Як успішно провести посівну: поради від фахівців компанії «Агро-Регіон»

0 388

Цьогорічний врожай ранніх зернових культур в Україні, згідно з даними гравців аграрного ринку, стане найбільшим за всю новітню історію країни. До того ж ціни на світових ринках зернових сьогодні знаходяться на своєму піку, а отже для українських аграріїв склалася сприятлива кон’юнктура. Утім, вже сьогодні українські агрокомпанії думають про майбутнє, а тому одразу після збирання врожаю ранніх зернових одразу починається активна підготовка до посівної кампанії. Про запоруку успішного проведення посівної, технології ґрунтообробітку, вибір ЗЗР, а також чому варто «ловити» сезонні ціни на засоби агровиробництва, в інтерв’ю для AgriGator розповів Дмитро Тарасюк, керівник відділу закупівель компанії «Агро-Регіон».

-Дмитро, скажіть, в чому запорука успіху вдалої посівної кампанії?

– На це питання мабуть краще відповів би професійний агроном. Як на мене, запоруку успіху у сівбі, умовно, можна поділити на два фактори. Перший фактор є таким, вплинути на який ми не можемо – це погодний фактор. Сюди слід віднести наявність вологи, сприятливу температуру повітря і т.ін. Але ми можемо підлаштовуватися під прогнозні показники цього фактору і під час їх настання.

Другий фактор – це технологія вирощування: перелік робіт і техніка + персонал, які їх виконуватимуть, підбір добрив, хімії і сортів/гібридів насіння. При цьому важливі не тільки вдалий підбір окремих складників та їх комбінація, а і час застосування кожного з них.

Зазвичай, наша компанія проводить основну частину ґрунтообробітку під ярі культури восени для того, щоб заощадити час перед весінньою посівною кампанією. Таким чином, виконуючи обробку ґрунту восени ми маємо більше «простору для маневру» навесні. Наприклад, коли навесні встановилася ідеальна погода під посів, а в вас ще не проведена підготовка ґрунту на полях, то ви просто втрачаєте корисний час. Адже для більшості культур існує зовсім невелике «вікно» для ідеального посіву. Іншими словами, якщо ви визначили оптимальний час посіву культури і встигли відсіятись за два тижні, то отримуєте 100% можливого результату. Те, що умовно кажучи, «випало» з цих двох тижнів, дасть меншу врожайність. Тому дуже важливо правильно обрати ідеальний час для посіву і бути повністю готовим його провести.

Також заздалегідь, виходячи з прогнозів погодних факторів, аналізів ґрунту, історії шкідників і хвороб рослин, на наших полях проводяться обґрунтовані підбір гібридів чи сортів насіння культури та засобів захисту рослин і планування удобрення і підживлення посівів. Вдало підібраний під майбутні погодні умови і ваш ґрунт сорт чи гібрид насіння дасть найкращу врожайність. Правильно спланований захист культури збереже ваш урожай і кошти на зайві, чи задорогі препарати. А завчасне планування цих позицій дасть змогу «Закупкам» придбати їх з максимальними знижками.

Якщо агроном досконало знає кожен квадратний метр свого поля за хімічними параметрами, то він може скласти оптимальну «карту» внесення добрив. Технології точного землеробства сьогодні дають можливість отримати необхідну інформацію, спланувати і оптимально удобрити майже кожен квадратний метр поля, тобто внести саме ту кількість добрив, яка потрібна для запланованого урожаю, не примушуючи культуру голодувати, і не викидаючи «на вітер» надлишок, який культура не зможе спожити.

– Чи позначає це, що технології точного землеробства сьогодні можуть замінити працю агрономів?

– Така можливість в майбутньому існує, як і з більшістю поточних професій. Але зараз це швидше є не повною заміною, а симбіозом. Тобто, якщо «машина» має достатньо інформації, то агроном може скористатися її підказкою і значно заощадити свій час на виконанні певних робіт. Але планування, наприклад, удобрення – це складний процес, що включає взяття проб ґрунтів та їх аналіз, аналіз інформації про планову культуру, її урожайність і потреби, культури-попередники, врожайність минулих років, погодні умови і т.д. Потенційно «машини» могли б це все робити, але їм ще треба «вчитись». Поки що не всі складові поєднані в одній системі і їх треба співставляти людині. Також, поки що, інформація, що надається такими системами, має відхилення від факту і потребує «калібровки», але вже є дуже корисною для фахівця, який може її проаналізувати. Тому, як на мене, без гарного агронома поки що не вийде, але і без технологій вже ніяк.

– А для чого потрібен аналіз ґрунту?

-Наприклад, ми маємо певний гібрид кукурудзи, він потребує для отримання належного рівня врожайності певну кількість азоту, фосфору, калію, мезо- та мікроелементів. Маючи дані про хімічний склад ґрунту ми розуміємо, скільки цих елементів в ґрунті вже є і скільки ще потрібно внести добривом на ту, чи іншу ділянку поля. Таким чином, ми заощаджуємо кошти на використанні добрив. Існує також ще купа цікавих нюансів. Схожа ситуація і з плануванням ЗЗР.

– До речі, яких саме ЗЗР потребує проведення посівної кампанії?

– Будь-яка посівна кампанія вимагає протруйників насіння. Якісь компанії роблять протруєння самі, якісь купують вже протруєне насіння. Але в будь-якому разі насіння має бути протруєне фунгіцидами для унеможливлення зараження грибковими хворобами. Також використовують інсектициди для захисту від шкідників. Крім того, використовують стимулятори росту – ці препарати надають рослині певний спектр елементів для швидкого базового росту, і інокулянти – корисні бактерії, які допомагають рослині засвоювати «їжу» з ґрунту (такий собі йогурт для рослин).

Згодом потрібно використовувати превентивну обробку ґрунту фунгіцидом, гербіцидом чи інсектицидом, або їх міксом – в залежності від проблем, що можуть виникнути на кожній окремій ділянці поля.

Решту хімії використовують для усунення вже фактично виявлених проблем.

– Дайте ТОП-3 поради для аграріїв від спеціаліста, який займається закупками для агробізнесу ?

– По-перше, «ловіть» ціни на сезонні товари, зокрема, на добрива. Якщо взяти до уваги ситуацію з цінами протягом останніх 5 років, то дуже зрозуміло, коли ціни на певні добрива знаходяться «на дні», а коли зростають. Так можна суттєво заощадити на їх придбанні.

По-друге, шукайте вдалі аналоги препаратів на ринку ЗЗР. В деяких випадках не варто купувати дорогі препарати, замінивши їх набагато дешевшими аналогами. Втім, знайти гарантовано ефективну заміну можна лише з часом – коли проаналізуєте детальну інформацію про препарат, протестуєте його на своєму полі і в лабораторії. Сьогодні наша компанія заощаджує більше 40% бюджету на придбання ЗЗР саме завдяки аналогам і, я впевнений, без втрати ефективності агровиробництва.

По-третє, слідкуйте за тим, що відбувається на ринку, і головне, більше спілкуйтеся з колегами з інших компаній. Адже сьогодні агробізнес став більш відкритим – здебільшого агрофахівці не ставляться одне до одного як конкуренти, а залюбки діляться інформацією в режимі «ти мені, я тобі». Долучайтесь 😉

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!