“Від вибухів здригалися стіни та дзизчали вікна”: як вирощують виноград на Одещині в умовах війни?

0 309

Цей рік дійсно був найважчим для українських аграріїв: дефіцит пального, зростання цін на добрива та ЗЗР, складнощі з реалізацією, збільшення логістичних витрат. Виробники зернових ще мають надію на відкриття експорту через порти і зростання цін, а от виробники ягід та фруктів опинилися дійсно в скрутній ситуації, оскільки в умовах війни та через міграцію кількох мільйонів українців, попит на таку продукцію суттєво знизився, пише SEEDS.

Про умови роботи в таких реаліях розповіла власниця виноградних плантацій на Одещині Тетяна Шмаглюченко. Її господарство “Шалені доли” займається вирощуванням столового винограду, а також переробкою ягід на пастилу та родзинки. Через війну жінці довелося стати свідком вибухів, дізнатися, що таке бігати з каністрою, щоб знайти кількадесят літрів дизельного пального, а також опанувати трактор для догляду за виноградниками.

“Найбільшу лють викликала ніч проти 1 липня, коли над нашим будинком пролетіли ракети в бік Сергіївки, а від вибухів здригалися стіни та дзизчали вікна. Ніколи не забуду свою поїздку того ранку таким звичним маршрутом до ринку в Сергіївці.

Все це змінило відчуття моменту, зараз тішишся кожною можливістю зустрічі та розмови з друзями та близькими. Інакше відчувається радість від можливості працювати та займатися улюбленою справою, стрибки від щастя після отримання в квітні оплачених в січні ЗЗР – ми зможемо захистити виноград; плескання в долоні від 80 літрів дизеля, який вдалося «дістати», як колись цукерки в радянському дитинстві, лють від читання новин та сум від історій друзів, які змушені були виїхати зі своїх домівок в Ірпіні, Києві, Харкові, Миколаїві, Херсоні та Мелітополі, та мріють повернутися додому, в Україну – до своїх близьких, домівок, «місць сили», мрій, спогадів та дитячих альбомів”, – зазначає Тетяна Шмаглюченко.



Крім “стандартних” проблем з пальним, добривами та ЗЗР, для виноградарів є ще один клопіт – посуха. Усе це робить умови, в яких працюють власники плантацій, критичними. Багато виробників працюватимуть у збиток. Утім, власниця “Шалених діл” не збирається зупинятися, попри усі труднощі.

“Ми плануємо бути присутніми в деяких мережах магазинів, на регіональних ринках та, обов’язково, доставлятимемо продукцію Новою поштою. Розуміючи загальну ситуацію намагатимемося бути фінансово доступними та будемо невимовно вдячні за підтримку нашої цілорічної праці замовленнями та/або рекомендаціями друзям та знайомим. Звичайно ж частина нашого врожаю та продукції дістанеться до тих хто береже та захищає Україну та тим, хто не може собі дозволити її придбати, але так потребує літніх вітамінів”, – розповідає пані Тетяна.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!