В Україні за допомогою аграрних розписок збираються розширити можливості фінансування фермерів

0 86

Розширити фінансування сільгоспвиробників, зокрема на деокупованих територіях, можуть аграрні розписки. Про це розповів заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук, пише SEEDS.

За його словами, відповідний законопроєкт №9352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою створення умов для залучення коштів на агровиробництво» знаходиться на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, хоча залишається поки що без особливого руху.

Головна ідея нововведення — надати можливість аграріям залучати кошти під заставу прав оренди землі, земля може розглядатися як застава для отримання банківського кредиту.

«Чинне законодавство дозволяє розпорядження (зокрема, передання в заставу) правом оренди земельної ділянки сільгосппризначення без погодження із власником такої земельної ділянки. Проте визначений у Земельному кодексі порядок проведення земельних торгів не передбачає можливості проведення земельних торгів з продажу права оренди в примусовому порядку.

Тобто навіть якщо право оренди передано в якості застави за кредитом, кредитор не зможе його реалізувати. Відсутність механізму реалізації права оренди на земельних торгах виключає такий актив з обороту та унеможливлює використання його як забезпечення для залучення фінансових ресурсів», — розповів Денис Марчук в інтерв’ю AgroPortal.ua.

При цьому він наголошує, що це вагомо знижує інтерес кредиторів, зокрема банків, постачальників ЗЗР, насіння, добрив та трейдерів до аграрних розписок. Вони вважаються такими, що не є «прийнятним забезпеченням» з погляду банківського законодавства.

Читайте також: Повітряно-ґрунтова посуха в Україні перетворилась на небезпечне агрометеорологічне явище

«Натомість врегулювання механізму передачі прав оренди землі дозволить створити ринок таких прав та умови для кредитування банками аграрної галузі під аграрні розписки, забезпечені правами оренди землі», — додає Денис Марчук.

Крім того, можливість передати права оренди землі в якості забезпечення за аграрними розписками значно підвищить надійність і привабливість самого інструменту. За словами експерта, на практиці застава у вигляді майбутнього врожаю не є привабливою для кредиторів. Вона вимагає надто багато зусиль з адміністрування — оцінка якості, моніторинг, дорощування врожаю у випадку дострокового стягнення тощо.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!