Названо імена 20 жінок, які відіграють важливу роль в агробізнесі України

0 841

Навіть в найтемніші часи української історії жінки були символом українського аграрного феномена. У новітній історії країни жінки в агробізнесі вийшли на перші ролі.

Часто компанії, очолювані жінками, більш послідовні в реалізації складних стратегій, а їх власні управлінські компетенції гнучко адаптуються до найнесподіваніших подій на ринку.

Журнал “ТОП-100. Рейтинги найбільших” і читачі порталу womo.ua вибрали 20 жінок, які відіграють помітну роль в агробізнесі. Список фіналістів визначався читачами WoMo (30% голосів) і редколегією (70% голосів).

1

Надія Вайло директор компанії “Велетень”

Надія Вайло очолила підприємство “Велетень” в 1999 році. У той час співробітникам кілька років не виплачували зарплату. “На цьому підприємстві працювали мої батьки, і мені було прикро, що дурять людей, чотири роки не виплачують зарплату, господарство зовсім розвалюється”, – згадує Надія. До цього вона майже 20 років пропрацювала на підприємстві головним економістом.

Сьогодні “Велетень” є успішним підприємством на Сумщині, в управлінні якого 8 тисяч га сільгоспземель.

Один з пунктів лідерської рутини Вайло – турбота про співробітників. Підприємство надає соцпакет: оплачує поїздки на море, в тому числі за кордон, всім дає безвідсоткові позички на житло.

Надія нагороджена орденом “За заслуги” III ступеня. Є депутатом Сумської обласної ради.

 

2

Галина Герега, співзасновниця “ЕпіцентрАгро”

Галина Герега разом з чоловіком Олександром зайнялася агробізнесом в 2015 році. За п’ять років їх компанія увійшла в десятку найбільших агрохолдингів країни за розміром земельного банку, а також по елеваторним потужностям.

Галина Герега в бізнесі з 1994 року, тоді вона прийшла на підприємство “Глибочиця” на посаду заступника директора. У 2003-му разом із чоловіком заснувала компанію “Епіцентр К”. За 17 років з невеликого київського магазину керамічної плитки виросла національна мережа супермаркетів “Епіцентр”, яка об’єднує понад 60 торгових центрів по всій Україні.

Основними принципами успішного бізнесу Герега називає віру в успіх і рух вперед. Вона впевнена, що на українську продукцію є попит, а для вітчизняних виробників відкриваються нові можливості для розвитку.

 

3

Сюзанна Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України

У 2011 році Сюзанна Григоренко прийшла в тільки що створену Насіннєву асоціацію України на посаду юриста. Через чотири роки стала виконавчим директором цієї громадської організації. До цього її робота була пов’язана з експертизою і реєстрацією сортів рослин.

За словами Григоренко, її модель управління базується на кількох ключових принципах: умінні слухати і чути, швидко приймати рішення, вчитися у більш досвідчених людей, довіряти підлеглим і делегувати повноваження. Також, на її думку, керівник повинен володіти такими якостями, як відповідальність, наполегливість і цілеспрямованість. “А головна якість управлінця – правильно оцінювати ситуацію, щоб при ухваленні рішення спиратися не тільки на колишній досвід, але і бути готовим діяти нестандартно”, – говорить вона.

 

4

Алла Власюк, фінансовий директор Vi Oil

У дитинстві Алла Власюк мріяла стати лікарем, але пішла по стопах своїх батьків – у сферу фінансів. У промисловій групі ViОil працює майже з моменту її заснування. За цей час компанія стала провідною агропромисловою групою, яка входить до трійки найбільших виробників і експортерів олійноожирової продукції в країні і обробляє 1,1 млн тонн насіння олійних культур.

Власюк – заслужений економіст України, кандидат юридичних наук і депутат Вінницької міської ради. Крім того, є головою громадської організації “Асоціація для жінок України”Дія”у Вінниці, мета якої – захист прав та інтересів жінок, сприяння просуванню принципів гендерної рівності, розкриття професійних і ділових якостей жінок, підтримка їх підприємницької ініціативи. Також Алла підтримує багато благодійних проєктів. Видання “Новий час” внесло її в топ-100 найуспішніших жінок України.

