Велика брехня польського аграрного міністра про імпорт української малини

0 541

Минулого тижня польський міністр сільського господарства Чеслав Секерський зробив низку резонансних заяв, серед яких особливу увагу він приділив імпорту малини. При цьому міністр або не мав достатньої інформації про реальну ситуацію на ринку, або банально говорив неправду, пише SEEDS.

Аналітики EastFruit вирішили не залишати без уваги ці заяви й показати реальну картину, спираючись виключно на імпортну статистику тієї ж Польщі. 

“Минулого року [з України] надійшло стільки замороженої малини, що наступного року нам не доведеться нічого виробляти. Ось у цьому й проблема. Звичайно, коли йдеться про малину, ми будемо не впускати її”, – заявив міністр Секерський.

В одному цьому твердженні є брехня, велика брехня і нерозуміння законодавства Євросоюзу.



Велика брехня польського міністра №1 – минулого року з України надійшло стільки малини, що Польща може її взагалі не вирощувати 

Польща щорічно вирощує близько 100-105 тис. тонн малини, згідно з даними офіційної статистики. При цьому експортує Польща від 105 до 127 тис. тонн замороженої малини! Також Польща експортує близько 10 тис. тонн свіжої малини. Отже, експорт малини з країни у свіжому та замороженому вигляді коливається від 115 тисяч тонн, до 137 тис. тонн, що вже перевищує виробництво на 10-30 тис. тонн!

Однак це не все – у Польщі близько 38 млн жителів, які споживають щонайменше 35 тис. тонн малини на рік у свіжому та переробленому вигляді. Також Польща виробляє та експортує фруктово-ягідні соки, пюре, джеми та концентрати, де також використовується малина. Ну і не забуваємо про втрати.

“Тому шановний пан міністр Секерський або не розуміє, що таке баланс попиту і пропозиції, або спеціально говорить неправду, тому що Польщі для того, щоб утримувати свої позиції на ринку експорту малини, необхідно імпортувати щонайменше 35-50 тис. тонн малини на рік. І це навіть якщо вважати, що офіційні дані про обсяги виробництва занижені”, – йдеться в дописі аналітиків.

Ба більше, імпорт 22 тис. тонн замороженої малини з України за обсягу експорту з Польщі та внутрішнього споживання в 140-160 тис. тонн спростовує твердження міністра.



Брехня польського міністра №2 – полягає в тому, що, нібито, Україна 2023 року поставила більше малини.  І хоча прямо це не стверджувалося, але фраза звучить саме так. Однак імпорт малини з України у вартісному вимірі 2023 року порівняно з 2022 роком впав більш ніж удвічі! У натуральному вимірі імпорт також знизився!

Ба більше, наразі сховища із замороженою малиною в Польщі мають у кілька разів менший обсяг продукції, ніж роком раніше, і попит на малину перевищує пропозицію. Або польський міністр не володіє ситуацією, або він хоче відмовити місцевих фермерів від вирощування доволі дефіцитної наразі продукції в новому сезоні.

Нерозуміння законодавства ЄС польським міністром

Вступаючи до Євросоюзу, Польща погодилася на делегування рішень про торговельну політику Єврокомісії. Цитуємо спеціально для міністра:

“Спільна комерційна політика Європейського Союзу (ЄС), або торговельна політика ЄС, являє собою політику, згідно з якою держави-члени ЄС делегують повноваження Європейській комісії з ведення переговорів щодо своїх зовнішньоторговельних відносин з метою збільшення торгівлі між собою та їхньої переговорної сили стосовно решти світу”.

Тому заяви про те, що “Польща, звісно, не впускатиме малину з України” – це або маніпуляція, або нерозуміння того, як працює торговельна політика ЄС, або пряме порушення законодавства ЄС, або недотримання власних зобов’язань.



Аналітики EastFruit звертають увагу на те, що Євросоюз є великим нетто-імпортером замороженої малини. Щорічно, регіон імпортує понад 200 тис. тонн замороженої малини. Головні постачальники цієї малини в ЄС – це Сербія, Україна і Марокко.

Якщо Польща, всупереч рішенням ЄС, в односторонньому порядку заборонить імпорт замороженої малини з України, вона, за оцінками аналітиків EastFruit, втратить десятки мільйонів євро експортного виторгу, мільйони євро податкових надходжень, безліч робочих місць у галузі й узагалі ніяк не допоможе своїм фермерам, які змушені будуть скорочувати площі під малиною.


Водночас Україна зможе різко наростити темпи збільшення площ під малиною та обсяги її виробництва у свіжому та замороженому вигляді. За даними EastFruit, у 2024 році в Україні в дію буде введено одразу кілька великих сучасних підприємств із заморожування малини, які зможуть постачати продукцію високої якості найвибагливішим покупцям в будь-якій точці світу.


Продаж замороженої малини в обхід Польщі дасть змогу різко підвищити закупівельні ціни на малину, бо до цього Україна часто відправляла до Польщі фактично сировину, і місцеві заморожувачі, доопрацьовуючи цю продукцію, залишали в країні до 40-50% доданої вартості цієї продукції.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!