Експортний потенціал підігрів інтерес українських садівників до сучасних промислових сховищ

0 471

Нинішній непростий рік вже підніс чимало сюрпризів не лише українським виробникам, а й звичайним споживачам. Поширення пандемії коронавируса, руйнування логістичних ланцюжків, закриття продовольчих ринків і аномальна погода – далеко не всі несподіванки, якими встигла “порадувати” перша половина 2020 року.

Червень продовжує тримати марку самого непередбачуваного і нестабільного року. У перший місяць літа в Україні було зафіксовано відразу кілька історичних цінових рекордів на плодоовочеву продукцію, при цьому, на думку учасників ринку, позитивна цінова тенденція на деякі позиції може зберегтися і в липні.

Найбільше збільшення вартості демонструють яблука, які за рік подорожчали практично в 3 рази. На сьогоднішній день середня оптова ціна на яблука коливається в межах 30-31 грн/кг, що, звичайно, не може не радувати тих садівників, які змогли зберегти продукцію до цього часу.

Однак, українських фермерів, які сьогодні постачають відносно великі партії на ринок, вкрай мало. Відсутність сучасних холодильних складів у більшості виробників, не дозволяє їм “притримати” яблука до періоду, коли ціни виростуть. За словами експертів ринку, останніми роками інтерес до промислових сховищ зростає.



Як зазначає Анатолій Богдан, директор компанії “Інсолар-Холод”, що займається проектуванням і будівництвом сховищ для плодоовочевих підприємств України і зарубіжжя, в останні роки виробництво якісного яблука зростає, отже, багато підприємств інвестують в якісне зберігання.

“Сьогодні без сучасних, промислових сховищ, ліній сортування та пакування вийти на експорт і працювати з роздрібними мережами, які з кожним роком підвищують вимоги до продукції, неможливо. Число якісних холодильних складів останні роки зростає. Також зростає кількість виробників, які встановлюють сучасні лінії сортування і упаковки”, – коментує ситуацію на ринку експерт.

Незважаючи на таку позитивну тенденцію, українських яблук на ринку в травні-липні вкрай мало. У цей період велику частину пропозиції на ринку становить імпортна продукція.

“На сьогоднішній день сучасні технології промислових холодильних складів дозволяють зберігати якісне яблуко протягом усього календарного року. Особливо, добре зарекомендували себе сховища з динамічної газовим середовищем. Даний вид сховищ має ряд переваг перед своїми аналогами.

По-перше, якість зберігання яблук в сховищах з динамічним газовим середовищем набагато вища, продукція залишається більш щільною, що в свою чергу, дозволяє збільшити період реалізації після закладки на зберігання. По-друге, цей різновид зберігання дозволяє усунути на яблуках дефект засмаги, який особливо сильно проявляється на зелених сортах”, – перераховує переваги промислових холодильних складів Анатолій Богдан.



Деякі українські виробники вже випробували сховища з динамічної газовим середовищем, і залишилися задоволені отриманими результатами. Зокрема, компанія “Інсолар-Холод” минулого року закінчила будівництво такого сховища для підприємства “Сади Дніпра”. У травні цього року “Садам Дніпра” вдалося успішно експортувати яблука преміальної якості в Малайзію, і здійснити таку поставку стало реально, зокрема завдяки високій якості зберігання продукції.

Тому при наявності сучасних сховищ українські виробники яблук цілком можуть здійснювати реалізацію частини своєї продукції в травні і червні, коли ціни на яблука ростуть. Для порівняння, на початку цього сезону (вересень – листопад) яблука на українському ринку коштували в середньому 10-12 грн/кг, зараз же українські виробники відвантажують яблука починаючи від 30 грн/кг.

Звичайно ж, можна говорити про те, що в цьому сезоні на високу ціну яблук вплинуло відразу декілька чинників: невисокий урожай в 2019 році, велика кількість продукції низької якості, підвищення споживання цих фруктів під час карантину і високі ціни на ягоди і кісточкові фрукти.

Однак, тенденція подорожчання цін на яблука до кінця сезону простежується з року в рік. До того ж, той факт, що більшу частину пропозиції на ринку в травні-червні становить польська продукція також є традиційним для українського ринку.



Навіть в кінці рекордного для України сезону 2018/2019 років (за даними Держстату було зібрано 1,47 млн. тонн яблук), коли місцеві фермери в жовтні-листопаді реалізовували свою продукцію по 4-6 грн/кг, основну частину пропозиції становили імпортні яблука.

Водночас ціни на них в середньому були в 2-2,5 разів вище ніж на початку сезони. Отже, багато фермерів, які мають сучасні сховищами виграють за рахунок того, що можуть почати реалізацію своєї продукції в період, коли пропозиція на ринку зменшується, а ціни ростуть.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!