Яким був 2021 рік для плодоовочевого бізнесу? (Частина ІІ)

0 413

Це друга частина аналітичного матеріалу команди EastFruit про найважливіші події ринку овочів та фруктів у 2021 році, які вплинуть на те, що буде відбуватися у плодоовочевому бізнесі у 2022 році, пише SEEDS. Першу частину можна прочитати тут.

Дуже дорогий український «борщ» – буряк, цибуля, морква та капуста

Ще ніколи в Україні овочі борщового набору (звичайно, без урахування картоплі, що подешевшала) у сукупності не коштували так дорого, як у 2021 році. Однак причини для цього були різні. Причому, як відомо, аналіз за рік краще розбити на сезони, а вони також були дуже різними.

Щоб розписати всі події на ринку «борщового набору» в 2021 році, нам довелося б написати кілька величезних аналітичних статей, тому ми намагатимемося узагальнити все це і перерахувати ключові фактори, які призвели до таких високих цін на ринку.

Ситуація на ринку Росії стала одним із ключових факторів впливу на ситуацію в Україні. Так, Україна не може безпосередньо експортувати продукти харчування на ринок РФ, однак це не означає, що ринок Росії не впливає на ситуацію в Україні. А на ринку Росії у 2021 році сталося те, що ми прогнозували, коли говорили про кризу російського овочівництва ще два роки тому. Іншими словами, попит і пропозиція на ринку РФ призвели до настільки різкого зростання цін на буряк та моркву, що це стало причиною множинних мемів у соцмережах.

Природно, що дефіцит продукції російські імпортери та супермаркети намагалися ліквідувати всіма можливими способами, що призвело до зростання цін на ці товари у всіх країнах, які можуть постачати овочі до Росії. Однією з таких країн була Білорусь, яка стала активно заповнювати власний дефіцит продукції, імпортуючи її і з ЄС та з України. Це, звичайно, призвело до того, що ціни на ці товари в Україні досягли дуже високих рівнів.

Це, до речі, дозволило і фермерам, і перекупникам, які закупили буряк під час збирання врожаю восени, дуже добре заробити на його перепродажі навесні. Проте українські овочівники не відреагували звичним зростанням площ під буряком, а продовжили зменшувати їх. Тому у багатьох учасників ринку з’явилася ідея зірвати буряковий «джек-пот» у сезоні 2021/22. І, не можна виключити, що це буде цілком можливо

Аналогічна ситуація склалася і на ринку капусти білокачанної. Росія в новому сезоні зіткнулася з найгострішим дефіцитом капусти, що потягло за собою зростання ціни на неї в усіх країнах, включаючи Україну. В результаті в середині грудня 2021 року оптові ціни на капусту в Україні перевищували торішні рівні вже у 5-6 разів і були рекордними для цього періоду року. На цьому фоні розпочинався імпорт капусти з Польщі, але не припинялися й експортні постаxfyyz продукції до Білорусі (читай до РФ).

Питання лише у тому, якого рівня досягнуть ціни на капусту в Україні навесні, і де українські імпортери братимуть капусту? Не виключено, що капусту в березні доведеться імпортувати з Узбекистану, де ціни на неї рекордно високі, але вже в березні почнеться збирання нового врожаю капусти.

Говорячи про Узбекистан, можна плавно перейти до найбільш «продаваної» позиції борщового набору – цибулі. І тут теж Україна зіткнулася з серйозними «гойдалками».

Почався рік із рекордно низьких цін на цибулю в Україні. Експорт цибулі з країни бив рекорди, але це зовсім не тішило овочівників, оскільки експорт не допомагав підвищити рівень цін. Ми радимо вивчити цю аналітичну статтю, де докладно пояснювалися причини таких цінових перепадів.

Тому не дивно, що того ж таки 2021 року однією з найбільш резонансних новин про ринок цибулі стало повідомлення про те, що перші оптові партії цибулі узбецького виробництва надійшли на оптові ринки України, коли в самій Україні ще тривало збирання останніх партій цибулі. Тобто, зазвичай у цей час ціни на цибулю досягають дуже низьких рівнів, а тут такий ранній початок імпорту.

Причому в ситуації з імпортом цибулі в Україну після рекордного експорту Росія вже не впливала. Аналітики Fruit-Inform пояснюють це кількома причинами. Насамперед це вкрай низький рівень цін на цибулю в останні сезони, яка змусила припинити вирощування цибулі найменш ефективних овочівників. По-друге, під час збирання цибулі у 2021 році погода була несприятливою, тому у сховища заклали багато цибулі з підвищеною вологістю, а сучасних технологій досушування та доробки цибулі в Україні вкрай мало. При цьому споживачам потрібна була якісна цибуля, дефіцит якої виявився вже восени.

