Фермер з Херсонщини: “Ситуація дуже складна, але тримаємося”

0 284

Попри тимчасову окупацію, аграрії Херсонщини налаштовані оптимістично і вірять у звільнення та в Україну. Незважаючи на труднощі з виконанням польових робіт та реалізацією, фермери не зупиняються, продовжують доглядати за посівами та овочами. Не зупинив роботу і найбільший виробник натуральних мочалок з люфи – ферма Family Loofa. Її власник Володимир Жданов у інтерв’ю для SEEDS розповів, як у такий важкий час працює його господарство та господарства колег. Оптимізм та активна позиція пана Володимира справді надихає.

— Навіть попри війну і окупацію Ви планували сіяти люфу. Чи вдалося це зробити?

— Так, вже посіяли люфу. Якщо чесно то прийняти таке рішення, а саме садити люфу та іншу городину, нас надихнув проект «Сади перемоги». Правда вирішили посіяти лише половину від запланованого обсягу — приблизно 14 соток.

  • Для довідки: Люфу ще називають рослинною губкою, або губковим гарбузом. Це однолітня трав’яниста рослина з продовгуватими плодами (довжиною 60 сантиметрів та більше). Ззовні схожа на великий кабачок. З люфи виготовляють олію, її використовують у фармацевтичній галузі, в Азії та Африці свіжі плоди вживають у їжу. Волокна висушеної люфи вбирають вологу, саме тому з рослини виготовляють губки.

— Яка ситуація з аграрною галуззю в регіоні? Які проблеми найбільш нагальні у Вас та Ваших колег-фермерів? Чи залишились логістичні зв’язки з іншими регіонами?

— Ситуація дуже складна. Проблеми з паливом, добривами, насінням, заміновані поля. На територіях де не ведуться бойові дії, фермери намагаються засівати поля, розуміючи, що збирати врожай можуть не вони, або половину чи більше прийдеться віддати. Логістичні зв’язки майже відсутні. Зараз є тільки один логістичний зв’язок – це напрямок Криму. Для більшості наших аграріїв цей напрямок ворожий і вони не співпрацюють з окупантами.

— Які прогнози щодо урожаю люфи цього року?

— Прогнозувати, який буде врожай люфи мені завжди важко. Наприклад, в тому році, був дуже гарний врожай, але у вересні був приморозок і люфа просто не визріла. Більше 60% врожаю ми просто не зібрали. Тому я б сказав, що дасть Бог, буде врожай (посміхається).

— Як гадаєте, чи вдасться реалізувати продукцію?

— Звісно вдасться. Ми оптимісти і віримо, що все вийде. Хочемо, щоб нашу люфу купували все більше людей, як в Україні, так і в інших країнах Європи.

— Як триває робота над розробкою Вашого YouTube-каналу?

— Скажу чесно, важко. Є кілька причин. Перша – це психологічна. Йде війна, наша Херсонська область окупована, на душі дуже неспокійно. В такому стані не завжди виходить знімати відео. А ще ж хочеться, щоб відео були цікавими та інформативними. Але ми потроху рухаємося в цьому напрямку. Друга причина – це технічна. У нас зараз дуже слабкий інтернет і завантажити відео є досить не простим завданням.

Читайте також: Еко-губки з гарбузів виготовляє фермер з Херсонщини

— Чи підтримують Вас колеги та ті, хто цікавиться люфою?

— Ви знаєте підтримка сильна. Нам постійно пишуть наші підписними в Інстаграм та Фейсбук. Пропонують допомогу, кажуть, що хвилюються за нас, за нашу родину, а також що чекають на люфу. Це дуже приємно, дає сил та натхнення рухатися в перед, розвиватися, навіть у такій напружені часи. Наприклад один з таких листів: «Добрий день!Побачила пост в фейсбуці про те, що ви будете сіяти люфу і вирішила написати вам. Захоплююсь такими людьми як ви! Тримайтеся! Якщо буде потрібна допомога пишіть, звертайтеся. Я з Тернополя, можливо зможете виїхати і не будете мати куди поїхати, навіть просто, якщо потрібні гроші. Будемо раді вам допомогти. Кожен вечір молимося за Херсон, там залишився брат чоловіка, дуже за вас хвилюємось. Ви молодці».

Натуральні губки з люфи

— Чи є замовлення на насіння?

—  До війни багато людей зверталися і придбали насіння люфи. Зараз також замовляють, але ми просто не можемо нічого відправляти. Не працює ні Укрпошта, ні Нова Пошта. Всі продажі з 24 лютого просто зупинилися. Радий, що багато людей не відкладали на потім і тепер зможуть вирощувати люфу на своїх ділянках. Дуже приємно, що наше насіння роз’їхалося, без перебільшення, по всій Україні. Тепер люфи буде ще більше.

— Що порадите/побажаєте колегам з окупованих областей?

— Бажаю всім віри в нашу перемогу. Тримаємося. По можливості, садіть люфу, засаджуйте свої ділянки городиною, засівайте поля. Все буде Україна!

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!