Підрив дамби Каховської ГЕС – це злочин проти продовольчої безпеки всього світу

0 147

З величезним жалем доводиться констатувати, що російська окупаційна армія продовжує вчиняти злочини проти людства на території України. Під час втечі російських військ з правого берега Дніпра восени 2022 року вони частково підірвали дамбу Каховської ГЕС, а в ніч з 5 на 6 червня 2023 року замінована ними дамба, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території, була повністю підірвана, пише SEEDS.

На думку аналітиків EastFruit, підрив дамби Каховської ГЕС – це не тільки екологічна та гуманітарна катастрофа, яка призведе до підтоплення величезних територій і багатьох населених пунктів, заселених людьми, але це ще й більший злочин проти продовольчої безпеки світу.


Річ у тім, що саме Каховське водосховище було серцем однієї з найбільших у Європі зрошувальних систем. І саме південні регіони України забезпечували пшеницею, кукурудзою, соняшником і соняшниковою олією, соєю та соєвим шротом країни Близького Сходу, Азії, Африки та Європи. Також вода з цієї системи зрошення давала змогу вирощувати до 80% усіх овочів України та значний відсоток фруктів і винограду.


Практично всі теплолюбні фрукти України вирощувалися саме на базі зрошення з Каховського водосховища. Основні потужності літніх теплиць, що забезпечують населення України та Молдови доступними за ціною помідорами, баклажанами, огірками та перцем, також розташовувалися вздовж відгалужень Каховської зрошувальної системи.

Читайте також: Через підрив Каховської ГЕС може затопити до 80 населених пунктів  

На сьогодні без зрошення в цьому регіоні неможливо вирощувати практично будь-яку сільськогосподарську продукцію, особливо фрукти та овочі. Річ у тім, що щорічно тут випадає в середньому близько 400 мм опадів, причому основна їхня частина в зимовий період, тобто поза періодом вегетації. Настільки мізерна кількість опадів характерна для пустель, і підрив дамби Каховської ГЕС фактично перетворює південь країни на пустелю.

Крім того, цей терористичний акт гарантує тривале з моменту окупації перетворення АР Крим на непридатну не тільки для сільського господарства пустелю, а й непридатне місце для життя людей у принципі.


Без води з Дніпра, якої тепер півострів гарантовано не отримає щонайменше в найближчі 10 років, відбувається поступове проникнення морської води у водоносні горизонти. Наразі в безлічі міст Криму свердловини глибиною 800 метрів і більше, які використовуються для постачання населення водою, вже мають надлишковий рівень вмісту солей.


Цю воду продовжують постачати населенню, хоча вона фактично непридатна для пиття і навіть для господарських потреб – зокрема побутова техніка вже масово виходить з ладу. Аналогічно, така вода абсолютно непридатна для зрошення земель АР Крим.

Для відновлення дамби й системи зрошення знадобиться щонайменше 5-10 років, і це буде можливим тільки після повного звільнення України від окупантів. При цьому 5 років – це оптимістичний сценарій, який реалізувати на практиці буде вкрай складно навіть за наявності мільярдів доларів, необхідних для відновлення системи.

Відповідно, наразі для українських аграріїв особливо актуальним буде відпрацювання технологій вирощування і доопрацювання овочів, таких як цибуля, морква, салати, зелені культури тощо, у центральних регіонах України, де є доступ до води й систем зрошення. В іншому разі найближчими роками доведеться забути не тільки про експорт овочів, а й про можливість самозабезпечення овочевою продукцією населення України навіть у літній період.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!