Через окупацію півдня України виробництво овочів скоротиться на 30-50%

0 305

Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну поставило під загрозу продовольчу безпеку не лише країни, а й значної частини світу, адже Україна є великим експортером аграрної продукції. Серед найактуальніших продовольчих проблем на внутрішньому ринку країни — неможливість постачання овочів із південних областей, які зараз тимчасово окуповані російськими військовими, пише SEEDS.

Про те, яка ситуація в регіоні зараз і якими будуть наслідки війни для українського плодоовочевого ринку, у коментарі для EastFruit розповів фермер з Херсонської області. Інтерв’ю публікуємо без вказівки ПІБ фермера з метою його безпеки.

— Яка ситуація зараз у аграрному секторі Херсонської області? Чи багато господарств постраждали від загарбників? Як фермерам вдається працювати за умов окупації?

— Наразі територію окуповано, тобто, відповідно, багато процесів контролювати складно. Розірвано звичні господарські зв’язки, велика кількість населення поїхала, а це — трудові ресурси. Буває навіть так, що дрібні виробники залишають теплиці разом із урожаєм і просто покидають регіон.

Водночас є частина людей, які продовжують збирати врожай — суницю садову, огірки. Дехто навіть збирає врожай сусідів. Все залежить від ситуації у конкретному районі. У деяких місцях фермери, які мають ресурси, продовжують спокійно працювати, у деяких же населених пунктах цього не дозволяє ситуація з безпекою.

Основна концентрація господарств на лівому березі (Олешки, Каховка, район Скадовська). І хоча зараз там бойових дій немає, але господарська діяльність значно скоротилася, адже скрізь на дорогах блокпости, не працюють банкомати (немає достатньо готівки), робітники не приїжджають на роботу, а раніше приїжджали навіть із сусідніх регіонів. Усе це призвело до скорочення господарську діяльність виробників плодоовочевої продукції регіоні на 30-50%. Значна частина тих, хто продовжує працювати, скорочують площі посівів.

Про конфіскацію овочів я не чув, поки у мене такої інформації немає. Але те, що приїжджають закупівельники з Криму, — це факт.

— Які проблеми із логістикою овочів та фруктів в Україні зараз? Як відбувається взаємодія між регіонами?

— Логістика із південних регіонів практично відсутня. З перевезеннями української продукції за кордон також є проблеми, оскільки розірвані ланцюжки постачання морським транспортом. Через це зросли ціни на продукти, які завозили через порти, а також на продукцію тепличних комбінатів, адже постачання з півдня припинилося. Нині основною проміжною базою, імпортно-експортним хабом став Львів.

— Південні області традиційно забезпечують найбільшу пропозицію плодоовочевої продукції в Україні. Через захоплення частини регіонів таке забезпечення під великим питанням. Що буде з ринком овочів, ягід та фруктів цього сезону? Чи вдасться замінити нестачу пропозиції імпортною продукцією? Якими будуть ціни?

— Якщо буде відчутною нестача продукції внутрішнього виробництва, продукція помітно подорожчає, адже треба сплатити за транспортування з інших країн, митні збори та ін. Візьмемо, наприклад, кабачок. Якщо поставок із Херсонської області не буде, то обсягів, що вирощуються в Одесі та на Закарпатті, буде недостатньо, щоб задовольнити попит. Відповідно, продукт імпортуватимуть із Туреччини, Греції, або інших країн. Також тепер неможливе постачання зі сходу, наприклад, з Узбекистану. У зв’язку з цим, якщо раніше у розпал сезону кабачок коштував менше ніж 10 грн за кілограм, то цього року роздрібна ціна буде, як мінімум, удвічі більшою. Наразі ця тенденція добре помітна за цінами на огірки. Напевно, ніколи наприкінці квітня — на початку травня огірок не коштував більш ніж 100 грн за кілограм.

— Київщина та Чернігівщина постачають значну частину картоплі та овочів борщового набору. Чи вдасться цим регіонам після звільнення швидко поновити роботу? І, з огляду на збільшення площ під овочами борщового набору в західних областях, якими будуть ціни?

— Дефіциту цієї групи продуктів не має бути. Купівельна спроможність українців зменшилася, багато хто втратив роботу, також зменшилося і населення країни, адже багато хто емігрував. Тому споживання цієї групи продуктів може знизитися. Показовою у цьому сенсі є ціна на картоплю. Вона дуже низька, оскільки немає великого попиту.

— Яким, за Вашими прогнозами, буде цей рік для аграрного сектору України та світу загалом?

— Я не дуже песимістично налаштований у цьому плані. Так, логістика стане дорожчою, внаслідок чого і продукція подорожчає. Аграрний експорт можна буде здійснювати залізничним транспортом через порти інших країн, наприклад Румунії. Тимчасовий дефіцит на світовому ринку, звичайно, буде, але це не мегаколапс.

— Яка допомога від держави, міжнародних донорів потрібна українським аграріям?

— Вже зараз підтримка держави є колосальною. Можна отримати «нульові» кредити, гарантії, допомогу від європейських донорів. Аграріям потрібно лише виконувати умови, щоб цим скористатися і просто рухатися вперед.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!