Де краще купувати овочі та фрукти в Києві: ціни, асортимент, якість

0 1 176

Під час повномасштабного вторгнення Росії на територію України багатьом мереж супермаркетів довелося закрити свої магазини. Так, одна з найбільш доступних за цінами мереж – “АТБ” – навесні 2022 року закрила близько 270 магазинів у різних регіонах країни. Працювали в основному магазини формату біля будинку, тобто такі мережі, як “Новус Експрес”, наприклад.

Однак поступово мережі почали відновлювати торгівлю та відкривати магазини, незважаючи на військову реальність. Компаніям, які працюють на цьому ринку, знадобилося кілька тижнів, щоб пристосуватися до роботи у військових умовах: переміщувати товари на опорні магазини та закривати менші об’єкти, щоб запобігти виникненню дефіциту. А така мережа супермаркетів, як “Новус”, навіть відкрила новий магазин у Києві, незважаючи на військовий стан.

Аналітики порталу EastFruit зазначають, що новим для роботи супермаркетів є також підлаштовування під комендантську годину та сирени, які повідомляють про повітряну загрозу. Щоб допомагати вимушеним переселенцям із зруйнованих міст чи людям, які залишилися у гарячих точках, більшість українських торгових мереж створюють гуманітарні штаби по всій Україні, а особливо у столиці. Вони збирають продукти та речі першої необхідності, щоб постачати тим, хто цього потребує.

5 -7 липня 2022 року у Києві, команда EastFruit провела роздрібний аудит торговельних мереж. Деталі та правила моніторингу у липні 2022 р. дивіться тут. Представляємо його підсумки у військових реаліях та порівняння із ситуацією в аналогічному періоді 2021 року.

У яких супермаркетах столиці України найсвіжіші фрукти та овочі? А де продають плоди, що підв’яли, і упаковують некондицію?

Незважаючи на складності війни, втрату виробничих регіонів, що відбилися на постачанні плодоовочевої продукції, українські супермаркети змогли зберегти високі стандарти плодоовочевого ритейлу. Аналітики EastFruit відзначають велику кількість красивих та якісно представлених відділів овочів та фруктів у столичних мережах, наявність зручних та вишуканих викладок у деяких супермаркетах, а також професіоналізм та системну допомогу доброзичливого персоналу мереж.

Асортимент продукції

Безумовно, війна суттєво вплинула і на рівень життя людей та вміст продуктового кошика українців. Наприклад, багато покупців екзотичних та преміальних овочів та фруктів змінили свій раціон на більш дешеві продукти для економії коштів. Загалом більшість населення почала запасатися продуктами з тривалим терміном придатності. На жаль, овочі та фрукти належать до продуктів свіжої групи з обмеженим терміном зберігання. До того ж, на зниження асортименту екзотики вплинули проблеми з імпортом внаслідок масштабних руйнувань як виробничої, так і торгової інфраструктури мереж та оптових компаній та вибудовування нових логістичних ланцюжків. Змінилася і структура споживання овочів та фруктів, оскільки це не товари першої необхідності, а більшість споживачів – жінки та діти – виїхали за кордон, продажі плодоовочевої продукції впали. Це все вплинуло на асортимент та якість пропонованої київськими супермаркетами плодоовочевої продукції.

Порівняно з липнем 2021 року кількість позицій свіжих овочів та фруктів на полицях роздрібних мереж Києва знизилася практично у всіх супермаркетах. Це пов’язано з розривом логістичних ланцюжків між регіонами України, віроломним захопленням підприємств та власності українських фермерів військовими рф, окупацією росіянами південних та східних територій України.

У деяких супермаркетах зниження асортименту було незначним. Лідер липня за асортиментом продукції у поточному році не змінився порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це мережа «Мегамаркет», де зафіксовано 252 позиції овочів та фруктів (а рік тому – 259), трохи випередивши «ЛеСільпо» (251) та «Ашан» (203). Нагадаємо, що “Мегамаркет” утримує позицію лідерства в сегменті літнього асортименту овочів та фруктів вже кілька років поспіль.

Згідно зі спостереженнями аудиторів, найбільш суттєво знизився асортимент у таких мережах, як «Метро Кеш енд Кері», «Новус» та «Новус Експрес». Зазначимо, що під час моніторингу аналітики EastFruit окремо досліджували як великі магазини «Новус», так і магазини малого формату.

Зі спостережень аудиторів у мережі супермаркетів «Новус» представлений великий асортимент зелені, а ось екзотичних фруктів та овочів найбільше у «ЛеСільпо» та «Сільпо».

Найбільш негативну динаміку за рік щодо асортименту показала мережа «Метро». Асортимент свіжих овочів та фруктів знизився у цій мережі в середньому досить значно – на 26% – і скоротився до 149 позицій у липні 2022 року. EastFruit проводить аудити плодоовочевих відділів супермаркетів у різні сезони року і зазначає, що середня кількість позицій у плодоовочевих відділах «Метро Кеш енд Керрі» раніше не опускалася нижче за позначку 200 одиниць.

