Без зберігання та доробки українські фермери не матимуть гарного заробітку на овочах в майбутньому

1 489

Сьогодні овочівництво в Україні надзвичайно прибуткове. Однак заробляти на вирощуванні овочів можуть тільки ті фермери, хто подбає не тільки про їх збір, а й про доробку та зберігання.

Як перетворити звичайну городину в стабільний прибуток, в інтерв’ю SEEDS розповів комерційний директор компанії «Ван Дайк Технікс‎‎»‎‎ Андрій Марущак.


– Овочі сьогодні подешевшали, однак таких цін, які були до війни, годі й чекати. Далі овочівництву України прочать непогані заробітки. Куди варто вкладати зароблені гроші фермерам-овочіникам, щоб у майбутньому мати найбільшу вигоду?

– Овочівництво в Україні зараз надзвичайно прибуткове. Однак плани у цій справі треба будувати довгострокові. Потрібно чітко усвідомлювати, що для успішного бізнесу на овочах треба не тільки вирощувати, а й дотримуватися всіх основних ланцюгів процесу: вирощування, збирання, доробка, сортування, зберігання, пакування.

До сьогоднішнього дня одного з цих процесів вже було достатньо: виростили – і, слава Богу, заберуть і так. Але тепер все змінюється. І змінюється разюче.

Наведу вам доволі простий приклад. За словами одного з наших клієнтів, цього року цибулю в нього брали і просто так. Дефіцит. Але ще три роки тому, коли цибуля росла скрізь і було її багато, до товару пригляалися пильно, запитували, чому в цибулі такий довгий хвостик?



Але для того, щоб його обрізати так, як вимагає клієнт, потрібен обрізач бадилля цибулі. І не польовий, бо він залишає високий хвіст, а короткий. А він лише стаціонарний, – вбудовується в лінію. Таких обрізачів в Україні, на жаль, є небагато. Так, вони дорогі, але це дозволить надавати замовнику саме таку продукцію, яку він шукає.

Так було раніше, і це те, на що звертатимуть увагу покупці в найближчому майбутньому, коли ми вийдемо з перемогою, і овочівництво у нас стабілізується. Тоді замовники будуть дуже прискіпливими до всього. І не тільки до довжини хвостиків.

Все це називається доробкою і про неї варто подбати задовго до зберігання. Професійного зберігання. Я не випадково акцентую на цьому увагу. На жаль, сьогодні багато сховищ обладнуються як-небудь і аби-чимось. Стисло це можна назвати так: «щоб було».

 Але ж в майбутньому це призведе просто до колосальних втрат – 15 і більше відсотків при зберіганні щороку! Додайте до цього ще й величезні перевитрати електроенергії.

Сьогодні на це мало хто звертає увагу – великі заробітки. Але, коли все це скінчиться, буде зрозуміло, що тимчасові рішення – це вигідно не завжди і не на довго.

Читайте також: Зберігання із нідерландськими технологіями дозволить зробити овочівництво прибутковою справою будь-де в Україні

Українські фермери частенько схильні саме до таких, тимчасових рішень, зокрема і в питанні будівництва овочесховищ. Але я вкотре наголошую: мислити потрібно масштабно – хоча б на наступні десять років. Тільки тоді овочівництво приноситиме стабільні прибутки.

Дуже скоро на фермерів чекають ті часи, коли овочів почнуть вирощувати дуже багато. Почнеться боротьба між продавцями, тобто тими, хто вирощує овочі, за клієнтів. І професійне сховище, – це саме те, що збереже ідеальну якість і мінімальні втрати продукції.

Зараз, в період високих цін потрібно, як ніколи раніше, подбати про сховище і про лінію доробки. Професійну лінію доробки. Тому що на всіх фермерів чекає час, коли довжина хвостика цибулин матимуть вирішальне значення.

 Буде дуже прикро, коли твій сусід матиме потрібний товар, а тобі доведеться продавати його в рази дешевше. І що тоді робити? Фермери будуть вимушені купувати те саме обладнання, аби мати можливість продавати свій товар за гідною ціною.

Але в майбутньому вже не буде таких добрих заробітків на овочах. Потім вже не буде інвестиції, які сьогодні можливо залучити десь зовні. Незабаром фермерам доведеться розраховувати тільки на свої сили і кошти.



– Наразі є чимало програм для овочівників. Чи можуть фермери без проблем отримати допомогу на розвиток власної справи?

– Для овочівників є сьогодні багато цікавих програм і чимало програм фінансується. Але, на жаль, мушу констатувати, що багато з наших фермерів і підприємств не готові брати участь в цих програмах, оскільки вона вимагає ретельної підготовки, опису, розрахунків, а потім ще й протягом двох років постійного звітування.

Потрібно наймати окремого менеджера, який вестиме проект і протягом двох років спілкуватися з грантодавцями. Який буде заповняти, і надавати їм всю інформацію, всі документи, які вони будуть вимагати.

Я пояснюю, розповідаю, що до чого, але українські фермери не охоче погоджуються на всю цю «писанину» та тривалі звіти. Та й 200 тисяч євро не для всіх аграріїв достатня сума на поточні потреби.

Мене трохи шокує таке ставлення. Грантові гроші, як на мене, це завжди дуже добре. Звісно, що всі хочуть, щоб компенсувалось 100% вартості обладнання. Але, навіть 200 тисяч доларів грантових грошей, – це, по суті, 50% знижка на обладнання, якщо умовна лінія коштує, наприклад, 400 тисяч. Це ж дуже непогано.



