Українські фермери зможуть заробляти не тільки на врожаях, а й на вуглецевих сертифікатах   

0 713

Тепер крім доходу з врожаю фермери України мають можливість отримати додатковий заробіток на вуглецевих сертифікатах, пише SEEDS

Європейська кліматична компанія Heavy Finance залучила 300 000 гектарів сільськогосподарських угідь України до участі у програмі вуглецевого землеробства з метою переходу на відновлювальне сільське господарство.

Після того, як методи ведення сільського господарства на цій території будуть переведені на природні, стійкі та регенеративні методи, сільськогосподарські угіддя будуть сертифіковані для отримання вуглецевих кредитів на основі ґрунту. Про це йшлося під час прес-сніданку на тему: «Відновлювальне сільське господарство в Україні та сертифіковані вуглецеві кредити для агробізнесу».Організаторами прес-сніданку стали Інститут Геополітики та Стратегічного Управління, литовська компанія Heavy Finance за участі Європейського Інвестиційного Фонду (EIF) та українська компанія «Агсолко Україна» і ВС Груп.

Читайте також: Українські фермери зможуть скористатися послугою керованого бджолозапилення

Вуглецеві сертифікати є своєрідним продовженням Кіотського протоколу, за яким 156 країн світу взяли на себе зобов’язання зменшити викиди парникових газів. Ця ініціатива тривала до 2017 року. Згодом з’явилась нова міждержавна інституція, яка розробила свої методології. Відповідно до них той, хто зменшив викиди парникових газів, має право отримати документ, який називається «вуглецевий сертифікат», і цей сертифікат може продаватися на ринку, як товар. Про це під час зустрічі розповів Віталій Скоцик, президент Інституту геополітики та стратегічного Управління.

«Світ проаналізував, що найбільше викидів вуглекислого газу робить сільське господарство – більше 50%, отже, потрібно було знайти стимул для фермера, щоб він змінював технології, і таким чином вуглекислий газ, який є в повітрі, накопичував у вигляді органічного вуглецю в ґрунті. З іншої сторони, завдання полягало в тому, щоб фермери почали менше використовувати пального та мінеральних добрив, таким чином зменшуючи свої власні викиди парникових газів у повітря», – говорить фахівець.

Однак те, що для європейського чи американського фермера існувало в якості вимоги, український фермер вже давно виконував без додаткових спонукань, зазначає Віталій Скоцик.«В Україні вийшла дуже цікава ситуація. Чому? Тому що наші фермери 10-12, дехто й 15 років, зменшували витрати на гектар землі в обробітку. Тому що в нас нема ні субсидій, ні дотацій, ні дешевих довгих грошей. Для фермера це було просто питання виживання. Тобто, треба було переходити на новий обробіток, люди почали використовувати сидерати, як покривні культури, зменшуючи затрати на хімію і також на мінеральне добриво.

Ми зробили попередні розрахунки, на гектар землі в середньому по Україні фермер на рік буде мати право на три вуглецевих сертифікати. Тобто люди отримають на першому етапі цієї програми 9 вуглецевих сертифікатів, далі – на щорічній основі.

Середня вартість вуглецевих сертифікатів в грудні минулого року була 20 євро, в квітні минулого року – 35 євро. Зараз ми говоримо, що середня світова ціна – 50 євро на гектар.

Якщо фермери попадуть зараз у цю програму, вони мають можливість отримати сертифікати за три роки, цього більш не буде. Далі будуть тільки річні. А зараз за три роки, три вуглецеві сертифікати – загалом дев’ять сертифікатів, помножте на 50 євро , – це гроші. Це реально великі гроші.

Попит на сьогоднішній день настільки величезний. В  минулому році Майкрософт скупив майже 100% вуглецевих сертифікатів зі всього світу. Ми даємо вам тільки один приклад однієї компанії», – зазначає президент Інституту геополітики та стратегічного Управління.За його словами до сьогоднішнього дня жодного вуглецевого сертифіката для України видано не було. Були лише авансові платежі без отриманих вуглецевих сертифікатів.

Робота з підготовки цієї програми розпочалась ще у 2022 році. За словами експерта, потрібно було шукати різні варіанти підтримки економіки України і створення нової економіки України.

«Програма називається Carbon Credit Ukraine. Це несформований ринок і на цьому ринку є попит. Це проєкт не на один рік. І фермери, які заходять в проєкт, підписують договір на 20 років. Тому що органічний вуглець накопичується в ґрунті з роками.

Якщо ми подивимося сьогодні на карту покриття проєкту, то із 24 областей, які в нас є, у проєкті приймають участь 19, а в 11 ми беремо проби по супутниковій системі. Нам дуже важливо донести інформацію до тих регіонів, які найбільше постраждали», – говорить Віталій Скоцик.За його словами наразі на звільнених територіях  є чимало земель, які фермери розмінували власноруч, але є поля нерозміновані – на це невистачає ресурсів.

«Але якщо це поле потрапляє по вимогах методології до нашої програми, то він, не сіявши на цьому полі, має можливість отримати хороші гроші.

Зараз найбільше покриття – це Миколаївська, друга – Дніпропетровська, третя – Львівська області. Ми почали з Миколаївської, і ця область в минулому році вже отримала по 32 євро на гектар. Вони побачили, що це реально працює, тільки методологія зараз трохи інша», – додає Віталій Скоцик.«Станом на сьогодні ми маємо в нашому проєкті 380 тисяч гектарів землі. Але щодня ми спілкуємося з головними фермерами в регіоні і ми так бачимо, що до 15 червня ми ще отримаємо близько 120-130 тисяч гектарів землі до тієї кількості, яка зараз є в роботі», – зазначає Олена Кононенко, керівник проекту «Carbon Credit Ukraine».

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!