Минулого року Україна збільшила експорт молочної продукції на 39%

0 446

Попри війну та блокування морських портів у 2022 році Україна експортувала молочної продукції на 344,6 млн доларів, що на 39% більше, ніж у 2021 році, пише SEEDS.

Про це розповіла аналітикиня Асоціації виробників молока Яна Лінецька.

Цьому слугувало декілька причин: по-перше, це сприяння європейської спільноти у лібералізації торгівлі між Україною та ЄС, по-друге, високі світові ціни на молочні продукти впродовж перших трьох кварталів року, по-третє, конкурентність української молочної продукції на європейському ринку у літньо-осінній період. Винятком став четвертий квартал — ціни на молочні продукти у світі почали опускатися, а разом із ними обсяги відвантажень.

Основними експортними категоріями (в грошовому еквіваленті) були сухе молоко (26% у загальній структурі), масло (24%) та казеїн (21%). А основним ринком збуту Європа — через логістичні переваги, високі ціни, а також скасування митного регулювання.

Продажі молока та вершків незгущених за 2022 рік склали 29,3 тис. т в натуральному виразі. При цьому, в грошовому виразі це склало лише 16,4 млн дол. (+58%).

В той же час, продажі сухого молока та згущенки в натуральному виразі склали 26,7 тис. т, що принесло Україні 90 млн дол., що на 56,9% більше, ніж в минулому році. У загальній структурі експорту продажі сухого молока склали 26%.

Експорт кисломолочної продукції натомість скоротився. За аналізований період було продано 3 тис. т продукції, що на 44,5% менше, ніж у 2021 році. В грошовому виразі це принесло 4,7 млн дол., що на 46% менше, ніж рік до того.

Експорт молочної сироватки за рік через логістичну блокаду морських портів також просів. Адже левова частка сироватки йшла до Китаю. Загалом було продано 15,3 тис. т продукту (-31,3%) на загальну вартість 15,8 млн дол. (-30,9%).

Натомість масло активно продавали до Європи, що в результаті дало 24% у загальній структурі експорту. Сумарно було експортовано 14,1 тис. т продукту (+29,9%) на загальну вартість 81,7 млн дол. (+56,3%).

Читайте також: В Україні та ЄС продовжують зростати ціни на молоко

На фоні девальвації гривні закупівлі основної імпортної категорії молочних продуктів — сирів суттєво просіли і вітчизняні сировари почали нарощувати виробництво, як для забезпечення потреб внутрішнього ринку так і для експорту. У 2022 році на зовнішні ринки було поставлено 9 тис. т сиру (+29,8%) на загальну вартість 42,3 млн дол. (+58,4%).

Продажі морозива в натуральних показниках просіли на 7,5% — до 6,9 тис.т. Проте в грошовому виразі зросли на 4,5% — 19,5 млн дол.

Продажі казеїну в натуральному виразі склали 7,3 тис. т (+34,3%), а грошовому 74,2 млн дол. (+49,2%). Основним ринком збуту цієї категорії також був європейський ринок.

“Проте, кінець року демонстрував зміну вектору руху світового ринку — ціни на молочні продукти почали опускатися, та й попит споживачів також просідає на фоні значної інфляції. Експерти прогнозують, що 2023 рік для світової молочної спільноти буде нелегким”, – коментує Яна Лінецька.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!