Проблеми виникали в сегментах овочів борщового набору, доступної екзотики (банана), а також у багатьох супермаркетах були гриби низької якості. Також аналітики зазначають, що залишки картоплі та моркви врожаю 2021 року були низької якості.

Найбільш проблемними позиціями щодо асортименту свіжих фруктів стали суниця садова (полуниця) і малина. І якщо в першому випадку вплинуло закінчення сезону, то в другому погодні умови, з якими зіткнулися виробники малини.

При цьому більшість супермаркетів змогли запропонувати своїм клієнтам і якісну суницю садову, а також черешню та лохину. Однак, як і роком раніше, мережа супермаркетів «Фора» пропонувала споживачам черешню низької якості.

Частка магазинів із наявністю лохини на полицях також збільшилася. Виробники в Україні відзначають аномально посушливе літо, що у багатьох господарствах вплинуло на врожай ягоди.

Що стосується черешні, то її частка в асортименті деяких мереж навіть зросла. Через окупацію багатьох міст південних регіонів України відсутня херсонська та мелітопольська продукція. Її замінила черешня із Вінницької, Черкаської та інших областей, а також імпортна — грецька.

Аналітики цього року також відзначають значне збільшення пропозиції «пакетиків з браком», в які багато супермаркетів поміщають овочі та фрукти, що підгнили і втратили товарний вигляд, і пропонують їх за зниженими цінами.

Якість продукції – рейтинг Києва 2022 рік

До трійки лідерів рейтингу супермаркетів Києва за якістю продуктів, окрім традиційного лідера мережі «ЛеСільпо» увійшли мережа «Мегамаркет» та «Метро». В аутсайдерах рейтингу несподівано опинилася мережа супермаркетів «Новус», і цілком передбачувано з огляду на тенденції минулих аудитів «Фора». Ідеальна якість овочів та фруктів традиційно у «ЛеСільпо», а найгірше – у «АТБ».

Нуль позицій із браком, найвища якість плодоовочевої продукції – це унікальна відмінність «ЛеСільпо», яку мережа з року в рік зберігає на високому рівні. Враховуючи, що «ЛеСільпо» відрізняється широким вибором свіжих фруктів, овочів та ягід, завдання для роздрібної мережі утримувати 0 у графі «брак» досягнуто.

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року значно зросла частка зіпсованих овочів в таких мережах, як «Новус», «Новус Експрес», «АТБ», «Фора», «Варус».

Основні проблеми щодо якості продукції на полицях були сконцентровані у сегменті овочів борщового набору та за деякими сезонними позиціями. Так, багато мереж супермаркетів все ж таки брали на себе ризики за пропозицією черешні своїм покупцям, і в деяких випадках вони були невиправданими, оскільки якість продукції була невисокою. Овочі борщового набору вже за традицією стали лідером антирейтингу.

Свіжість та якість овочів та фруктів у мережах супермаркетів Києва

За якістю плодоовочевого відділу, як і роком раніше, лідером став “Ле Сільпо”, а за ним розмістився “Мегамаркет”. Широкі проходи між стелажами, зручне розташування відділу, гарні викладки овочів та фруктів, а також чистота та краса, ввічливий персонал – все це впливало на сумарний результат. У трійці лідерів також опинилася мережа «Сільпо», яка порадувала загальним оформленням плодоовочевого відділу, гарними викладками, уважністю персоналу та зручністю для покупців.

Також аналітики відзначають традиційну ввічливість та уважність персоналу мережі «Новус експрес» та мережі супермаркетів «Новус». У мережі супермаркетів «Новус» – широкі проходи, вільний простір, створюється комфорт. З мінусів – відділ овочів та фруктів знаходиться в середині, а не при вході. За це аналітики знизили мережі 1 бал, оскільки традиційно плодоовочевий відділ є центром тяжіння заможних споживачів. У «Метро» та «Ашані» плодоовочевий відділ знаходиться далеко від входу, хоч загалом все красиво, інформативно, персонал ввічливий, вибір великий.

Зазначимо також, що загалом у мережах супермаркетів Києва підібрано уважний, доброзичливий та професійний персонал. У всіх мережах моніторингу наші таємні аудитори-покупці отримували своєчасну та доброзичливу підтримку.

У «Новусі» та «Сільпо» є окремий паркінг – це великий плюс. Біля “АТБ” завжди є парковка, біля “Еко-маркету” — ні. Це певний комфорт.

У зв’язку з війною, меншим став вибір екзотичних фруктів та овочів. Багато магазинів не працювали кілька місяців і запрацювали лише з початку червня.

Ціна продукції

Один із найважливіших критеріїв вибору плодоовочевої продукції для українського споживача в цей непростий час — це ціна овочів та фруктів, які представлені на полицях супермаркетів. Кожна мережа погоджує собі окремо з кожним постачальником свої домовленості. І найчастіше йдеться не про вигідні умови для заробітку, а просто про наявність товару в супермаркеті та за найбільш привабливою для покупця ціною.

У розрахунок нашого рейтингу приймалися ціни на основні неакційні та розважні позиції свіжої плодоовочевої продукції в період моніторингу (картопля, овочі борщового набору, овочі тепличні, зелень, яблуко, банан, сезонні фрукти).

