За рік на місці колишнього Каховського водосховища утворився молодий вербовий ліс

0 8 024

Через рік після підриву Каховської ГЕС російськими військами на місці колишнього Каховського водосховища на Нікопольщині утворився густий ліс з різноманітної флори, пише SEEDS

За словами еколога Вадима Манюка, 150 тисяч гектарів штучно створеної водойми вперше за понад пів століття мають такий вигляд. Він розповів, що після спаду води на Каховському водосховищі можна бачити чисте каміння, яке було промите водою, але на ньому нема утворень водоростей. Це свідчить про штучність водойми, в якій водорості не розвивалися.

“Каховське море з точки зору біорізноманіття було дуже бідним. Те, про що ми говоримо, це по суті була водяна пустеля. Цікаво, що на колишній береговій смузі залишилося багато водяного горіху. Ця рослина колись була у Червоній книзі, але нещодавно її з неї виключили через те, що її стало дуже багато. Думаю, що величезна популяція водяного горіху, який був на березі водосхвоща, загинула”, — розповів еколог Суспільному.

За його словами, колись ця рослина масово водилася у плавнях Великого Лугу ще до затоплення водосховищем. А ось в період Каховського водосховища її було насправді небагато.

Читайте також: Розорювання схилів України: як запобігти деградації ґрунтів

“Зараз води у Великому Лузі не так багато, і умов для водяного горіху теж не настільки багато, щоб він там відтворювався. До речі, у Великому Лузі наші пращури добували водяний горіх, з нього робили борошно, пекли перепічки. Це була їстівна рослина, цілими возами його збирали і на базари вивозили”, — розповів фахівець.

Еколог припустив, що за умов відсутності кадринальних змін у гідрорежимі річки Дніпро, на каскаді всіх водосховищ відновиться той режим, який був до їхнього створення, а в плавнях не буде тотального пересихання ґрунтів.Він додав, що з часом на території колишнього Каховського водосховища можуть рости в`язи та дуби, утвориться лісовий мікроклімат.

“Вже зараз це такий осередок в масштабах всього континенту, який продукує підвищені концентрації кисню в атмосферу. Якимось чином зараз уже сприяє регулюванню клімату і регулюванню газового балансу атмосфери”, — говорить спеціаліст.

В теорії, зазначив Вадим Манюк, на території можна організувати сільське господарство, проте це зведе нанівець всю ефективну роботу плавнів з регулювання клімату, водорегулювання та підтримки біорізноманіття.

За словами еколога, молодий вербовий ліс, що утворився, еволюціонуватиме шляхом розділення по типу: десь будуть вербові ліси, десь тополеві, десь з’являться широколистяні породи. Також залишаться водойми і озера.


Прибережна смуга Каховського водосховища. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

“Це приблизно та мозаїка, яка і була властива Великому Лугу. Це все надихає, тому що це величезна, незаймана жодною сучасною людською діяльністю система, яка повністю підкоряється власним законам, розвивається так, як це було колись мільйони років тому на планеті”, — зазначив він.


Вночі 6 червня 2023 року російські війська зсередини підірвали конструкції Каховської ГЕС в Херсонській області. Руйнування греблі Каховської ГЕС у червні 2023 року призвело до викиду 18 кубічних кілометрів води упродовж трьох-чотирьох діб, унаслідок чого було затоплено щонайменше 80 населених пунктів, розташованих нижче за течією на берегах Дніпра.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!