Ембарго на польські продукти не створить кризи на продовольчому ринку України

0 956

Український уряд планує впровадити ембарго на польські фрукти та овочі. Проте вітчизняний ринок від цих обмежень не постраждає. На переконання експертів, через вдалий врожай 2023-го року єдиною проблемою українців є пошук ринків збуту для власної агропродукції, пише SEEDS.

Ембарго на польські продукти не створить кризи на продовольчому ринку України, вважає економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Експерт пояснює, що Україна сьогодні має проблему із надлишком овочів для борщового набору. Так, якщо у 2022 році росіяни окупували основні виробничі регіони Херсонщини, де вирощувалося близько 80% української цибулі, що надходила на ринок, а також значні обсяги моркви, ранніх овочевих культур і основна частина літнього томату та огірку з плівкових теплиць. Це призвело до тимчасового зростання цін на цю категорію продукції й змусило Україну імпортувати ці овочі в значних обсягах.

“В 2023 році значна частина фермерів центральних та західних регіонів, а також неокупованого півдня, інвестували чималі гроші в вирощування овочів. Відповідно, пропозиція різко зросла, що призвело до обвалу цін саме на овочі борщового набору. Тому зараз дуже актуальним є питання пошуку можливостей експорту величезних надлишків овочів, які зараз є в Україні” – розповів Андрій Ярмак Ukrayina.pl.

Як зміняться ціни на овочі?

Ціни на овочі в Україні лишаються низькими, тому що їх виробництво збільшилося, а розмір ринку зменшився внаслідок виїзду значної кількості людей за кордон.

“Як бачите, зараз всі овочі в Україні значно дешевші ніж в Польщі. Відповідно, коли пан Качка говорив про заборону імпорту з Польщі капусти, цибулі та помідорів, то ця заява або свідомо була зроблена так, щоб точно не зашкодити Польщі, бо ніхто зараз не стане імпортувати цю продукцію навіть якщо будуть просити, бо це банально невигідно, або ж чиновник просто глянув на імпорт минулого сезону та зробив хибні висновки” – стверджує Ярмак.

Як можливе ембарго на польські продукти вплине на український ринок?

На думку експерта, ембарго на польські продукти жодним чином не вплине на український ринок, тому що ніякого імпорту цього сезону з Польщі не передбачалося. Навіть більше, – до повномасштабного вторгнення Україна була конкурентом Польщі на зовнішніх ринках в експорті овочів. Україна вже експортує деякі овочі до Європейського Союзу.

Якщо не буде торговельних війн, ми радше будемо до Польщі експортувати цибулю, ніж навпаки. Але вже зараз Україна розпочинає експорт цибулі до ЄС, щоб підтримати якось надзвичайно низьку ціну всередині країни, адже пропозиція зараз є надлишковою.

Читайте також: Українські розробники створили надлегку систему для дистанційного пошуку мін

За словами Ярмака, потенційне ембарго не вплине на ціни. Крім того, найближчим часом, ціни будуть стабільно низькими з тенденцією до падіння на такі товари як морква, буряк та, особливо, капуста. Цей тренд лишиться незмінним до перших морозів, після чого можлива тимчасова стабілізація. Йдеться про овочі борщового набору.

На деякі овочі в Україні є певна сезонність, наприклад, частину помідорів Україна завжди взимку імпортує з тепліших країн, тому що це вигідніше ніж вирощувати та витрачаючи кошти на дорогі енергоносії.

“Україна себе забезпечує повністю традиційними овочами борщового набору та картоплею. Бувають виключення, коли виникають кліматичні катаклізми. Тоді ми імпортуємо з країн Центральної Азії цибулю, з Польщі картоплю, а помідори та огірки ми завжди взимку імпортуємо, переважно з Туреччини. Але коли заблокували порти, більше стали імпортувати з ЄС, бо логістика з Туреччини подорожчала” – говорить Андрій Ярмак.

Які чинники впливають на ціни продуктів?

За словами економіста, на ціни овочів два основні чинники: попит та пропозиція. Сьогодні ж пропозиція щодо товарів значно перевищує попит. Таким чином, на ринку завжди буде достатньо огірків чи цибулі. Й головною задачею українців залишиться розпродати врожай 2023-го року.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!