У цей непростий час суттєво покращили свої позиції у ціновому плані мережа супермаркетів «Метро Кеш енд Кері» та магазини мережі «Ашан». Цікаво, що ціни в традиційній мережі-дискаунтері «АТБ» на плодоовочеву продукцію виявилися вищими, ніж у таких мережах, як «Сільпо», «Велмарт», «Варус» та «Ашан», які відрізняються великим асортиментом плодоовочевої продукції, а також вищою якістю плодоовочевої продукції. Нагадаємо, що відповідно до липневого аудиту, найнижча якість плодоовочевої продукції помічена у столичних супермаркетах мережі «АТБ».

Ціни на яблуко демонстрували негативну тенденцію. Це пов’язано зі зміною споживчого кошика, у зв’язку з війною та міграцією великої кількості жінок та дітей – основних споживачів яблука. Трохи просіли також у сезоні цього року лохина та черешня. У сегменті ягоди найбільше зросли ціни на малину.

В овочевому сегменті ціни зросли повсюдно, а найбільше на капусту, буряк, ріпчасту цибулю, тепличний огірок. Суттєво подорожчала картопля, петрушка, кріп та томат.

Загальний рейтинг мереж супермаркетів Києва

У липні 2022 року у загальному рейтингу супермаркетів Києва першість здобула мережа супермаркетів «Метро Кеш енд Кері». “ЛеСільпо” та “Ашан” також увійшли до трійки лідерів, а ось мережа супермаркетів “Варус”, яка в аналогічному періоді минулого року стрімко злетіла на перше місце, скотилася на сьоме місце рейтингу супермаркетів EastFruit. На загальну оцінку суттєво вплинув асортимент та ціна на плодоовочеву продукцію у цій мережі.

Мережа супермаркетів «Новус» та «Новус Експрес» виявилася не у виграшному становищі, відповідно до проведеного аудиту. Співвідношення ціни, асортименту та якості плодоовочевої продукції змістили «Новус» до аутсайдерів рейтингу. Мережа супермаркетів «Сільпо» навпаки просунулась уперед у загальному рейтингу.

Наприкінці загального рейтингу розмістилися мережі супермаркетів “Екомаркет”, “Фора” та “АТБ”.

Заключний результат рейтингу – це позиціонування мереж супермаркетів шляхом співвідношення ціни на основний набір свіжих овочів та фруктів з трьома іншими критеріями оцінки (асортимент, якість продукції та відділу), розташувавши мережі супермаркетів у матриці позиціонування. Матриця позиціонування супермаркетів залежно від ціни основного плодоовочевого набору та трьох інших критеріїв оцінки (асортимент, якість продукції та якість відділу).

Ситуація у столиці України — Києві виглядає так:

Як бачимо, у сегменті «Преміум» виявилися такі роздрібні мережі: «Ле Сільпо» та «Мегамаркет». У ході аудиту в «ЛеСільпо» аналітики EastFruit не виявили жодної позиції з браком, завдяки чому супермаркет традиційно займає перший рядок рейтингу якості продукції. Комфорт плодоовочевого відділу «ЛеСільпо» та краса викладок також не має конкурентів за цим показником. За результатами аудиту «ЛеСільпо» було оцінено максимальним балом у сегменті мерчандайзингу та зручності відділу.

А ось «Новус» та «Новус Експрес» вперше опинилися в небажаному сегменті, де співвідношення ціни та якості плодоовочевої продукції було гіршим, ніж роком раніше.

У сегменті «Діскаунтер» виявилися магазини обох форматів мережі «АТБ-Маркет» та «Екомаркет», де ціни були ще привабливішими, але помічені нюанси щодо якості продукції, які не дозволили їм потрапити до сегменту «Оптимум». Мережа супермаркетів «Велмарт» опинилася на стику категорій «Оптимум» та «Діскаунтер».

Також у небажаному сегменті у липні 2022 року опинилися торгові мережі «Екомаркет», «АТБ», про мінуси яких ми детально писали вище. Зазначимо, що рік тому «Новус» входив до сегменту «Преміум», а «АТБ» до сегменту «Діскаунтер».

Якість продукції, зручність відділу, презентація товару та кваліфікація персоналу також знаходяться на досить високому рівні в таких мережах, як «Метро», «Ашан» та «Сільпо» у правому сегменті «Оптимум», пропонуючи відвідувачам привабливу ціну на плодоовочеву продукцію.

Війна докорінно змінила роботу продовольчого бізнесу у країні. Зміни торкнулися кожного напряму: логістики, операційної роботи, маркетингу, комерційних департаментів. В умовах воєнного стану ритейлерам довелося оперативно реагувати на нові виклики, щоб не порушити роботу окремих магазинів чи всієї мережі.

Аналітики EastFruit зазначають, що у той час, коли ворог намагається знищити економіку країни, український ритейл та постачальники плодоовочевої продукції тримають свій фронт – продовольчий. У ситуації, коли розірвано логістичні ланцюжки між регіонами, коли агровиробники та точки продажу працюють під артилерійським та ракетним обстрілом, утримання асортименту та якості продукції в українських магазинах — це подвиг.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!