“Ми вперті і цілеспрямовані”: виробники картоплі відновлюють роботу в звільнених регіонах України

0 515

У звільнених регіонах України, зокрема на Київщині, Чернігівщині, Сумщині, аграрії поспішають відновити роботу. Звичайно, зробити це непросто – частина полів замінована, деякі мости та дороги зруйновані. Утім, українські виробники картоплі, овочів та зернових не зупиняються. “Дороги зруйновані, логістика порушена, дефіцит пального та добрив… але ми – українці, ми вперті та цілеспрямовані”, – говорить Микола Гордійчук, директор компанії “Агріко Україна”, яка постачає для українських фермерів насіннєву картоплю високої якості.

У коментарі для SEEDS пан Гордійчук розповів про те, як працюють українські постачальники та виробники картоплі в умовах війни.

– Ситуація у всій аграрній галузі, яка є стратегічно важливою для України, наразі достатньо складна. Які найбільш нагальні проблеми для виробників картоплі?

– Перша проблема – це логістика, доставка добрив, пальне. Ми не можемо купити добрива і привезти в наші господарства у Чернігівській області, оскільки мости зруйновані. Є лише один міст, яким може проїхати невелика машина. Держава наразі намагається допомогти аграрному сектору, але малі фермери сьогодні переважно мусять вирішувати проблеми самотужки.

– Яка ситуація з попитом на насіннєву картоплю? На які сорти найбільший попит?

– На насіннєву картоплю наразі безумовно є попит. У першу чергу покупців цікавлять ранні сорти, оскільки всі розуміють, що ситуація в південних областях України складна і більшість господарств там висаджувати картоплю не будуть, або вчасно не зможуть її продати в інші регіони країни. Тому на ранні сорти, такі як “Рів’єра”, “Арізона”, сьогодні є великий попит.

Але, знову ж таки, існують логістичні проблеми, наприклад, коли йдеться про постачання насіннєвого матеріалу з Київської області у західні регіони України. Вартість логістичних послуг зросла втричі. Якщо до війни ми платили 15 тисяч за машину, то зараз платимо 40 – 45 тисяч гривень за перевезення тих самих 20 тонн з Київської до Тернопільської області.

– Які наразі тенденції на ринку столової картоплі?

– Столової картоплі сьогодні в Україні достатньо. Дефіциту немає. Середня ціна на картоплю в магазинах досить адекватна – близько 10-12 гривень за кілограм.

– Зрозуміло, що під час війни робити будь-які прогнози складно, але все ж, яким може бути цей сезон для виробників картоплі?

– Сьогодні важко щось прогнозувати. Наразі ми ще не можемо сказати, скільки фермерів вийдуть в поле. На тимчасово окупованих територіях, або тих, що були в окупації, багато хто не зможе здійснювати польових робіт, оскільки поля заміновані. Їх потрібно розміновувати і аграрії можуть не встигнути почати роботу вчасно. Зараз важко сказати. Про прогнози щодо картоплі можна буде говорити наприкінці квітня – на початку травня, коли будемо знати, які площі були посаджені.


Підготовка насіннєвої картоплі

– Більшість українських аграріїв в цей нелегкий час долучилися до допомоги населенню та захисникам України. Ваша компанія також надавала допомогу.

– Ми допомагали кільком організаціям, які готували їжу для тероборони Києва та інших населених пунктів. Це було особливо актуально, коли Київська та Чернігівська області були окуповані. Волонтери приїжджали на наші сховища невеликими машинами, відвантажували по дві – три тонни картоплі щодня. Також співпрацювали з мережами магазинів. Вони брали частину картоплі для продажу, а частину – для постачання малозабезпеченим громадянам, людям, які опинилися в тяжких обставинах.

Намагалися допомагати усім, чим можемо. Я думаю, що це завдання кожного українця – робити все, що можливо, щоб допомогти армії та країні в цілому.

– Що порадите українським фермерам?

– У цей складний час потрібно, в першу чергу, піклуватися про людей, про своїх працівників, оскільки на сьогодні є велика проблема із забезпеченням кадрами, як на окупованих і звільнених територіях, так і в порівняно безпечних західних областях.

Також закликаю висаджувати якомога більше – стільки картоплі, скільки можете, адже після перемоги нам потрібно буде годувати країну.

Наше завдання – підтримувати економічний фронт і забезпечити продовольчу безпеку України, щоб наші захисники і всі громадяни мали, що їсти після перемоги. Я вважаю, що потрібно докласти всіх зусиль, щоб не зірвати посівну, а посіяти зернові, посадити картоплю та виконати інші роботи вчасно, якщо є така можливість.

Звичайно, розумію, що сьогодні фермерам дійсно нелегко. Порти заблоковані, багато аграріїв не можуть продати те зерно, яке залишили на експорт. Через це вони не мають обігових коштів, тому потрібно надзвичайно раціонально розподіляти кошти на насіння та інші ресурси. Але ми маємо докласти максимуму зусиль, щоб завершити весняні польові роботи і забезпечити країну продовольством.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!