 

5

Марія Осика, директор з аграрних інвестицій представництва NСН в Україні

Марія Осика працює в агросекторі більше 20 років, з них 13 років в NCH. До NCH очолювала “Monsanto Україна”. В її зону відповідальності входить управління портфелем агробізнесу NCH в Україні (група компаній “Агропросперіс”), розвиток стратегії і визначення нових напрямків для інвестицій в агросектор України. Особливу увагу Осика приділяє розвитку підприємців-співвласників, оскільки саме такі люди, на її думку, створюють додану вартість. А щоб виховати підприємця-власника, потрібна зміна свідомості і підходу до організації праці.

У компанії діють спеціальні програми: участь в прибутку (розподіл серед співробітників бонусного пулу, заробленого вище планового відсотка повернення на капітал, встановленого інвестором), партнерська програма (можливість вкласти власні кошти в бізнес і отримати додатковий прибуток, рівний фінансовому результату компанії). Під керівництвом Осики в компанії був сформований портфель інвестицій в агровиробництво з постійним поверненням капіталу. З 2015 року в компанії розвивають платформу Supply chain – ланцюжок доданої вартості від поля до столу для малих і середніх агровиробників України. Платформа охоплює комплекс всіх необхідних товарів і послуг для агровиробництва і експортних продажів.

Марія отримала ступінь магістра економіки в Центральному європейському університеті в Празі та ступінь MBA в бізнес-школі Р. Гуезуета Університету Еморі в США.

 

6

Владислава Магалецька-Рутіцька, віце-президент SigmaBleyzer і AgroGeneration, екс-заступниця Міністра аграрної політики та продовольства з питань євроінтеграції

Владислава Магалецька досить рано в своїй трудовій діяльності зайняла керівні посади. Школу закінчила із золотою медаллю, університет – з червоним дипломом. У студентські роки поєднувала навчання з материнством і роботою.

Робота в держсекторі, за її словами, стала випробуванням. “Це була робота, якій доводилося віддавати всю себе без залишку. Твій робочий день міг починатися в 7 ранку з ефіру на телебаченні, далі – низка зустрічей і нарад у Міністерстві, а ввечері знову ефіри і різні обговорення. В результаті будинку я опинялася далеко за опівночі. І все це відбувалося в 2014 році відразу після Майдану: порожній бюджет, ембарго Росії, неліквідні банки, відсутність кредитування”, – згадує вона.

Владислава вважає, що 80% результату дають всього 20% зусиль. Тому вона намагається фокусуватися на тих проектах, де можна отримати максимальний результат, правильно використовуючи баланс часу.

З 2016 Магалецька є віце-президентом SigmaBleyzer і AgroGeneration, а також членом Національної ради реформ. Її завдання – посилити позиції українських компаній на світовому ринку.

Вона – кандидат технічних наук, доцент кафедри складного моделювання факультету кібернетики КНУ імені Т. Шевченка, випускниця програми Emerging Leaders Університету Гарварда.

 

7

Інна Мєтєлєва, заступник голови правління по напрямку AgriFood Tech Української асоціації фінтех- і інноваційних компаній, екс-заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України

Інна Мєтєлєва обіймала посаду заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України всього чотири місяці. Але за цей час вона запустила ряд стратегічних проектів: аграрний реєстр, який об’єднує учасників ринку, Аgro-Apex з доступом до кредитування малих і середніх агровиробників і навчальний агрохаб для фермерів. Крім того, вона брала участь в реалізації механізму спрощеної реєстрації сімейних фермерських господарств як фізичних осіб-підприємців, який дозволить їм легалізувати зайнятість і отримувати з держбюджету компенсацію за сплачений єдиний соціальний внесок.

З червня цього року займає посаду заступника голови правління Української асоціації фінтех- і інноваційних компаній, де керує новим напрямком – AgriFood Tech. На цій посаді Мєтєлєва зосередиться на digital-трансформації Агрофуд-бізнесу, інноваційних рішеннях, інструментах доступу до фінансування, взаємодії Агрофуд-сектора з українськими та міжнародними Фінтех-провайдерами.

 

8

Ольга Трофімцева, директор з розвитку агрохолдингу “Епіцентр Агро”, екс-в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України

Свою трудову діяльність Ольга Трофімцева почала з викладання. Після закінчення навчання в Національному аграрному університеті України в 1999 році стала там викладати менеджмент зовнішньоекономічної діяльності і аграрної політики. Одночасно була координатором магістерських програм та заступником директора Інституту магістерських програм, а через два роки була призначена помічником проректора з міжнародних відносин.

