Українські аграрії згуртувались, аби разом налагодити зрошення полів

0 590

Зважаючи на зміни клімату та трагедію Каховського водосховища, українські фермери були змушені переглянути свої позиції в питаннях гідротехнічної меліорації. Доволі тепла і суха осінь, яка завадила розпочати вчасно посівну озимих культур, тільки додатково спонукала до активних змін, пише SEEDS.

Українські фермери почали об’єднуватись у так звані ОВК (організація водокористувачів), аби спільно користуватись, обслуговувати та дбати про системи зрошення та осушення. Наразі в Україні вже зареєстровано 31 організацію водокористувачів, кожна з яких об’єднує від 1 до 24 агропідприємств у різних регіонах країни.

«Об’єднуються в ОВК ті господарства, які обробляють поля, що покриваються меліоративною мережею. Від ефективності її роботи залежить гарантована врожайність. Тому у ОВК є найбільше стимулів аби ці канали та системи підтримувати, щоб вони були продуктивними та мали менше витрат на воду та електроенергію. Власне, з цим ми намагаємось також допомогти.

До речі, дві ОВК вже отримали гранти від нашої програми на суму понад 36 млн грн. Але я більше люблю казати не ґранти, а співфінансування. Звісно, що гроші, які отримує бізнес, безповоротні, проте фермери також вкладають свої, власні кошти. Зазвичай суми співфінансування складають від 50% до 70% з боку саме представників бізнесу.

У нас вже заплановані ще два грантові проєкти для модернізації зрошувальних систем ОВК. І я дуже сподіваюся, що наступного року ми масштабуємось і зробимо ще 5-10 проєктів. Все залежатиме від фінансування, яке надасть USAID», – розповіла SEEDS Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).


Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО

Підтримка організацій водокористувачів стала одним із пріоритетів, фундаментом для докорінного реформування усієї сфери зрошувального землеробства. Сумнозвісні події на Каховській ГЕС ще більше посили необхідність у цьому.

Читайте також: Українські розробники створили надлегку систему для дистанційного пошуку мін

«Ми з нашим донором і партнерами з влади працювали над цим рішенням тривалий час. Минув якраз рік, як після початку повномасштабної війни Агенція США з міжнародного розвитку USAID започаткувала ініціативу «АГРІ_Україна», у межах якої виділила гроші на підтримку українського аграрного сектору. Тобто війна стала таким тригером для збільшення обсягу фінансування через заблоковані порти, зерно та інші проблеми.

Але наша робота полягала ще й в тому, щоб довести: зрошення, – це невід’ємна частина нашого сільського господарства і без довгострокового зрошення Україна втратить свої позиції на аграрній мапі.

Для успішної реалізації реформи гідротехнічної меліорації Програма USAID АГРО надає не лише фінансову підтримку, а й експертну – у підготовці необхідних законопроектів, які дозволять відновити гідротехнічну меліорацію в Україні.

В полях ми вже бачимо бізнес, який готовий створювати організації водокористувачів. Аграріїв, які готові навіть під час повномасштабної війни вкладати свої кошти для того, щоб забезпечити на перспективу розвиток зрошувальних систем», – переконана Ксенія Сидоркіна.



Крім співфінансування відновлення гідротехнічної меліорації, Програма USAID АГРО має чимало інших можливостей для агровиробників. Зокрема, 12 тисяч фермерів отримають підтримку у вигляді мінеральних добрив цієї осені (понад 8200 агровиробників вже отримали таку допомогу навесні). За словами Ксенії Сидоркіної, здебільшого проекти Програми USAID АГРО орієнтовані на невеликі господарства, що обробляють від 5 до 500 га, адже саме вони найбільше постраждали від вторгнення.

«Їм часто не вистачає робочої сили, вони втратили виробничі потужності і мають найменший доступ до фінансування. Тому зараз ми працюємо не лише над програмами розвитку, а й над програмами тимчасовї підтримки,такими як постачання насіння та добрив, аби фермери могли протриматися у найважчий час.

Але це важливо. Саме невеликі агровиробники займають велику частку в структурі нашого сільського господарства. Тому це не гуманітарна допомога, це не доброчинність – це наш внесок у підтримку аграрного бізнесу в секторі малих виробників», – наголосила Ксенія Сидоркіна.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!