Реальні доходи виробників лохини в Україні істотно знизилися

0 878

Сезон лохини в Україні практично завершено, хоча окремі учасники ринку і продовжують реалізацію залишків продукції. Незважаючи на очікування катастрофи, він виявився не таким уже й поганим, пише SEEDS.

Оптові ціни на лохину в Україні 2023 року були відносно низькими, хоча, на перший погляд, начебто й не рекордно низькими. Минулого, 2022 року вони опускалися періодично ще нижче, ніж цього. Оскільки курс за рік істотно не змінився, то схожа ситуація і в доларах США, підбивають аналітики EastFruit попередні підсумки сезону 2023 року.

У липні 2023 року ціни на лохину в Україні були рекордно низькими на рівні $4 доларів США за кг. Вони були нижчими за торішні на 21% і нижчими за середні в доларах США за останні 5 років на 31%.

Відповідно, саме цей ключовий місяць і мав основний вплив на формування середньої ціни за весь сезон, яка, за нашими оцінками, була мінімальною за всю історію реалізації лохини в Україні й склала $4,7. За даними EastFruit, ця ціна була на 2% нижчою за торішню і на 22% нижчою за середню за останні п’ять років.



Наскільки знизилася прибутковість українських виробників лохини

Якщо ціна на лохину нижча, ніж роком раніше, то, очевидно, що і прибутковість має бути нижчою. Однак це не завжди так.

Багато українських виробників лише виходять на повну врожайність своїх плантацій, тож обсяги виробництва у них щороку зростають. А якщо зростає обсяг урожаю лохини, то, як правило, знижується й операційна собівартість вирощування.

Однак є й інший фактор, який доводиться враховувати – це фактор інфляції. Якщо взяти середню оптову ціну на лохину вищого ґатунку в Україні за сезон 2023 року, яка  становила $4,7 долара США за кг, і прибрати з ціни показники інфляції останніх двох років, то в цінах 2021 року це дорівнюватиме приблизно $4,1 долара США за кг. Нагадаємо, що 2021 року середня оптова ціна на лохину в Україні становила $5,9 долара США за кг.



То наскільки ж упала реальна ціна на лохину в Україні за два роки? Номінальна ціна знизилася менше ніж на 20%, а ось зіставна, тобто реальна ціна – відразу на 30%! А це означає, що реальні доходи виробників лохини в Україні все-таки істотно знизилися.

І це без урахування всіх тих складнощів, з якими зіткнулися українські фермери в умовах війни. Адже зараз уже навіть фізично складно знайти достатньо людей для збирання лохини, не кажучи вже про стрімке зростання витрат на робочу силу. Відчувається також величезний дефіцит кваліфікованих фахівців. І ці проблеми, на жаль, найближчим часом можуть ще більше посилитися.

 

Чи варто інвестувати у вирощування лохини в Україні

Враховуючи постійне зниження рівня доходів виробників лохини, питання привабливості інвестицій у цей бізнес постійно виходить на перший план. Адже ми не можемо точно спрогнозувати подальший розвиток подій на цьому ринку. Звісно, ми розуміємо, що в умовах війни інвестиції завжди різко зменшуються, однак на цей фактор під час аналізу ми не зважатимемо.

“Є кілька очевидних моментів, від яких варто відштовхуватися при ухваленні рішення про інвестиції у вирощування лохини в Україні. Перший – будь-який подальший розвиток виробництва лохини можливий тільки шляхом збільшення експорту. А це означає, що виробнику необхідно мати а) мінімальний необхідний для експорту обсяг; б) високу якість продукції щонайменше; в) можливості для інвестицій в експорт”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Яскравим прикладом того, як можна стратегічно правильно організувати бізнес із вирощування лохини для експорту, є кейс компанії “Нікдарія” (TM iBerry), успіхи якої з прямого виходу на поставки в іноземні мережі трьох країн ЄС ми нещодавно описували.

“Кожен інвестор має оцінити, скільки гектарів лохини потрібно мати, щоб протягом 2-3- х днів гарантовано збирати 15-20 тонн лохини. Крім того, щоб отримати хорошу ціну, необхідно мати можливості зі швидкого оптичного сортування та пакування всієї цієї продукції, і, природно, потужності зі швидкого охолодження та оперативного зберігання лохини.

Природно, що в перші роки, поки обсяги виробництва будуть невеликими, варто спробувати попрацювати з мережами супермаркетів на внутрішньому ринку, щоб відпрацювати всі моменти управління якістю продукції”, – пояснює експерт.

Читайте також: Фермер з Одещини навіть без зрошення та обприскування збирає тонну мигдалю з кожного гектара саду

Що ж стосується подальших прогнозів розвитку світового ринку лохини, то Андрій Ярмак вважає, що вони досить непогані.

“Споживання лохини у світі, на мій погляд, зростатиме швидше, ніж інших фруктів і ягід. Це дуже зручна для споживачів ягода, яка може довго зберігатися, яка має приємний смак, яка, крім усього іншого, вважається ще й дуже корисною. Однак подальше зростання споживання лохини буде можливе тільки за рахунок зниження, як мінімум, номінальних цін на неї, як мінімум, у тих країнах, де лохина поки що коштує дорого”, – прогнозує експерт ФАО.

Попри зниження і номінальних, і реальних цін, сезон для виробників лохини України однозначно був досить успішним. У 2024 році, якщо не буде особливих природних катаклізмів, обсяги виробництва лохини в Україні можуть знову збільшитися.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!