З 2016-го призначена на посаду заступника міністра аграрної політики і продовольства України з питань євроінтеграції. З лютого по серпень 2019 року виконувала обов’язки міністра аграрної політики і продовольства. Після цього міністерство було реорганізовано.

Трофімцева зізнається, що, працюючи в міністерстві, найважче було поєднати роботу і сім’ю. “З’явилася звичка мало спати, задовольнятися невеликою кількістю вільного часу. До речі, дуже хороша звичка – ефективно використовувати той час, що є”, – говорить вона.

У червні з’явилася інформація, що власники “Епіцентр К” Олександр і Галина Гереги запросили Ольгу посилити аграрний напрямок групи в якості директора з розвитку агрохолдингу “Епіцентр Агро”.

 

9

Ірина Варагаш, президент і співвласниця компанії Econia Ukraine

Ірина Варагаш народилася в Трускавці в сім’ї робітників. Після школи вона вступила в сільськогосподарський інститут, проте швидко розчарувалася в майбутній професії після проходження практики в селі, побачивши, як реально йдуть справи. “Після цього я змінила курс і пішла вчитися на економіста”, – згадує вона. Пропрацювавши дев’ять років бухгалтером, Варагаш вирішила реалізувати себе в бізнесі.

Ідея випускати спеціальну дитячу воду у майбутньої засновниці торгових марок “Малятко” і “Аквуля” виникла на початку 2000-х, коли її старшого сина довелося перевести на штучне вигодовування. Тоді таку воду ніхто не випускав. Сьогодні виробничий комплекс “Еконія” – це високотехнологічне підприємство, потужність якого досягає майже 80 млн л фасованої в ПЕТ-пляшки води в рік. Це український виробник №1 дитячої питної води. Крім того, компанія є одним з першопрохідців ринку і культури споживання цього продукту.

 

10

Олена Сурменко, керуючий партнер групи компаній “Ярило”

Олена Сурменко в агробізнесі більше 15 років. Починала свою кар’єру на Київській птахофабриці. Потім була робота в компанії “Агромікс”, де вона займалася реалізацією тукосумішей. Очоливши компанію “Ярило”, відповідає за кадрову і фінансову політику, продажі та управління в цілому.

Компанія з’явилася на ринку всього сім років тому і інтенсивно розвивається. Спеціалізується на розробці і впровадженні у виробництво мікродобрив і добрив зі збалансованим вмістом поживних речовин. У компанії також займаються створенням портативних лабораторій для грунтової і листової діагностики.

 

11

Марія Колесник, заступник директора компанії ProAgro Group

Марія Колесник – провідний аналітик українського аграрного ринку. Протягом останніх трьох років керує аналітичним департаментом і є заступником директора ProAgro Group – інформаційного агентства, яке надає аналітичні послуги підприємствам агроринку. До цього 15 років була керівником аналітичного відділу консалтингової компанії “ААА”.

Закінчила Київську бізнес-школу за фахом “інвестиційний менеджмент”, де пройшла курс навчання за програмою CIIA. Також пройшла навчання за спільною освітньою програмою Чиказької товарної біржі (CME Group) і USAID “Управління ціновими ризиками” і “Школа ф’ючерсів на сільськогосподарську продукцію”.

У Колесник багаторічний досвід підготовки інвестиційних проектів, проведення фінансово-економічного аналізу як в консалтинговому бізнесі, так і в багатопрофільних холдингових структурах.

 

12

Олена Дуніна, фінансовий керівник Corteva Agriscience в Східній Європі і Центральній Азії.

Олена Дуніна прийшла в агробізнес вісім років тому на посаду фінансового директора компанії DuPont Pioneer в Східній Європі. Через три роки стала генеральним директором компанії. У 2018 році була утворена компанія Corteva Agriscience, яка об’єднує бізнес засобів захисту DuPont, DuPont Pioneer і Dow AgroSciences. Це єдина в світі велика науково-дослідницька компанія, що займається виключно сільським господарством. Дуніна стала фінансовим керівником в Україні, Білорусі, країнах Центральної Азії та Кавказу.

У Олени великий досвід впровадження міжнародних фінансових стандартів звітності. Вона пройшла навчання на спеціалізованих тренінгах глобального лідерства в японській корпорації за сприяння американської бізнес-школи. Також навчалася на курсі IAS / GAAP з бюджетування і звітності.

У людях цінує чесність, відповідальність, обов’язковість, орієнтованість на результат. Запорукою успіху в бізнесі називає згуртовану команду.

