За рік оптові ціни на фрукти в Україні зросли в середньому на 98%

0 161

Наприкінці 2022 року оптові ціни на фрукти в Україні були в середньому на 98% більші, ніж за рік до того. Як стверждують аналітики East-Fruit, така тенденція виникла у зв’язку з подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні та підвищення вартості логістики через війну, пише SEEDS.

Найбільше подорожчав банан, який повсюдно, зокрема й в Україні, різко подорожчав саме в останній тиждень 2022 року. Якщо раніше Україна завозила зелені банани безпосередньо через власні чорноморські порти та дозарювала їх, то зараз порти заблоковані росією. Це змушує українських імпортерів ввозити банани автотранспортом із країн ЄС, що призводить до суттєвого зростання витрат на імпорт. Таким чином, за рік банани в Україну подорожчали майже втричі в гривні, і у 2,1 раза в доларах США.

На другому місці за рівнем зростання цін опинився столовий виноград, який Україна також повністю імпортує (докладніше про те, чому Україна імпортує, а не вирощує виноград, див. у презентаціях експертів галузі за цим посиланням). Ціни на нього у гривні зросли у 2,7 раза, а в доларах – рівно вдвічі. Тут також негативний вплив на ціни надає неможливість імпортувати виноград морем із країн, де ціни на нього доступніші (Туреччина, Єгипет, Індія), ніж у ЄС.

Читайте також: З яких перспектив розпочне 2023 рік плодоовочевий бізнес України?

Груші подорожчали на 84% у гривні та на 37% у доларах – менше, ніж попередні позиції тому, що тут попит частково задовольнявся продукцією місцевого виробництва. Останніми роками українські садівники активно збільшували площі під грушею.

Цікаво відзначити, що зростання цін на цитрусові було не таким різким, як на інші імпортні фрукти. Однак це було зумовлено зниженням рівня цін на них у регіоні, що частково компенсувало зростання внутрішніх цін в Україні.

А ось оптові ціни на яблуко – найбільш масовий фрукт, зросли лише на 29% за рік у гривні, а в доларах і зовсім виявилися нижчими за торішні на 4%. Головна причина та сама – для успішного експорту яблука Україні потрібен доступ до морських портів. Оскільки зараз українські порти залишаються заблокованими для експорту продукції у контейнерах, то більшу частину продукції доводиться відправляти на внутрішній ринок. А це підвищує тиск на внутрішні ціни.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!