– Наскільки важливі сорти овочів для правильного і тривалого зберігання?   

– Сховище – це, не лікарня, і від того, що ви туди покладете, буде залежати те, що ви з нього дістанете. І тут важливе значення має саме фактор сортів і гібридів. Це один із доволі критичних моментів.

Я сам неодноразово спостерігав, як спроби закласти у овочесховища, наприклад, ранні гібриди чи сорти, які не призначені для довготривалого зберігання, призводили до втрат 10-15%. Дивно, що таке взагалі відбувається.

В характеристиках сорту потрібно звертати увагу на такі фактори, як кількість сухих речовин. Навіть середні сорти з великою кількістю сухих речовин вже можуть краще зберігатися, ніж сорти з малою їх кількістю. Йдеться про будь-який продукт, це відноситься не тільки до цибулі, а й до картоплі, моркви та інших культур.

Як на мене, перш ніж займатися овочівництвом, потрібно зрозуміти, що далі буде відбуватися з овочами, які вирощуєте. Що ви будете робити після того, як ви заберете їх з поля.

 Якщо ви плануєте їх просто продати на свіжому ринку, -це мають бути одні сорти: ранні, середньо-ранні. Якщо ж ви плануєте закласти їх і зберігати тривало, – сорти мають бути іншими.

Наприклад, якщо ви плануєте продавати картоплю в грудні місяці, коли ціна на неї буде дуже вигідна, треба чітко усвідомлювати, який сорт буде гарно лежати і переносити будь-які негаразди в сховищі.

Сорти мають бути стійкими до різних хвороб, стресів і так далі, вони ще й повинні бути потрібного періоду спокою. Деякі фермери досі вирощують радянські сорти пізньої картоплі, які мають дуже короткий період спокою. Такий сорт починає проростати вже у грудні.

Читайте також: Зберігання із нідерландськими технологіями дозволить зробити овочівництво прибутковою справою будь-де в Україні

До речі, про правильні сорти, і трошки не про овочі. Цього сезону виробники черешні мусили її продавати дуже дешево. Виграли тільки ті, в кого були пізні сорти, щоб заробити в той час, коли української черешні вже майже немає.

Між тим, я бачу, що Україна могла б на черешні заробляти фантастичні гроші. Але всі наші виробники черешні на жаль, не думають ані про експорт, ані про правильність холодного ланцюга.

Якщо в тебе є умовних 50 гектарів черешні, – тобі прямий шлях на будь-який європейський ринок, і там тебе будуть зустрічати і купуватимуть твою черешню залюбки. А якщо у тебе ще й «правильні» сорти, і ти її можеш продавати навіть в липні, – то це взагалі фантастика.

 Ягоди – це чудова ніша, але сьогодні це дещо «вмираючий» тренд. Малина, лохина – всі читали новини про ці ягоди та ціни на них. Вони суттєво знизились. Не дуже вигідно буде ними займатися найближчим часом. Років через два-три буде знов підйом цих культур. Але поки що на інвестиції в цій галузі очікувати в принципі не варто.



– Електроенергія для овочесховищ – першочергова потреба, а цієї зими знову плануються планові вимкнення. Що допоможе фермерам підготуватися до нових блекаутів?

– Саме так, енергетики вже починають попереджати про те, що взимку можуть відновитися планові відключення електроенергії. На додачу нещодавно вартість електроенергії зросла майже вдвічі! Не втомлююсь повторювати: чим дорожча електроенергія, тим більше треба думати про професійне обладнання у овочесховищі.

Я об’їздив багато країн, побачив багато обладнання. Та й в Україні з 2005 року надивився на чималу кількість саморобного, від народних умільців.

Тому впевнено можу сказати одне: на сьогодні по енергоефективності з нідерландськими технологіями не зрівняється ніхто в світі. В Нідерландах електроенергія вже давно дуже дорога. Її ціну вони зрозуміли на власному досвіді. Тому, якщо енергоефективність у зберіганні овочів, – це про нідерландські технології.

 Це і правильний розподіл, і правильне енергоспоживання, і правильний енергомонтаж та електронавантаження. Період експлуатації овочесховища 25-30 років. Не складно порахувати, що більш дешевий набір обладнання відіб’ється вже через два роки.

Однак з того ж часу всю зекономлену різницю в грошах доведеться витратити на електроенергію. А потім, наступних 25 років, потрібно буде переплачувати за роботу обладнання, яке споживає неймовірну кількість енергії.

Карколомні рахунки за електроенергію напряму впливатимуть і на собівартість овочів, які вирощує фермер. Українські агровиробники вже рухаються до усвідомлення цього.

Було б чудовим якомога швидше зрозуміти, що економія на обладнанні для сховищ – це не завжди можливість заощадити. Іноді за цей досвід доводиться сплачувати подвійну ціну.


 

З’явилися додаткові питання щодо зберігання продукції та облаштування сховищ?

Телефонуйте: +38 098 271 70 70

Пишіть: VanDijkTechn@gmail.com

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
1 Comment
  1. Вячеслав пише

    Для швидкого вивантаження у сховища овочевої продукції, рекомендуємо надійну техніку українського виробника компанія ПромІнвестСервіс. Автомобілерозвантажувачі, механічні та гідравлічні, самохідні та мобільні, бічний та через задню вісь процес вивантаження може застосовуватись.

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!