 

13

Олена Буркатовська, генеральний директор Оптімусагро Трейд

У 1997 році молодого фахівця Олену Буркатовську запросив на роботу в фінансовий департамент власник компанії Анатолій Мартинов. Через сім років вона стала генеральним директором.

За час її роботи в компанії провели реструктуризацію бізнес-моделі, об’єднавши велику мережу елеваторів з потужністю одноразового зберігання понад 1,1 млн тонн. Для ефективного управління від закупівлі сировини до отримання готової продукції приєднали Запорізький маслоекстракційний завод потужністю переробки соняшнику 2800 тонн на добу, розширили ринки збуту соняшникового шроту, отримали сертифікати Halal і Kosher, а також сертифікат відповідності європейським екологічним стандартам ISCC EU.

“Щоб зробити процеси управління більш ефективними, топ-менеджер повинен виступати в ролі лідера, брати на себе відповідальність за прийняті рішення, чітко вибудовувати систему цінностей в колективі і, безумовно, мати взаєморозуміння з власником і його довіру”, – говорить Буркатовська.

Компанія входить в топ-5 виробників нерафінованої соняшникової олії і шроту, а також в топ-10 компаній по елеваторним потужностям в Україні.

 

14

Тетяна Мосендз, комерційний директор ALFA Smart Agro

На ринку агрохімії Тетяна працює вже більше 12 років. До команди ALFA Smart Agro приєдналася в 2016 році в якості директора з маркетингу. У листопаді 2019-го стала комерційним директором компанії.

За кілька років Тетяна разом з командою провела ребрендинг компанії, який допоміг вивести вчорашнього імпортера в лігу провідних виробників засобів захисту рослин і мікродобрив.

Реалізація стратегії, заснованої на розробці і виробництві продуктів з якістю світового рівня і супроводі споживачів, дозволила на рівних конкурувати з міжнародними компаніями і увійти в топ-5 гравців ринку засобів захисту рослин.

Сьогодні в ALFA Smart Agro створені всі умови для сталого зростання компанії – інноваційний портфель продуктів, технологічне виробництво, динамічна дистриб’юторська мережа і власні логістичні можливості. І основне завдання на цьому етапі полягає в розширенні співробітництва з агровиробниками, поліпшенні їх доступу до фінансових ресурсів, формуванні ефективних технологій захисту і надання кожному клієнту висококваліфікованої агрономічної підтримки.

 

15

Антоніна Скляренко, президент Товариства виробників і споживачів бобових

Антоніна Скляренко закінчила Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. Після закінчення навчання пішла працювати в Українську зернову асоціацію. Потім в 2015 році для сприяння розвитку зернобобової галузі в Україні було створено Спільноту виробників і споживачів бобових. Скляренко очолила громадську організацію.

Серед завдань асоціації – реалізація програми розвитку посівів нуту, сочевиці, квасолі на 2016-2020 роки, розробка і реалізація нових програм, пов’язаних з розвитком бобової галузі в Україні, спільно з науковими інститутами, українськими та міжнародними організаціями та іншими зацікавленими особами.

Скляренко – частий спікер на різних спеціалізованих конференціях. Член виконавчого комітету Глобальної конфедерації бобових (Global Pusle Confedeartion), в яку входять національні бобові асоціації більш ніж з 40 країн. Займається благодійністю.

 

16 

Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА), міжнародний консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН The Food and Agriculture Organization of UN FAO

Катерина Звєрєва має більше 10 років досвіду в PR, GR і маркетингу агро- і технологічних стартапів. Є співзасновником агротехнологічного стартапу BIOsens, який розробляє продукти в сфері Internet of Things (IoT), використовуючи біосенсори для тестування якості продуктів на мікотоксини в кормах тварин і зернових. У 2017 році цей проєкт увійшов до топ-100 найкращих стартапів Східної Європи за версією Financial Times New Europe 100.

Звєрєва заснувала медіаагентство для агробізнесу SAPIENZA. Є автором понад 500 статей і публікацій з розвитку плодоовочевого бізнесу і агромаркетингу.

У березні 2018 року стала міжнародним консультантом Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FАО). З травня 2019-го поєднує роботу в FАО з посадою директора з розвитку Української плодоовочевої асоціації. Звєрєва також керує Міжнародною інформаційно-аналітичною платформою East-Fruit.com, що надає незалежну аналітику плодоовочевого ринку.

