вже нового сезону з вищими цінами, які до середини осені можуть все ж сильно знизитися на тлі збиральної кампанії. Проте подальшого зростання цін на яблука в країні можна очікувати, як і в попередньому сезоні, не раніше весни наступного року, хоча на це впливатимуть численні чинники: активність експортерів, перебіг воєнних дій і ситуація з цінами та обсягами в інших ключових країнах світу.

Також варіативність сценарію передбачає і коректність оцінок поточних умов на ринку яблук в Україні. Так, якщо наша оцінка скорочення площ під яблуневими садами виявиться хибною, і темпи викорчовування садів будуть більш істотними, тоді виробництво може впасти сильніше за прогнозований рівень. Це рухатиме ціни вгору, а також створить певні проблеми з наявністю промислових яблук у країні. Проте ціни на яблука для переробки все ж таки насамперед залежатимуть від цін на готову продукцію (яблучний концентрат) на світовому ринку, а поки що перспектив їхнього різкого підвищення не вбачається.

Водночас, якщо очікування щодо врожайності виявляться заниженими, і ефект позитивних чинників все ж таки перевищить вплив негативних, виробництво або залишиться на торішньому рівні, або навіть зросте. Своєю чергою, такий результат буде тиснути на ціни як у свіжому, так і в промисловому сегментах.

Тим часом найнижча варіативність простежуватиметься в зовнішній торгівлі яблуком. Так, Україна навряд чи повернеться до показників імпорту сезону-2016/17 (понад 40 тис. тонн імпорту), а обсяги експорту дещо скоротяться, але будуть все ж таки не найнижчими за останні сезони, адже експорт у будь-якому разі буде необхідний місцевим фермерам для зняття напруги з внутрішнього ринку, що стагнує.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!