На шляху до енергонезалежності: громади Хмельниччини заклали три плантації енергетичної верби і тополі

0 1 105

Команда “Хмельницького енергетичного кластера” презентувала результати проєкту вирощування енергетичних культур як складової енергонезалежності громад, пише SEEDS.

Цей проєкт стартував у березні й тривав до кінця серпня одразу в трьох громадах Хмельниччини. Вперше в Україні громади отримали маточний розсадник енергетичних культур, які через два роки можна буде використовувати для опалення своїх комунальних закладів.

«На сьогодні ми вже закінчили проєкт. Всі етапи, які ми передбачили, вони реалізовані. Зокрема, три громади під ключ отримали материнські плантації енергетичної верби і тополі. Створено по гектару кожної рослини — сумарно 6 гектарів, було висаджено понад 100 000 саджанців. В середньому тополя і верба прийнялися на понад 90 відсотків.

Верба краще, тополя трохи гірше, хоча є плантації, де культури показали себе по-різному. До прикладу, верба більш схильна до вологи, і в період коли ми її висаджували, вологи було дуже багато — тому вона добре вкорінилася. Почалася посуха, і в цей період росла тополя, тому що вона не така вибаглива до опадів.

Власне, тому ми й обрали ці дві культури, щоб побачити, як вони себе покажуть в певних кліматичних умовах, і щоб громада могла врахувати всі ризики. Так, якщо одна культура засохне, то інша може її замінити. Наразі громади вже самостійно обслуговують свої плантації», – розповів Степан Кушнір, голова правління громадської організації “Хмельницький енергетичний кластер”.

В рамках проєкту кожна із трьох тергромад отримала спеціальну техніку – щепорізу, щоб у майбутньому перебивати тріску цих енергетичних культур, пише Суспільне.

Читайте також: Захисникам України збираються безкоштовно передавати землі державної та комунальної власності«Навіть при найбільш песимістичних сценаріях, економія в порівнянні з ринковими цінами буде приблизно 70 відсотків дешевше, тобто для громади це буде великий плюс. І економічна доцільність тут вираховується завдяки тому, що громада не орендує землю, вона її передає в безкоштовне користування.

Громада вже має низку техніки, інструменти, які не треба орендувати або купувати. Також є штат працівників, які залучаються на якісь сезонні роботи. Тобто є профільне комунальне підприємство, до речі, це лісгоспи, тому, підсумовуючи всі фактори, можна говорити про те, що економія 80 відсотків це хороший стимул для громад задуматись над тим, щоб цим займатися власноруч.

Ми провели презентацію свого проєкту. У ній взяли участь понад 160 учасників з різних куточків України. Ми побачили великий інтерес. Були представлені також й інші проєкти енергетичного плану, проте наша сфера викликала найбільше питань.

Зараз до нас звертаються інші громади. Ми розробили методичні матеріали, які дозволяють іншим самотужки повністю пройти цей шлях, який ми реалізували в громадах. Вони досить інтерактивні: є розрахунки, є приклади, як це працює», – каже Степан Кушнір.


Проєкт реалізує ГО “Хмельницький енергетичний кластер” за фінансової підтримки міжнародної програми “U-LEAD з Європою”. Загальний бюджет проєкту близько двох мільйонів гривень.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!