З лютого 2020 року Катерина є співзасновником бізнес-спільноти WE AGRI (Women Entrepreneurs Agri) – Національної премії для жінок в агробізнесі, мета якої – показувати реальні історії жінок, які займаються підприємницькою, громадською, фермерської діяльністю.

 

17

Наталія Василюк, генеральний директор Групи компаній “AVANGARDCO IPL”

Свою кар’єру випускниця Івано-Франківського національного університету нафти і газу Наталія Василюк почала в Прикарпатській фінансовій компанії в якості директора з продажу та маркетингу. Потім працювала фінансовим директором Станіславської торгової компанії. До агрохолдингу “Авангард”, заснованим її братом Олегом Бахматюком, вона приєдналася в 2007 році на посаді генерального директора. У 2010-му Василюк увійшла до складу ради директорів.

Агрохолдинг “Авангард” – найбільший виробник яєць і сухих яєчних продуктів в Україні та Європі з часткою ринку промислового виробництва 30%, сухих яєчних продуктів – 63%. За перше півріччя 2019 року агрохолдинг отримав консолідовану виручку $ 84,8 млн, що на чверть більше в порівнянні з аналогічним періодом 2018-го. При цьому експортна виручка зросла на 57% і склала $ 44,8 млн.

 

18

Ірина Паламар, глава Асоціації тваринників, співвласниця компанії AVA Group

Ірина Паламар виросла в селі на Вінниччині. З дитинства хотіла стати головою колгоспу, як її батько, тому і вступила до Вінницького аграрного університету.

Сьогодні Ірина – відомий аграрний експерт і громадський діяч, співвласник і віце-президент великої компанії в сфері надання комплексних послуг для тваринництва. Також вона очолює Асоціацію тваринників України.

Паламар займається бізнесом разом з чоловіком. Спільну компанію AVA Group жартома називає їх третьою дитиною. AVA Group – група торгово-виробничих компаній, що займається розробкою і впровадженням комплексних рішень з годівлі, утримання, ветобслуговування і генетиці молочного і м’ясного тваринництва і птахівництва. Компанія займає 12,8% українського ринку кормових добавок. У найближчих планах AVA Group – вихід на світові ринки.

Глава Асоціації тваринників. Ідея її створення виникла у Паламар разом з виробниками. Сьогодні асоціація об’єднує 72 асоційованих і 3500 неасоційованих членів – виробників молока і м’яса.

 

19 

Наталія Шмигельська, засновниця холдингу “Асторг”, власниця компанії “Укрптахосервіс”

Наталії було всього 19 років, коли вона відкрила свій перший бізнес. Уже в 24 роки вона заробила перший мільйон доларів. Ідея створення бізнесу на напівготових продуктах прийшла до неї під час приготування сімейної вечері. Зараз торговельна марка “Готово” представлена ​​на полицях більше 500 магазинів.

Починалося все з команди з трьох чоловік, зараз в компанії працює більше 400 співробітників, а річний оборот становить понад $ 65 млн. За 17 років існування компанії Наталія змінювала команди і принципи управління ними.

Однак незабаром зрозуміла, що головні зірки вже в команді, потрібно тільки зрозуміти їх прагнення і створити умови для зростання. Наталія зізнається, що їй пощастило з співробітниками, які можуть самі приймати рішення і відповідати за свої дії. Наталія – ​​частий спікер на авторитетних бізнес-заходах. Має три вищі освіти і ступінь President MBA.

 

20

Ірина Бровко, виконавчий директор ГК BioNorma

Ірина Бровко зі студентських років займається наукою, а саме ґрунтовою мікробіологією. “Мене заворожувала ґрунтова біота, цикли перетворення елементів, все, що відбувається в ґрунті. Це була просто магія”, – згадує Бровко. Вона – кандидат біологічних наук, має понад 60 наукових публікацій. Працювала в науково-дослідних інститутах Національної академії наук України та Національної академії аграрних наук, де пройшла шлях від інженера до завідувача лабораторії.

У 2018 році вирішила змінити вектор діяльності та прийшла в агробізнес – в компанію BioNorma на посаду директора по науці і виробництву. Це біотехнологічна компанія, яка займається виробництвом засобів захисту рослин і біопрепаратів.

Зараз Ірина цікавиться управлінням персоналом, управлінням проєктами, побудовою системного бізнесу. “Мені дуже цікаво поєднувати наукову роботу і бізнес, робити ці сфери взаємовигідними один для одного, а також підвищувати ефективність таких систем”, – говорить вона.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією delo.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!