Тому до кінця 2021 року оптові ціни на цибулю в Україні були майже втричі вищими, ніж у 2020 році і майже в півтора рази вищими, ніж у 2019 році.

Серед факторів рекордно високих цін на овочі борщового набору в Україні, експерти відзначали також різке зростання цін на зернові за останні два сезони, що зробило їхнє вирощування майже так само вигідним для невеликих фермерів, як вирощування овочів. При цьому рівень ринкових ризиків та ризиків втрати врожаю у зерновому секторі був значно нижчим, ніж у овочевому. І це призвело до скорочення площ під овочами на користь площ під зерновими культурами у 2021 році.

Майбутній переділ українського ритейлу

В Українському плодоовочевому ритейлі у 2021 році було надзвичайно багато подій. Мабуть, головною подією року стала чутка про вихід німецької роздрібної мережі Lidl (Лідл) на ринок України.

Незважаючи на те, що інформація поки не є офіційною, аналітики EastFruit проаналізували, як це вплине на торгівлю овочами та фруктами в Україні, якщо дискаунтер справді прийде на цей ринок. До речі, цю можливість ми вважаємо досить високою. А наша аналітика на цю тему активно обговорювалася на рівні власників та топ-менеджерів мереж супермаркетів України.

Також найважливішою подією року стало чергове підтвердження високої об’єктивності аудитів плодоовочевих відділів EastFruit – наші аудити знову змогли передбачити долю цілого роздрібного бізнесу. Як і у випадку з покупкою «Новусом» українського бізнесу мережі Billa, вихід із рітейл-бізнесу мережі «Фуршет» шляхом викупу її бізнесу мережею «Сільпо» «читалося» в наших аудитах. І тут же наприкінці року з’явилися повідомлення про можливе придбання власниками мережі «Сільпо» бізнесу мережі супермаркетів «Екомаркет», яка стабільно займає дуже низькі позиції у наших аудитах.

А ось новина про те, що мережа «Сільпо» звільняє всю команду, яка керувала плодоовочевою торгівлею мережі, взагалі стала топ-новиною 2021 року. Очевидно, мережа прагне покращити свої позиції в даному сегменті, особливо якщо вона збирається і надалі розширюватися за рахунок покупки слабкіших конкурентів.

Також неординарною подією стало проведенням командою EastFruit спільно з АПК-Інформ: овочі та фрукти та УПОА першого міжнародного Ритейл-форуму, присвяченого плодоовочевій роздрібній торгівлі. Там ми презентували результати унікального дослідження роздрібної торгівлі овочами та фруктами, які підготували спеціалісти ФАО та ЄБРР. Крім того, було визначено та нагороджено найкращі мережі супермаркетів у торгівлі плодоовочевою продукцією за підсумками 2021 року.

У головній номінації «Лідер плодоовочевого рітейлу в Україні» перемогу здобула мережа супермаркетів «Ашан» за комплексом показників (асортимент, якість продукції, якість та зручність відділів та рівень цін). Ця мережа стала лідером номінації «Асортимент овочів і фруктів». У категорії «Свіжість та якість овочів та фруктів» перемогла мережа «Метро», а в номінації «Ціни на овочі та фрукти» – мережу супермаркетів «АТБ». Та сама мережа АТБ стала абсолютним фаворитом серед постачальників овочів та фруктів за результатами їхнього опитування, а ось за версією споживачів – найкращою мережею була визнана «ЛеСільпо».

Відкриття ринку землі в Україні

Хоча відкриття в середині року обмеженої можливості купівлі та продажу земельних ділянок і зараз залишається однією з обговорюваних тем серед плодоовочевої спільноти, вона справила на ринок мінімальний вплив.

А ось довгостроковий вплив цієї події на ринок буде величезним. Насамперед слід зазначити, що багато інвесторів у найближчі кілька років орієнтуватимуться на викуп землі, що дещо знизить обсяг інвестицій у вирощування овочів та фруктів.

Проте, з іншого боку, більшість садівників та овочівників тепер впевненіше інвестуватимуть гроші в землю та інфраструктуру, знаючи, що ця земля належить їм.

Щоправда, при цьому інвестиції у викуп землі сільськогосподарського призначення в Україні під вирощування овочів та фруктів будуть порівняно низькими щодо того, скільки доводиться інвестувати в закладку саду та забезпечення його інфраструктурою.

Наприклад, один гектар інтенсивного яблуневого саду, з урахуванням саджанців, зрошення, зберігання яблука, захисту від граду, сортування тощо, потрібно вкласти близько $100 тис., а один гектар землі зараз продають по $1-2 тис. Отже це лише 1-2% від інвестицій у виробництво.

