Ринок замороженої малини пожвавився за всіма категоріями якості

0 275
Після двох поспіль сезонів досить складної ситуації із замороженою малиною, початок 2024 року нарешті демонструє перші позитивні тенденції щодо цін і попиту на цю ягоду, пише SEEDS

Оскільки в цьому матеріалі використовуються посилання на різні категорії якості малини, ознайомитися з їхнім описом можна тут. Наразі ринок замороженої малини пожвавився за всіма категоріями якості від “екстра 95/5” до “крамбл”, повідомляють аналітики EastFruit.


Важливими причинами пожвавлення ринку, на думку аналітиків EastFruit:

  • невеликі запаси замороженої малини в сховищах.
  • збільшені терміни від моменту замовлення до поставки продукції замовнику.
  • блокування українського кордону польськими аграріями й транспортниками.

Ситуація з блокуванням українського кордону польськими аграріями суттєво вплинула на ринок замороженої малини. Адже Україна стає все більш впливовим гравцем світового ринку замороженої ягоди. Унаслідок блокування поляками кордону з Україною, прямі поставки в цю країну з України повністю зупинилися, а поїздки в об’їзд складнішим маршрутом і черги на кордонах спричинили збільшення вартості логістики. Це, своєю чергою, підняло вартість замороженої ягоди в Європі.Цікаво зазначити, що внаслідок дій польських аграріїв, у багатьох переробників у Європі виник дефіцит найдешевшої категорії якості малини “крамбл”. Клієнти почали шукати малину крамбл у всіх країнах, крім України, що призвело до певного ажіотажу і теж призвело до зростання цін на цей товар.

До моменту послаблення обмежень перевезень сільськогосподарської продукції на кордоні України з Польщею всередині України вже виник свій ажіотаж на ягоду. Експортні компанії почали скуповувати будь-яку якість на залишках всередині країни, розуміючи, що її запаси не такі вже й великі. До моменту розблокування кордону Україна вже пропонувала ягоду 90/10 за середніми цінами 2,30-2,40 євро FCA Україна.


заморожена малина


Що стосується інших країн, то Сербія продовжувала тримати ціни на цілу заморожену ягоду на рівні 2,5-2,6 євро/кг. Запаси замороженої малини в Сербії, за оцінками учасників ринку, також невеликі. Тому при запиті купити малину даної якості – не так вже й багато виробників можуть її реально запропонувати.

Китай зі своєю ускладненою і довгою логістикою пропонує заморожену малину якості 90/10 за ціною 2,1 євро/кг FCA Китай або 2,15-2,35 євро в порту Гамбурга. Заморожена малина якості “гріс” з Китаю пропонується по 1,75-1,85 євро в порту Гамбурга.

Білорусь повністю випала з європейської формули постачальників замороженої малини, хоча навіть там залишки теж мінімальні.

Потроху збільшується присутність на ринку замороженої малини з Марокко, оскільки орієнтовний сезон у них триває в період з січня по травень. Поточна ціна на якість 90/10 становить 2,2 євро/кг FOB порт Марокко. Тут варто зазначити, що реальних відгуків щодо якості малини з Марокко поки що не багато.

Молдова не входить до основних країн-виробників замороженої малини, проте має близько 200 тонн готової продукції на складах. Орієнтир ціни на малину з Молдови за якість 90/10 становить 2,6-2,7 євро/кг FCA Молдова.


малина


Центральна Азія в останні сезони нарощувала обсяги виробництва замороженої ягоди. Однак після збитків сезону 2022/23 років, у 2023 році абсолютна більшість заморозчиків відмовилася від закупівлі малини. Як наслідок, у регіоні виник високий внутрішній попит на цю ягоду, що спровокувало і високий рівень цін – вищий за європейський!

Однак Центральна Азія поки що не може освоїти виробництво цілої малини якості “Екстра класу” 95/5 або 90/10. Причин для цього багато, але найголовніша – відсутність сучасних сортів і технологій вирощування малини. Тому на цей час Центральна Азія в категорії якісної малини не може бути великим і впливовим гравцем.

Нижче представлено орієнтовний графік цін на заморожену малину в січні 2024 року за основними країнами-постачальниками.

Інфографіка подається мовою оригиіналуРоком раніше в січні-лютому ціни на заморожену малину становили близько 2,6 євро за кг, що було справжнім шоком для ринку, бо сезон розпочинався з ціни 4,7 євро за кг.  Однак у 2024 році середня ціна на заморожену малину, яка є нижчою на 8% за “шокуюче низьку” ціну минулого року в цей самий час, сприймається як дуже хороша і вселяє оптимізм в учасників ринків. У зв’язку з цим хотілося б нагадати про те, що ринок малини схильний до традиційної циклічності, а отже, зараз ми проходимо початок циклу зростання цін, які досягли свого дна влітку-восени 2023 року.

Проте, робити занадто оптимістичні висновки поки що ще занадто рано. Ринок, як і раніше, занадто нестабільний. На додаток до всіх проблем з’явилися нові складнощі з логістикою у зв’язку з атаками хуситів на цивільні судна в Червоному морі, а також німецькими, французькими та польськими страйками фермерів.

Також потрібно розуміти, що найближчими місяцями замороженій малині просто нізвідки взятися у великих обсягах, тому трейдерам і переробникам замороженої малини залишається лише ділити між собою залишки, а також очікувати появи на ринку малини з Марокко.

Більшість учасників ринку вважають, ціни на заморожену малину не піднімуться вище 2,7-3,0 євро за кг. Однак чи вистачить запасів цієї ягоди в сховищах до сезону, ми дізнаємося найближчими місяцями.Запрошуємо фахівців аграрного бізнесу взяти участь у Відкритій Міжнародній конференції: СТАЛИЙ АГРОБІЗНЕС: “ТРАДИЦІЇ.НІШІ.ЕКОПРАКТИКИ.ТЕХНОЛОГІЇ”

Конференція відбудеться 14.02.2024 в рамках виставки “АГРОВЕСНА“ об 11:30 у Київському МВЦ.

УЧАСТЬ БЕЗКОШТОВНА ЗА УМОВИ ПОПЕРЕДНЬОЇ РЕЄСТРАЦІЇ

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!