1,36 млрд грн у 2023 році — для садівництва та потреб тепличних господарств, у тому числі, відновлення

Гроші для агробізнесу на 2023 рік

0 273
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в інтерв’ю Landlord розповів про роботу зернового коридору, гроші та підтримку для аграріїв у 2023 році та переваги транспортного безвізу з ЄС, передає SEEDS.

— Чому Росія погрожує перекрити зернові коридори, які основні причини та чи вдасться їй все ж таки це зробити?

Чому вона це хоче зробити — очевидно, тому що в принципі Росія хоче нас знищити, усіма напрямками. Очевидно, що експорт зерна — це важливо, перекриття експортних коридорів — це великий удар для нас. Бажання та причини Росії очевидні.

Що ми робимо: продовжуємо консультації з міжнародними партнерами, зокрема з ООН та Туреччиною про те, що ініціатива має продовжувати працювати та отримуємо запевнення, що так і буде.

Плюс, Україна буквально, активно, не обмежує, а експортує цю продукцію, у країни, які її потребують. Ми буквально приймаємо участь у боротьбі з цим голодом. Якщо глянути статистику, то більшість вантажів іде в Африку й Азію — у нас є публічний розподіл, які кораблі куди — але це дійсно так, ми, в тому числі діями, допомагаємо, показуємо ефект від цієї ініціативи всьому світові, щоб світ робив достатньо для роботи ініціативи.

Тому, враховуючи, що вага [ініціативи] значна, це важливо для бідних країн, для деяких країн-партнерів, тому ми виходимо з того, що ініціатива продовжить працювати.

— Повернемося до України, зокрема бюджету на наступний рік. Стало відомо, що дотацій для аграріїв не передбачено. Але багато українських фермерів серйозно постраждали через вторгнення, втратили землі, урожаї, елеватори. Чи буде передбачена хоч якась допомога, компенсація? Що ви можете порадити нашим аграріям, де грубо кажучи брати гроші?

— Класичних програм не передбачено, але підтримка буде. Як вона виглядає: перше — ця підтримка не акумульована в Мінагрополітики, а поширена серед різних відомств.

У наступному році передбачено через Мінекономіки, бо вони — розпорядники коштів, а ми адмініструємо програму — кошти на гранти для садівництва та теплиць. Тобто 1,36 млрд грн — це для садівництва та тепличних господарств, в тому числі відновлення це може бути, та на будівництво нових.

Наступне: у бюджеті 2023 року передбачено кошти на програму “5-7-9”, для доступного кредитування. Насправді Фонд розвитку підприємства координується Мінфіном і кошти — там, але ми знаємо, що левова частка отримувачів коштів по програмі кредитів “5-7-9”, це є аграрії. Тому аграрії зможуть у 2023 році користуватися відповідною програмою. Це й буде підтримка.

—  У Раді з’явився законопроєкт №8025, яким пропонується запровадження окремої державної підтримки для аграріїв через субсидії та кредитування? Можете розповісти про цей законопроєкт це буде як альтернатива, бо у бюджеті не передбачено грошей для АПК?

— Я б сказав, що це не альтернатива, а додаткові обсяги. Наприклад, у нас є кредитування і компенсація відсотків по кредиту “5-7-9”, а законопроєкт передбачає у критичних сферах, наприклад, перероблюванні, компенсацію навіть частково й тіла кредиту. Тому це не альтернатива, а додаткова програма.

Там чітко передбачено компенсація тіла кредиту, компенсація за страхування, що особливо важливе в умовах війни — війна робить складнішим залучення інвестицій. Тобто, цей законопроєкт — це ще один додатковий інструмент підтримки.

— 16 вересня президент Володимир Зеленський підписав документ про транспортний безвіз з ЄС. Розкажіть про переваги для українських перевізників.

— Транспортний безвіз — це, перш за все, про суттєве збільшення швидкості проходження кордону і, відповідно, про збільшення об’ємів. Це автоматизація обміну даними, миттєвий обмін в автоматичному режимі, та можливість спільного огляду, що прискорить шлях автомобіля. Наразі автомобіль оглядають на кордоні спочатку наші, потім європейські колеги. Безвіз — це можна буде оглядати спільно, тобто проходження буде вдвічі швидшим. Відповідно, це збільшення можливостей існуючої інфраструктури у плані експорту, а враховуючи, що в нас відкритий ринок, то це максимальне збільшення можливості продавати.

— Тобто ми зможемо повністю ліквідувати апокаліптичні черги на кордоні з вантажівок?

— Так, зможемо, повністю.

— За даними неурядової організації Conflict Observatory кожне шосте зерносховище в Україні було знищено російськими окупантами з початку повномасштабного вторгнення Росії. Чи буде держава допомагати аграріям у відновленні чи можливо будем підключати міжнародних партнерів?

— У бюджеті 2023 року вивчається створення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Він не буде суто аграрним, недоречно створювати окремі фонди для аграріїв, по житлу й так далі. Кошти туди будуть надходити від заарештованих російських активів, в Україні, та за кордоном. Аграрії зможуть користуватися цим, отримувати з цього фонду компенсації.

Антон Корж, Наталія Марченко 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!