Рекордні ціни на тепличні огірки в Україні та імпорт із Росії

На початку 2021 року почало складатися враження, що теплична галузь України починає відновлюватись і навіть експорт тепличних овочів почав зростати. Проте неймовірно високий рівень цін на газ у другій половині 2021 року перекреслив усі ці здобутки та поставив українську тепличну галузь на межу виживання. До речі, така ситуація склалася у багатьох країнах Європи.

Щоправда, найгірші побоювання щодо цін на тепличні овочі поки що не повністю виправдовуються. Почасти тому, що у Туреччині відбувався обвал курсу ліри, що стимулювало експорт за дуже конкурентними цінами. Проте ціни таки оновили рекорди, і це стосувалося насамперед огірків.

Остання сівозміна тепличних огірків у господарствах України відзначилася рекордно високими цінами, як мінімум за останні 4 роки, багато тепличних комбінатів зробили ставку саме на вирощування помідорів у другій половині поточного року. В результаті площі під огірками в теплицях скоротилися, а на додаток погодні умови в період вегетації були далекі від ідеальних. Сукупність вище зазначених факторів призвела до недостатньої пропозиції огірка на українському ринку, і продавці, не гаючи часу, все частіше переглядали цінники на наявні обсяги продукції у бік підвищення.

На цьому тлі справжньою сенсацією стала новина, що Україна вперше імпортувала тепличні огірки з холодної Росії. За словами торгових джерел, російський огірок виявився конкурентним за ціною з українським, навіть незважаючи на 10% імпортне мито, введене, оскільки Україна вийшла з угоди про вільну торгівлю з РФ. До речі, Росія в цей час експортувала свій тепличний огірок навіть у Польщу!

Але такий сценарій розвитку ринку в сегменті тепличних огірків тривав недовго, і невдовзі проблеми з пропозицією цієї продукції все частіше відзначалися на російському ринку. Тому й у Росії ціни на огірок вже у другій половині грудня оновили усі рекорди та перевищили ціни в інших країнах регіону.

Присутність російських огірків на українському ринку сприяла стабілізації цін, і вони відкотилися до значення $1,30/кг, але відразу після припинення постачань дана продукція знову почала додавати в ціні і до початку другої декади грудня 2021 року тепличні огірки в Україні реалізовувалися в середньому. дешевше, ніж $1,70 за кг.

Провали на ринках черешні та кавуна

Кавун був однією з головних експортних позицій плодоовочевого сектору України у 2020 році, коли було навіть оновлено рекорд експорту. Ще один рекорд експорту Україна встановила і в 2021 році, і навіть два рекорди: експорт кавуна був рекордно низьким, як і ціни на кавун. Докладніше цю ситуацію ми аналізували у статті «Кавуновий колапс в Україні». В результаті багато виробників взагалі не змогли продати кавун навіть за найнижчою ціною і змушені були дискувати поля з кавуном. Адже сезон починався з ще одного, третього за сезон рекорду – ранній кавун коштував рекордно дорого!

Чи спричинить це зниження площ під кавуном урожаю 2022 року? Питання, очевидно, є риторичним.

Абсолютно аналогічною виявилася і ситуація на ринку черешні України. І тут рекордно низькі ціни та абсолютний антирекорд експорту за останні роки. І це також на тлі надзвичайно високого врожаю.

З початку сезону реалізації черешні в Україні внутрішній ринок був перенасичений недорогою черешнею, але купівельна активність при цьому залишалася на досить низькому рівні. І цей низький рівень активності став відображенням сприйняття якості української продукції, адже Україна  оновила рекорд імпорту черешні, збільшивши обсяги практично вдвічі порівняно з 2020 роком!

Українські садівники, які вирощують черешню, звинувачували у своїх проблемах усіх підряд: і відсутність можливості експорту до Росії, і скорочення населення країни і навіть коронавірус. Проте всі ці аргументи розбиваються, якщо взяти до уваги, що українське населення віддавало перевагу імпортному продукту саме тому, що, як і споживачі інших країн світу, хоче, щоб черешня була передусім якісною. І якщо вимоги споживачів до якості черешні постійно зростають, необхідно рости і українським фермерам.

Варто додати, що у світі дефіцит черешні! Ні, не зовсім так – у світі дефіцит якісної черешні, а ось із цим в Україні якраз і проблеми!

В Україні черешня вирощується переважно навіть без зрошення, не кажучи вже про захист від дощу, граду та заморозків. Усе більше виробників черешні у різних країнах світу йде в закритий ґрунт.

Тому, якщо кардинально не змінити підходи до вирощування черешні, її охолодження та доопрацювання, то Україна не тільки не нарощуватиме експорт, а й надалі продовжуватиме збільшити імпорт черешні з інших країн.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!