Уряд повинен забезпечити хімічні підприємства власною сировинною базою для підвищення їх конкурентоспроможності

0 98

Задля усебічного висвітлення проблеми завищених цін, монополії та дефіциту на вітчизняному ринку добрив, 16 травня у рамках Agri Invest Forum 2018 відбудеться перша в Україні дискусія представників аграрного сектору і хімічної галузі.

Уряду необхідно забезпечити вітчизняні хімічні підприємства власною сировинною базою для того, щоб вони могли постачати свою продукцію за конкурентними світовими цінами, а аграріям не доводилося переплачувати за добрива.

Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов.

«Ми вимагаємо від уряду, щоб хімічні заводи були забезпечені власною сировинною базою, тому що це єдиний варіант, за якого вітчизняні підприємства зможуть постачати продукцію за конкурентними світовими цінами. У іншому випадку виходить так, що ціни на добрива всередині країни майже на 40% перевищують світові. Тобто хімічна промисловість стабільно не працює, а аграрії змушені постійно переплачувати за добрива. Тому це питання потрібно вирішувати на державному рівні», – зазначив Соколов.

Виходом з ситуації, що склалася, за словами заступника голови ВАР, може стати надання держгарантій під китайський кредит на будівництво заводів синтез-газу, які виробляли б добрива з газового вугілля. Однак відповідна ініціатива досі блокувалася на державному рівні, незважаючи на можливість отримання фінансування від Державного банку розвитку Китаю.

Неефективність державної політики в хімічній галузі довела зупинка 30 квітня 2018 року найбільшого хімічного підприємства України – Одеського припортового заводу (ОПЗ). Технічна причина зупинки – припинення подачі природного газу держкомпанією «Укртрансгаз», що в свою чергу було викликане порушенням умов договору його поставки компанією ВЕК, чий газ ОПЗ переробляв у карбамід.

Раніше перший заступник директора ОПЗ Микола Щуріков повідомляв про зупинку виробництва карбаміду через затоварювання складів. Іншими словами, карбамід виробництва ОПЗ погано купувався українськими фермерами через його завищену вартість.

«Карбамід виробництва ОПЗ дорогий. Причому він дорогий навіть для внутрішнього ринку, ціни на якому майже на 40% перевищують ціни, за якими карбамід можна продавати на експорт. Виходить, що ВЕК не могла реалізувати карбамід ані всередині країни, ані, тим більше, на експорт», – пояснив Соколов.

Заступник голови ВАР додав, що наявні на сьогодні в Україні потужності з виробництва добрив у 2-3 рази перевищують поточні потреби внутрішнього ринку. Іншими словами, на експортному ринку українські підприємства не конкурентоспроможні за ціною, а внутрішнього ринку на всіх – Ostchem, ОПЗ, Дніпроазот та імпорт з третіх країн – не вистачить.

Уряд вирішив підвищити конкурентоспроможність вітчизняних заводів на внутрішньому ринку шляхом введення мит на імпорт російських добрив, які продаються за більш вигідною ціною і, як наслідок, є основними конкурентами українських. Однак це негативно відбивається на вітчизняних аграріях, яким доводиться переплачувати, оскільки мита призвели лише до зростання цін. І при цьому українським виробникам добрив обмеження російського імпорту мало допомагає.

Важливо відзначити, що поки на вітчизняний ринок ще не зайшли великі міжнародні гравці: Китай і країни Близького Сходу. Причина – у відсутності на сьогодні можливостей для перевалки добрив з суден типу Panamax в українських портах. Однак, ця проблема врешті-решт буде вирішена, і тоді ціни на азотні добрива впадуть, а частка імпорту ще більше зросте. Без урахування мит арабські добрива будуть дорожчими за російські, але істотно дешевшими, ніж продукція вітчизняних підприємств, оскільки араби виготовляють добрива зі свого ж природного газу, який заходить на хімічні підприємства за собівартістю, а китайці виробляють їх з вугілля. Іншими словами, коли на вітчизняний ринок прийдуть араби, усі українські підприємства, крім Дніпроазоту, який працює на давальницькому природному газі «Укрнафти», стануть абсолютно неконкурентоспроможними.

«Історія обіцяє бути драматичною, а фінал трагічним. Біда тільки в тому, що заплатять за цю виставу театру абсурду українські аграрії, а потім – працівники підприємств Ostchem і ОПЗ, адже без кардинального вирішення проблеми вони приречені рано чи пізно втратити роботу і засоби до існування», – підсумував Соколов.

Довідка. За даними дослідження, яке провели ННЦ «Інститут аграрної економіки», консалтингове агентство «Украгроконсалт» та центр «Соціальний моніторинг» на замовлення ВАР, втрати вітчизняного аграрного сектору через недобір врожаю у зв’язку з високими ціни на азотні добрива всередині країни, щорічно складають понад 32 млрд грн.

Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше за норму. В результаті, українські ґрунти виснажуються – щороку кожен гектар українських сільгоспземель втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!