Чому 2D – це майбутнє садівництва, яке відкриває шлях до «фруктових фабрик»?

0 169

Перехід на вирощування фруктів у двох вимірах (2D або 2Д) замість трьох (3D) може стати майбутнім стандартом світового садівництва. Іншими словами, якщо зараз крону дерева або чагарника, навіть у інтенсивних садах, можна виміряти за висотою, шириною і довжиною, то в майбутньому краще виглядатимуть технології тільки з шириною і висотою, тобто те, що багато хто зараз називає «фруктова стіна» або «фрут волл». Ряди такого саду будуть повністю «пласкими», і такі комерційні сади вже є у багатьох провідних садівничих країнах, пише SEEDS.

Експерти EastFruit провели кілька днів, відвідуючи експериментальні сучасні сади в Нідерландах та спілкуючись із вченими та садівниками-практиками. І хоча більшості з них важко сказати, коли саме 2D в садівництві стане стандартом, всі вважають, що у цієї технології безліч переваг.

«Світовий ринок яблука та багатьох інших видів фруктів нині переживає кризу надвиробництва. Фруктів дуже багато, що негативно впливає на ціни. Однак ті, хто вирощує фрукти високої якості, не мають проблем з їхньою реалізацією за досить високою ціною. Тобто головна проблема полягає у надмірному обсязі виробництва фруктів невисокої якості. Технології 2D зазвичай дозволяють істотно підвищити якість фруктів, що вирощуються. Найкраща освітленість яблука на дереві допомагає отримати повніше забарвлення, що впливає на ціну. При захисті від шкідників та хвороб обприскувач у такому саду зможе якісніше обробити дерево, що дозволить уникнути зайвих втрат якості», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Тому перевага номер один – це вища якість фруктів.

Однак, крім підвищення якості фруктів, технології 2Д допомагають вирішити ще кілька стратегічних завдань, які на цей момент не є критично важливими, проте можуть стати такими у найближчому майбутньому чи в середньостроковій перспективі. Йдеться, перш за все, про технології роботизованого збирання та роботизованого обрізання дерев. І якщо про роботизацію збирання яблука ми вже багато чули, а прототипи роботів-прибиральників постійно вдосконалюються та дешевшають, то роботи-обрізники яблука – це поки що новинка. Однак і вона вже існує та активно тестується в Нідерландах.

А що є найслабшим місцем будь-якого робота, який має прибирати фрукти чи обрізати яблуневий сад? Звісно оптика! Очі людини на даний момент як і раніше досконаліші, ніж найкращі у світі камери, якими проводять садові роботи. Відповідно, розміщення саду у форматі 2D суттєво полегшує роботу оптики робота та збільшує швидкість ідентифікації фруктів та інших об’єктів.

До речі, навіть для просунутої «людської оптики» сад 2D має переваги і при збиранні та обрізанні. Швидкість збирання фруктів у такому саду людиною, як і швидкість обрізки такого саду, буде значно вищою, ніж саду у форматі 3Д. А в країнах, де робоча сила коштує дорого, це дуже важливий чинник для сталого садівничого бізнесу. Та й у країнах, де робоча сила дешева, прискорення збирання саду може бути важливим фактором для своєчасної закладки фруктів на зберігання та забезпечення їхньої вищої безпеки та високої якості на виході з фруктосховища, наприклад.

У будь-якій країні світу головною проблемою садівництва є необхідність найму великої кількості сезонних працівників для збирання, а також інших сезонних робіт. Сади 2Д у майбутньому дозволять повністю уникнути цієї потреби!

А які переваги та можливості відкриває садівництво, де сезонних працівників наймати не потрібно? Насамперед – це можливість зниження собівартості фруктів та відсутність горезвісного «людського фактора», який зазвичай негативно впливає на всі процеси у будь-якому бізнесі.

Ще одна перевага саду у форматі 2D – це можливість використання різних сенсорів для визначення проблем: відставання або випередження у рості дерева, відхилення у кольорі листя, визначення інтенсивності цвітіння тощо. Подібний візуальний аналіз може проводити і людина, але зараз це можна швидко зробити за допомогою агродрону чи трактора із сенсором. Звичайно, сад повинен бути посаджений за допомогою GPS, щоб кожне дерево можна було ідентифікувати.

На підставі такого аналізу можна здійснювати вибіркову обробку дерев від шкідників та хвороб, що допомагає заощадити до 70-80% дорогих ЗЗР, а це величезні додаткові засоби для садівника та величезний плюс для захисту навколишнього середовища від надмірного використання токсичних ЗЗР! Це дуже актуально зараз тому, що майже всі країни постійно скорочують списки дозволених для застосування діючих речовин хімічних препаратів, намагаючись мінімізувати негативний вплив сільського господарства на навколишнє середовище. Тому автоматизація садівництва у стратегічній перспективі неможлива без 2Д – це ще й питання виживання бізнесу.

Також, технологія 2D у комбінації зі спектральним аналізом знімків з дронів або сенсорів, встановлених на трактор, дозволяє вирівняти сад, в якому одні дерева обганяють у рості інші, здійснюючи підрізування коренів тільки у тих дерев, які цього вимагають. Це дуже важливо для спрощення обробок, забезпечення рівномірної якості фруктів та вищої врожайності в саду загалом.

Важливою буде можливість забезпечення рівномірного навантаження саду врожаєм, забезпечуючи проріджування зав’язі лише тих дерев, які цього вимагають. Це і зниження витрати дорогих препаратів, а отже економія, і збереження зав’язі на деревах, які інакше мали б менший, ніж потрібний урожай. На виході отримуємо вищий урожай вищої якості.

«Повністю роботизований та механізований сад – це справжня «фруктова фабрика». Адже зараз найбільші в Європі яблуневі сади мають площі, що вимірюються в сотнях гектарів, тому що робоча сила, її фізична наявність, кваліфікація та можливість її розміщення є головними факторами стримування. У саду, де немає сезонних працівників, де агроном не помиляється, тому що абсолютна більшість рішень моментально приймають рішення комп’ютери на підставі точної інформації про кожне дерево, що постійно надходить, знімається обмеження по можливості створення справді великих промислових садів на площах у тисячі гектарів. І ці сади будуть значно екологічнішими та продуктивнішими, а собівартість вирощування різко знизиться, за вищої якості та безпеки плодів, що зробить їх доступнішими для населення», — каже Олександр Пахно, директор з торгової кооперації УПОА та директор одного з найбільш прогресивних садівничих підприємств України «Сади Дніпра».

Однак такі технології мають, звичайно, і недоліки. Насамперед, поки не знайдено ідеальних рішень щодо підщеп, розміщення та кількості провідників для яблуневих садів у форматі 2Д. Однак за будь-якого з можливих варіантів, формування саду у форматі 2D виявляється більш дорогим і, як правило, займає більше часу. А це означає, що буде втрачено продуктивний час. Також ці технології поки що не до кінця випробувані, а фахівці не навчені специфіці їх використання. Та й садівницька техніка поки що випускається переважно для наймасовіших 3Д технологій.

Доробок вимагає і інтеграція дронів і сенсорів у програми для вироблення рішень, і, звичайно ж, зниження вартості та підвищення ефективності та продуктивності садових роботів. Однак ті можливості, які відкриває вирішення цих проблем, залучають у розробку рішень дедалі більше коштів, у тому числі й від приватних компаній.

Відповідно, на цей момент більшість садівників вибирають старі надійні технології, проте найбільш прогресивні з них вже пильно придивляються до 2D і навіть проводять експерименти в садах!

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!