Україна встановила історичний рекорд експорту лохини

0 357

У 2023 році Україна встановила історичний рекорд експорту лохини, вперше поставивши на зовнішні ринки трохи понад 4 тис. тонн цієї блакитної ягоди у свіжому вигляді, пише SEEDS.

За інформацією аналітиків EastFruit, для учасників ринку такий показник експорту став великою несподіванкою з огляду на триваючу військову агресію росії проти України та величезні логістичні складнощі, з якими стикалися українські експортери внаслідок блокування кордонів з Україною польськими чи то фермерами, чи то автоперевізниками.

“В Україні дуже багато молодих плантацій лохини, тому середня врожайність, а отже, і виробництво ягоди зростає природним чином, навіть без збільшення площ. Однак і площі лохини в країні також продовжують зростати, тому що на тлі зростаючого експорту ягоди, цей бізнес залишається інвестиційно привабливим, за умови розумного підходу до його планування та впровадження.

Ну і третій важливий фактор – це зниження внутрішнього попиту після того, як мільйони громадян України були змушені покинути свою країну, рятуючись від агресії північного сусіда”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Читайте також: Врожаю не буде: через травневі заморозки в кількох регіонах України померзли сливи та абрикоси

Він також додає, що торік погодні умови для формування високого врожаю лохини були майже оптимальними, а наприкінці сезону з’явився несподіваний бонус для експортерів.

“Урожайність лохини в Перу, найбільшому світовому експортері цієї ягоди, різко знизилася внаслідок занадто спекотної погоди під час цвітіння лохини. Це призвело до обвалу експорту і різкого зростання цін на лохину в Європі в той період, коли вони зазвичай знижуються. Це стало поштовхом до зростання експорту в нестандартний для України період – у серпні-вересні, причому за дуже високою ціною”, – пояснює Андрій Ярмак.

Важливим фактором успіху українських експортерів лохини на зовнішньому ринку стала диверсифікація поставок. Польща перестала бути надійним партнером, тому українські експортери досить успішно намагалися шукати альтернативи цьому покупцеві. І це давало змогу, в більшості випадків, отримати вищу ціну на ягоду.У підсумку 2023 року експорт лохини з України до Польщі знизився на 39%. А ось експорт української лохини до Німеччини, яка, до речі, є головним ринком збуту для лохини з Польщі, зріс у 18 разів. Іншими словами, Україна почала відбирати частку ринку лохини Німеччини у Польщі.

Також істотно – на 37%, зріс експорт української лохини до Нідерландів, більш ніж у 4 рази – до Іспанії та низки інших країн Євросоюзу. Крім того, на 11% зріс експорт лохини з України до Великої Британії, яка входила до четвірки головних ринків збуту.


Крім цього з’явилися перші українські компанії-виробники, які стали поставляти лохину безпосередньо в провідні мережі Євросоюзу. Це примітно тим, що ці мережі супермаркетів мають високий рівень вимог до якості продукції та ритмічності поставок.


Чи зможе Україна повторити успіх 2023 року? Питання залишається відкритим, тому що росія продовжує свої спроби окупувати нові території України та продовжує вбивати мирних жителів і знищувати цивільну інфраструктуру країни.

Також у країні вже зараз гостро відчувається дефіцит робочих рук, а залучити іноземних робітників у країну, проти якої ведеться війна, досить складно. Також погодні умови вже піднесли низку сюрпризів, які можуть негативно позначитися на врожайності лохини.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!